Milyen a náci és kommunista rendszer megítélése Magyarországon?
'4. A kommunizmus elfogadott (ideológiájával, bűneivel, kiadott műveivel, művészetével, jelképeivel, stb... együtt)'
Btk. 333§:
Aki nagy nyilvánosság elõtt a nemzeti szocialista vagy kommunista rendszerek által elkövetett népirtás vagy más,
emberiesség elleni cselekmények tényét tagadja, kétségbe vonja, jelentéktelen színben tünteti fel, vagy azokat
igazolni törekszik, bûntett miatt három évig terjedõ szabadságvesztéssel büntetendõ.
Azért mégsem olyan elfogadott.
Igen, tudok erről a törvényről, de a kérdés a "megítélése" volt, bizonyára félreértettem és az átlagember, a közszereplők, a közbeszéd és általános "történelemtudat" szintjén értettem.
Ez miatt én a személyes tapasztalatom írtam meg és nem a jogi szabályozást elemeztem, ahhoz nem is értek...
Általánosnak mondható tapasztalatom az, hogy míg teljesen elfogadott dolog, hogy médiumokban elhangozhat olyan tétel, hogy a kommunizmusban volt olyan elem ami jó volt.
Ezt meg merné valaki tenni a Harcom című művel kapcsolatban vagy az akkori náci birodalom gazdasági helyzetére vonatkoztatva?
De tovább megyek és ez már nem személyes tapasztalat, hanem az általad felvetett "hivatalos" megítéléshez tartozik:
A rendszerváltás óta Magyarországon törvényes keretek között létezik Munkáspárt, Szocialista Párt -aki felemás jogutódja az MSZMP-nek - a bűnökben nem, de a vagyonban igen :)
Megnézném mikor tudnék én ma Magyarországon bejegyeztetni és a közvéleménnyel ilyen természetes módon elfogadtatni mondjuk egy a másik oldal politikai nézeteit valló vagy arra utaló, esetleg csak hasonlító, persze az nem ugyanaz lenne :) pártot?
"a közvéleménnyel ilyen természetes módon elfogadtatni mondjuk egy a másik oldal politikai nézeteit valló vagy arra utaló, esetleg csak hasonlító, persze az nem ugyanaz lenne :) pártot?"
Nem a közvéleménnyel kéne szembeszállni, hanem azzal a maréknyi, többséget terrorizáló liberálissal, akik még a náciknál is rosszabbak.
'Igen, tudok erről a törvényről, de a kérdés a "megítélése" volt, bizonyára félreértettem és az átlagember, a közszereplők, a közbeszéd és általános "történelemtudat" szintjén értettem.
Ez miatt én a személyes tapasztalatom írtam meg és nem a jogi szabályozást elemeztem, ahhoz nem is értek...
Általánosnak mondható tapasztalatom az, hogy míg teljesen elfogadott dolog, hogy médiumokban elhangozhat olyan tétel, hogy a kommunizmusban volt olyan elem ami jó volt.
Ezt meg merné valaki tenni a Harcom című művel kapcsolatban vagy az akkori náci birodalom gazdasági helyzetére vonatkoztatva?'
Nem, én voltam az, aki félre értette. A többivel egyet tudok érteni. Valószínűleg az is belejátszik hogy a keményvonalas rákosista diktatúrát felváltotta a puhább kádárista hozzáállás és annak sikerült elfogadtatnia nemcsak magát, hanem az ideológiát is(bár utóbbit csak azok szajkózták állandóan, akiknek egyszerűen megtetszett az egyenlőség eszméje). Legalábbis ezt így látom. Bármi észrevétel van, ki vele!
Igen, a pozitív, nosztalgikus vagy épp elfogadó hozzáállást szerintem is egyértelműen a Kádári korszaknak köszönheti ez a rendszer.
Illetve :) ehhez még hozzátartozik a rendszerváltás felemássága és hiányosságai, a világpolitikai helyzet és összefüggések (amiről viszont komoly szinten csak jobbos-filozófiai orgánumokban olvashat az ember, én tavaly kezdtem el ilyeneket olvasgatni mert érdekelt az az oldal is, szimpatizáns nem lettem :) de igen komoly pozitív meglepetést okoztak) és az átlagember "ha teli a hasam minden rendben" gondolkodása, illetve ezen a szinten tartása... ez mind, mind összeadódik sajnos.
Plusz még hozzájön, hogy a náci ideológia nem tudta kifutni magát - még jó :) így nehéz az összehasonlítás, mivel annak a rendszernek a hétköznapi (gazdasági, társadalmi, stb...) része kevésbé volt megtapasztalható hazánkban.
Tehát nem tudod elmondani, hogy igen, a náci rendszerben is volt lakásod, munkád, ideológiájában ez meg ez a gondolat igenis jó volt és működhetne ma is, ez meg ez a vezető, politikus tett jókat is, szimpatikus volt, stb...
Az átlagember pedig megáll ezen a szinten, a következmények vagy az, hogy minek milyen ára van nem érdeklik. Egyszerűen míg a kommunizmusból vannak tapasztalatai a nácizmusból csak a háborúhoz köthető tanultakat és hallottakat ismeri.
"Milyen a náci és kommunista rendszer megítélése Magyarországon?"
Ez olyan, mintha megkérdeznéd, hogy milyen a megítélésé Magyarországon a cápauszonylevesnek és a töltött káposztának.
A töltött káposzta még csak hagyján, mert azt szinte minden magyar evett már életében, node a cápauszonyleves...
Magyarországon nem volt soha náci rendszer, az csak Németországban volt.
Nemzetiszocialista-jellegű rendszer (?) pediglen 5 hónapig volt Szálasi Ferenc vezetésével, az sem bontakozhatott ki, mert háború volt.
"komcsi a falhoz állította az embereket és gyors volt a halál...most ezek éh-halálra itélték alatvalóikat !"
Cirka 7-10 millió ukrán szenvedett éhhalált sztálin atyuska akaratából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!