Törökország utoléri Görögország fejlettségét? Úgy tűnik nem hiányzik nekik az EU tagság. Mit csinálnak jobban nálunk?
A török gazdaság az utóbbi 10-15 évben hatalmasat fejlődött, utoléri térségünk fejlettségét.
Törökországban a munkanélküliség 8%-ra esett, miközben Görögországban 27%-ra nőtt.
Idén Törökországban a minimálbér elérte a 412 Eurót, miközben Görögországban 684 Euróra csökkentették (pár éve még 877 volt).
To. a világ második leggyorsabban fejlődő országa.
Nemrég fizette ki az összes tartozását az IMF felé.
Itt élek, és elmondhatom, hiogy szemmel ltható a fejlődés: rengeteg háztartásbeli asszony van, mert a férfiak keresete lehetővé teszi, hogy el tartson egy fizetésből egy egész családot. Itt nem is gond a gyermekáldás, családonként minimum kettő, de akár 4-5 gyerek is lehet, akiket el tudnak tartani, fel tudnak nevelni.
Gomba módjára épülnek az új, földrengésbiztos házak, hatalmas lakásokkal, és mind elkel. (Itt egy átlagos lakás 1 nappali + 3 szoba. Nekem rengeteg ismerősöm van itt, de nem ismerek munkanélkülit.
És minek köszönhető ez a fejlődés?
Kelet-Közép Európát eléggé visszavetette a válság, főleg az eladósodott országokat.
Egyrészt annak köszönhető, hogy nem hódolt be a zsidó bankrendszereknek. Másrészt nagyon jó az ipara és a mezőgazdasága, így nem szorul rá más országokra. Ezért nem is érintette a világválság.
Önfenttartó ország lett.
Én is Törökorzágban élek már évek óta, az első válaszra reagálnék.
A nők azért vannak otthon, mert a családok azt várják el tőlük, hogy gyerekeket szüljenek és neveljenek, és hogy csillogjon-villogjon a ház napi 24 órában, szó szerint - ez azért egy nagyon erősen patriarchiális társadalom.
Törökországban aki gazdag, tényleg nagyon gazdag, de sok a szegény és a mélyszegény is, az utcán az autósorok közt papírzsebkendőt, stb áruló gyerek és felnőtt egyaránt, mert sok család úgy vállal gyermekeket, hogy nem tudja megfelelően nevelni azokat.
A fejlődés viszont tényleg nagyon nagy Isztambulban, egymást érik a projektek.
A munkanélküliségi adatokba nem számítják bele a nőket, mert ők háztartásbeliek.
Minimálbérként olyan 100.000 ft körüli összegeket kapnak kézhez a dolgozók, ha minden adót levonnak tőlük.
Én még annyit tennék hozzá, hogy nagyon-nagyon erős a nacionalizmus (oktatása az iskolákban), így az összetartás is, az emberek bíznak egymásban. Köztudott, hogy ahol nagyobb a bizalom egymás felé, ott jobban properál a gazdaság is. Ezeket el lehetne tanulnunk a negativitás és a haza értékeinek lebecsmérlése helyett.
"A nők azért vannak otthon, mert a családok azt várják el tőlük, hogy gyerekeket szüljenek és neveljenek, és hogy csillogjon-villogjon a ház napi 24 órában, szó szerint"
Háztartásbeli nő vagyok, és az én döntésem volt ez, mint ahogy az össze háztartásbeli barátnőmnek a saját döntése, hogy inkább otthon marad. Tehát nem a férj döntése. De ha jobban belegondolsz, nem jobb a családnak, ha a nő otthon van a gyerekekkel, tanul, játszik velük, és mire hazajön a férj, kész van minden házimunka, és asztalon van a meleg vacsora?
Európában is, hidd el, ez lenne a jobb. De Európában mi van? A nő ugyanannyit dolgozik, mint a férfi, és a szabadidejéből megy el a házimunka, a gyerekekre nem marad ideje, örül, ha este beeshet az ágyba. És akkor még a férj elvárja, hogy legyen nő is.
Egy fordítóirodának dolgozom be itthonról, mint magyar-török jogi fordító. Felajánlották, hogy napi 6 órában üljek bent az irodájukban, és akkor is megkapom a fizetésemet, ha nincs munka. Nem vállaltam el. Nekem jobb dolgom van itthon. Így legaláb van időm magamra, a férjemre, a háztartásra, és a barátaimra.
Szóval nem olyan rossz a nők helyzete itt, sőt...
Szerintem egyáltalán nem lenne jobb az általad vázolt rendszer Európában. Meggyőződésem, hogy a skandináv minta a követendő. Férfi-nő közösen végzi a házimunkát, az apukáknak szinte kötelező gyesre menni (kb 80% megy is), stb. És így az apuka is részt tud venni a gyermek nevelésben, fejlődésében, és a nő sincs olyan kiszolgáltatott helyzetben, ha válnak (a legtöbb esetben gond, ha kimarad sok év a munkából vagy ha egyáltalán nincs is munkatapasztalata a nőnek).
Na, de térjünk vissza a témára. Azért valljuk be, hogy Törökországban az a jellemző (és most nem kevés számú jómódú, világias városokban élő családokról beszélek- akikről te is írtál), hogy a nő nem is dönthet amellett, hogy dolgozni akar, mert eleve a férje nem ENGEDI meg, vagy ha megengedi, akkor azért, mert tényleg nincs pénz. Azért ne idealizáljuk a dolgokat!
Neked egyébként török a férjed? Isztambulban laksz? Mióta? Ha Isztambulban, a középső városrészek egyikében?
Ne haragudj, nem akarok túl személyeset kérdezni, csak azért kérdem, mert Isztambulon belül kerületenként is igen eltérő a kép, a vidékről meg inkább ne is beszéljünk.
Egyébként üdv! :)
Szia #9 :)
Igen, valóban jó lenne a skandináv példa, de valljuk be, a magyar pasik 90%-a nem segít be, nemhogy fele-fele osztozna a haázimunkában.
Érdekes, amit írsz, hogy ennyire másképpen látod a nők helyzetét. Először azt hittem, hogy valahol a keleti országrészben laksz, és meglepett, hogy Isztambulban.
Én a férjemmel erősen vallásos muszlimok vagyunk, és ennek ellenére (pontosabban: éppen ezért) mindenben közösen döntünk. Az iszlám nem teszi kötelezővé a nőnek a munkát, de ha mégis dolgozni akar, akkor megteheti, és a pénz az övé. (Persze, ha anyagilag rosszul áll a család, akkor nem teheti meg, hogy ne dolgozzon, vagy hogy ne adja bele a közös kasszába a pénzt).
Vallásos körökben mozgok, és én ezt tapasztalom, hogy a nők otthon vannak, mert nekik (neki, a férjének, a gyerekeknek) így a jobb.
Nem Isztambuli vagyok, de évente egyszer mindig akad ott valami dolgom.
Üdv :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!