Mi a negyedik hatalmi ág?
"Nincs negyedik ág, csak egyes szerzők szokták idesorolni az Alkotmánybíróságot"
nem, a médiát szokták annak mondani, az AB-nek ehhez semmi köze.
A hatalmi ágak (a tényleges működésük szerint):
1. Törvényhozás: a lakosság választja.
2. Végrehajtás: a kormány, amit a törvényhozás választ meg.
3. Igazságszolgáltatás: ennek vezetőit az 1. és 2. jelöli ki, a kijelölt vezetők pedig döntenek az ág további szereplőinek személyéről.
A hivatalosan létező 3 hatalmi ágat tehát Te választod meg. Viszont ami alapján a választásokon a döntést meghozod, azt a média (írott és elektronikus sajtó) által kialakított világkép alapozza meg, így az egy negyedik hatalmi ágat képez. A média létrehozásához és működtetéséhez viszont sok pénz kell, ami csak a nagytőkések és a bankszektor képviselőinek áll rendelkezésére. Így a gyakorlatban van még a
4. hatalmi ág: média, ami meghatározza a választók véleményét.
5. hatalmi ág: nagytőkés és bankszektor, vagy csak bankszektor (mivel nagytőkés általában csak az lehet, akinek a bankszektor hitelt biztosít).
Összegezve: a végső hatalom a bankszektoré, mely megvásárolja a médiát, ami megválasztatja a lakossággal a parlamentet, mely megválasztja a kormányt és az igazságszolgáltatás tagjait. Végül a kör bezárul, mert a hatalom megszerzése hozzáférést biztosít a közpénzekhez, melynek jelentős részét átfolyatják a nagytőkések és bankárok zsebébe. Ezt a társadalmi berendezkedést hívják demokráciának. A valódi hatalom a nagytőkés-bankárréteg kezében van, mely megszerzi és működteti az ország vezetését, valamint a közpénzek jelentős részét.
6, hatalmi ág az oktatás.
7, hatalmi ág a gyógyszer-eü.lobbi.
Montesquieu három hatalmi ágat ismert:
- a törvényhozó hatalom a szabályokat és a stratégiát határozza meg. A modern demokráciákban elvileg ez kellene képviselje a nép véleményét.
- a végrehajtó hatalom végrehajtja a törvényhozó hatalom által kialakitott stratégiát
- az igazságszolgáltatás dönt a vitás kérdésekben, a törvényhozó hatalom által megalkotott szabályok mentén
A negyedik hatalmi ágat először Taiwanon foglalták alkotmányba. Ez az ellenőrző hatalmi ág, amelynek feladata elsősorban a végrehajtó hatalmi ág felügyelete.
Ennek Magyarországon is vannak (voltak, amig NER pártállami diktatúrája le nem épitette őket) elemei:
- az állami Számvevőszék
- az ombudsmanok
Ilyen a román Korrupcióellenes Ügyészség is.
A normális demokráciákban a média (különösen a tényfeltáró újságirók) és a civil szervezetek segitik ennek a funkciónak a fenntartását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!