Miért nem hozzák létre az Arab Gazdasági Uniót?
Teljesen nyilvánvaló, hogy az arab világ a globalizáció nagy vesztese. A kőolajexporton kívül teljesen versenyképtelenek.
Az oktatásuk gyenge, aki a felsőoktatásban tanul, azok is általában eladhatatlan dolgokat tanulnak, frusztráltak, hőbörögnek.
Létrejönne egy nagy közös piac, ahonnan kiszorítanák a nyugati, ázsiai árukat és átállnának önellátásra. Az olajvagyon, befektetési alapok segítenék az átalakulást.
Beindulna a helyi gazdaság, ipar, szolgáltatások, csökkenne a munkanélküliség, nőne az életszínvonal.
Az arab világ sosem volt összetartó.
Még rosszabbak, mint az európaiak.
Az Arab Ligán belül létezik az Arab Gazdasági Egység Tanácsa, de ez inkább csak politikai csoport mint gazdasági egység.
Az arabok megosztottak, nem hinném, hogy a siita-szunnita-alavita-stb. gazdasági felek egyneértékű félnek tekintenék is valaha egymást.
Az arab államok többsége a kőolajon kívül égvilágon semmit, de semmit nem tudott és nem tud jelenleg felmutatni.
A karavánutak megvámolásán kívül a kőolaj kitermelés előtt sem volt semmi érdemleges. Az oktatás meg a vallás által diktált tananyag akadályozza meg, mert pénzt azt tudnának ölni bele dögivel, az olajbizinsz előtt úgy a középkor első feléig folytatták az antik örökséget míg a kereszténység újra fel akarta találni a kereket. Amint ez sikerült és eljutottak az újvilágban az arab világnak tudományos és gazdasági alapon is reszeltek.
Az ipari és mezőgazdasági fejlesztés meg lassan megtérülő meló és amíg a fekete arany vígan bugyog szükség sincs rá igazán. Csak ha egyszer kifogynak az olajból, akkor vége a dalnak, de egyenlőre nem törődnek ezzel. Az autarkiára ilyen hozzáállás és lehetőségek mellett semmi esélye az arab államoknak, jó nekik tökéletesen az OPEC is.
Az arabok sosem voltak összetartóak.
Elég megnézni, mi folyik Szíriában. Alaviták a szunniták ellen, szunniták a síiták ellen, síiták az alaviták ellen, stb. A gazdag olajállamok (Kuvait, Szaúd-Arábia, UAE, stb) hülyék lennének majd arra pénzt pocsékolni, hogy az ilyen putri Jement, vagy Irakot, vagy Marokkót felhúzzák valamelyest egy elviselhető szintre.
Az arab országok eltérő érdekekkel rendelkeznek. Például ha Iránt nézzük (tudom, hogy Irán nem arab állam), akkor pl Szaúd-Arábia egyértelműen Amerika mellett áll, még Izraelnek is átadná a légterét.
Egyiptomban állandóan megy a balhé a pártok körül, meg a tömeges tüntetés. A térség talán egyetlen normális arab állama Jordánia.
Abból is látszanak az érdekkülönbségek, hogy egyes arab országok a szíriai felkelőket támogatják, mások a kormánypártiakat. Szóval még jobban széthúzóbbak, mint az EU egyes tagállamai. Arról nem is beszélve, hogy egy szaúdi arab biztos nem értene meg egy marokkói arabot, akkora különbségek vannak a dialektusokat tekintve.
Még az egyszerűbb kérdésekben sem értenek egyet, nem hogy még a bonyolultabbakban.
Pl élelmezés.
Szaúd-Arábiában, az UAE-ben ez azért nem jelent nagy gondot, van elég élelem, míg Egyiptom a saját népét nem bírja eltartani, ennek ellenére megnyitja mindig a határt Gáza felől, így mindig kapnak + pár száz ezer éhes szájat.
Jemen a saját területét bombázza, mert nem bírnak rendet tartani, ráadásul állandó határvitája van Szaúd-Arábiával és Ománnal.
Az UAE, Kuvait, és Jordánia kivételével sehol sem fejlesztenek jelentősen semmit. Szaúd-Arábiában fényűzés van, aztán amint elfogy az olaj, mehetnek vissza Etiópia mellé koldulni.
Rengeteg arab ország küszköd azzal a problémával, hogy primitív, tanulatlan a lakossága, lásd Egyiptom, akkor még ott van az erős vallási fanatizmus is, ami eléggé akadályozza a fejlődést. Törökország pl azért lehet ilyen fejlett (az arab országokhoz, de akár Bulgáriához képest) mert különválasztották a vallást az államtól.
Ha Egyiptomnak, vagy hasonló arab államnak norvég szintű kormánya lenne, még akkor is minimum 50-60 év lenne, mire normalizálódna a helyzet, és mire nem lenne ekkora tanulatlan, primitív a lakosság jó része. (tiszt.kiv.)
A mai arab államok az olajon kívül ténylegesen SEMMIT sem tudnak felmutatni, max az UAE, és Omán a turizmust, mert ott az tényleg húzóágazat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!