Mennyi idő kell még ahhoz, hogy Kína megelőzze az USA-t is és ezzel ő legyen a világ vezető hatalma?
Ma már a kínai ócskaság" egyre inkább jó minőségű árú" néven KEL el!
És El is KEL!
Mennyi idő kell még ahhoz, hogy Kína megelőzze az USA-t is és ezzel ő legyen a világ vezető hatalma?
Mínusz 7 év
Imádom a sok közgazdász és politológiai zsenit, akik kiragadnak néhány gazdasági makró adatot és azokkal bizonygatják, hogy Kína lesz a vezető hatalom. Azért ez nem ilyen egyszerű. Kína látványosan növekedik, de maradjunk annyiban, hogy volt is nekik honnan felfejlődni.
Három dolognak kell megfelelni, hogy egy ország szuperhatalomnak minősüljön: gazdasági, politikai és katonai nagyhatalom.
Na ennek a három kritériumnak egyedül az USA felel meg jelenleg.
Nézzük sorjában:
1. Katonaság: a vezető hatalom ebben egyértelműen az USA és még Oroszországot is ide lehet venni szoros másodiknak. A kínaiak nagyon le vannak maradva tőlük. Mennyiségben lehet hogy rendben vannak, de a minőség az más dolog. Utána lehet nézni: Kínának sokáig anyahajója sem volt. Nem rég építettek egyet, de azt is valami elavult régi szovjet roncs alapján. Az USA gyakorlatilag máról holnapra katonai csapást tudna mérni bárhová, az anyahajóinak és a szövetséges országaiban található katonai bázisainak köszönhetően. Ha már szövetséges, akkor jöjjön a második pont.
2 Politikai nagyhatalom: na ebben már nem csak Kína, de Oroszország is kullog. Az USA-nak a világon mindenhol vannak erős szövetségesei. Japánok,Dél-Korea az EU ( itt elsősorban az angolokra, németekre és a franciákra gondolok ). Kínának ilyen szövetségesei nincsenek a világban.
3. Gazdaság: a világon csak az USA tehetné meg, hogy teljesen elzárja magát mindenkitől, mert rendelkezik a szükséges nyersanyagokkal és gyártási technológiákkal. Kínának többet között nincs nyersanyaga ( kőolajuk nincs ). Oroszország szarásig van nyersanyaggal, de ott meg hiányzik egy fejlett ipar.
Az amerikai államadósság jelentős része Kína kezében van. Kína azért fejlődik "olyan lassan", mert nagyobb a gazdaság.
Valójában Kína tartja el az USA-t, nem az USA kínát. Ha Kína egyik napról a másikra elveszítené az amerikai piacot, az nem lenne akkora probléma, mintha az USA veszítené el a hatalmas mennyiségű olcsó munkaerőt.
Szerintem Kína már nagyon sok szempontból be tudná dönteni az USÁ-t.
Katonailag, tehcnológiai szempontból lemaradásban van, de mivel az összes nyugati cég odatelepítette a gyárait és vitte az un. Know-how-t így ez ideiglenes lemaradás. Hadseregben darabra nagyságrendekkel erősebb. A világháborút is a darabszám döntötte el nem a fejlettség.
Egy esetleges gazdasági viszonyromlást az USA nagyon megszopna, az államadósság heteken belül bedöntené a kormányt, a kínai termékek nélkülözése pedig majdnem lehetetlen lenne, és mivel az USA kitelepítette az iparának nagyon jelentős részét Kínába (mert ott olcsóbb)így Kína a termelést meg a pénzt vinné, és bár megsínylené az amerikai piac elvesztését, meg tudná oldani a termelés átalakításával.
Politikai szempontból kérdéses hoyg az USA szüvetségesei, barátai mennyire lennének barátiak egy meggyengült, összeomlás szélén álló USÁval...Amúgy, igen ebben a szempontból az USA jobban áll, mögötte áll az egész NATO és az ENSZben is vezető szerepet tölt be.
A nyersanyagkérdés... Kína nyerne szerintem. Bár olajban valóban nem dúskál, a kínai nép rá van nevelve a nélkülözésre, míg az USA nem. Az USA a Mexikói-öbölből és Alaszkából gazdaságának csak egy töredékét tudná ellátni, és bár gazdaságialg jobban bírná, a lakosság elégedetlensége igen komoly problémákat, esetleg lázadásokat, de a kormány bukását majdnem biztosan megelőlegezné. Kínának viszont jelentős kőszénkészletei vannak, amiből lehet üzemanyagot előtállítani, mint ahogy Németo. tette a 2. vh alatt, mikor elvesztette a román olajmezőket. Azon felül Kína rendelkezik a modern technológiák alapját képező ritkaföldfémek felett, amivel megbéníthatja, sakkban tarthatja az egész világot. ( [link] )
Összegezve: a két ország közti esetleges konfliktus az USÁ-t teljesen biztosan összeroppantaná, még ha katonailag esteleg részleges győzelmet is aratna ( a hagyományos villámháborús stratégiához kína túlságosan széttagolt, nagy, nehéz tereppel sé messze is van) gazdaságilag mindenképp Kína kerekedne felül, és így hosszú távon katonailag is előnybe kerülne, mert a német-szovjet konfliktushoz hasonlóan hosszú távon az hoyg hány ember képes fegyvert fogni, hány tankot lehet gyártani, a döntő faktor.
Na persze, mindez nem jelent semmit nukleáris háború esetén de az már egy másik téma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!