Valaki tud ezekről bővebben valamit? ( Eu )
Eredendően az egész koncepció (Európai Szén és Acélközösség pl.) azért jött létre, hogy lehetőség szerint megakadályozza egy újabb háború kitörését, elvégre senki nem szeret azzal háborúzni, akivel gazdaságilag kölcsönös függésben van.
Plusz, az USA szorgalmazta, hogy Európa talpra tudjon állni valaha, és ne neki kelljen segélyekkel pumpálni az örökkévalóságig.
Aztán szép lassan egyre inkább a gazdasági elemek lettek hangsúlyosak, az EU alapja mondhatni a tisztességes, szabad verseny, és az ezt garantáló négy alapszabadság: tőke, áruk, szolgáltatások és személyek szabad áramlása. A lényege az (pl. árukra vetítve), hogy ha vámot fizetünk két ország között, akkor nyilván ahhoz, hogy azt megérje eladni külföldön, annyival drágábban kell kínálni, mint amennyi a vám volt. Ha viszont annyival drágábban kínálom, lehet, hogy senki nem veszi meg. Ezért jó a vámmentesség, mert különben előállhat olyan helyzet, hogy hiába termelek én sokkal jobb ár-érték arányú terméket, a vám miatt nem tudom eladni külföldön, és az ottai fogyasztók is kénytelenek rosszabbat venni drágábban. (Persze, két azonos minőségű és előállítási költségű termék közül mindig olcsóbb kellene, hogy legyen a hazai, mert azt nem kell szállítani) Ugyanilyen gazdasági okai vannak a többi alapszabadságnak is.
Az EU több, mint egy egyszerű vámunió ennek ellenére, például van közös monetáris politika, közös valuta, néhány összehangolt adófajta is van (amelyeket nyilván az államok szabályoznak közvetlenül, de piactorzító hatása lenne, ha bizonyos kereteken túl eltérnének)
Ahhoz azonban, hogy tényleg egységes piac legyen, és sehol ne szenvedjen hátrányt egyetlen vállalkozó sem az egyes országok különböző szabályai miatt, kicsit gazdaságotól távolabbi kérdésekkel is elkezdtek foglalkozni, pl. fogyasztóvédelem, környezetvédelem. Nyilván, ha az én országomban nincs fogyasztóvédelem meg környezetvédelem, a szomszédban meg van, akkor én nyertem, mert sokkal olcsóbban tudok termelni, nem kell figyelnem egy csomó olyan dologra, amire a szomszédnak muszáj... ez pedig nem lenne kívánatos helyzet.
Az utóbbi időben kezdett el főleg az EU politikai unióvá is válni, ékes példája pl az Alapjogi Charta, azaz nem csak gazdasági, de kifejezetten társadalmi kérdésekkel is foglalkozik. Hogy ebből mi sül ki, azt még nem tudjuk.
A távolmaradás legnépszerűbb okai a hazai piac védelme (az EU lényege, hogy a hazai piac sehol, semmilyen előnyt ne élvezzen, "survival of the fittest", csak a teljesítmény számít, a származás nem), az EU úgynevezett "demokratikus deficitje" (nagyon távol érzik maguktól a tagállamok választói, hiába mi választunk meg egyébként mindenkit, aki ott megszólalhat közvetlenül vagy közvetve - inkább közvetve), az is, hogy nem igazán alakult ki olyan, hogy "európai identitás", így mindenki országok közötti érdekkonfliktusokban és versenyekben gondolkodik, nem európai szinten, továbbá sokak bírálják az erős német-francia dominanciát.
Egyébként nyelvvizsgán írhatsz tartalmilag hülyeséget is, ha jól használod a nyelvet.
Hogy a problémákra is kitérjünk kicsit (az elsővel egyetértve), egy társaság akkor jó, összetartó és kellemes, ha a tagjainak a gondolkodásmódja, igényei, de főleg az érdekei hasonlók. Ha nem hasonlók, sok vitára lehet számítani.
Az egyes országok gazdasága nagyon eltérő szintű, ami konkrét hátrányokkal jár. Rosszabb gazdaság ugyanazt a terméket drágábban és/vagy rosszabb minőségben állítja elő, ezért a termelő még saját országában is hátrányt szenved. Vagyis a gazdasága még inkább lemarad.
Ennek ellensúlyozására van az, hogy a belépőnek bizonyos minimumfeltételeket kell teljesítenie a gazdaságát és ezt szolgáló törvényeit illetően. És ezért van a jó nagy pénzekkel rendelkező kohéziós és más alap, hogy az erős gazdaságok ide befizetett pénzeivel felhozzák a gyengébbeket (mint annak idején a Marschall terv). A túlhatalom ellen van az úgynevezett szubszidiaritási elv, ami azt jelenti, a problémát ott kell megoldani, ahol keletkezik. Tovább vinni csak akkor lehet, ha nem lehetséges a megoldás.
A mostani eltávolodási szemléletnövekedés ezek miatt van, illetve amiatt, mert e pénzek felhasználása rossz hatékonyságú és csalással teli (elég ehhez nálunk körbenézni).
A problémák jelentős része azért húzódik, mert a kormányok választási megfontolások miatt nem tudják és nem akarják megérteni, a technika fejlődése új szemléletet, új módszereket igényel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!