Miért rosszabb a valóságnál Mo. Nemzetközi megítélése az átlag külföldi szemében?
Sziasztok!
Itt most nem a nagypolitika cápáinak (IMF, EU, Barroso stb.) véleményére szeretnék kitérni, hanem arra, hogy a külföldi átlagember szemében mért él a valóságnál sokkal sötétebb kép Magyarországról.
Pl. a nemzetközi utazási fórumok tele vannak olyan beszámolókkal ahol Mo.-t valami harmadik világbeli lepratelepnek írják le, ahol kb. gyalog nem lehet közlekedni és mindenki a turisták lenyúlásából él, szidják milyen koszos, igénytelen, mekkora a bűnözés stb.
Ezt csak azért nem értem, mert azért elég sokfelé jártam a világban és az úgynevezett "nyugaton" is elég sok durva környék van. Párizs, London, Róma, Madrid, LA stb. is tele van lepusztult negyedekkel, drogosokkal, csövesekkel, utcai bandákkal, Bp. ehhez képest Disneyland. Amikor egyszer Oxfordban voltam két hétig akkor a város legelitebb negyedében laktam. A bájos kis utcában két bolt volt, amíg ott voltam mindkettőt kirabolták utcai bandák (az egyiket láttam is)...
Még rengeteg példát tudnék hozni, de így is túl hosszú lett, lényeg hogy miért tudják egyes országok elhitetni magukról hogy biztonságosak és kulturáltak (miközben nem azok) és miért ilyen negatív kép él Mo.ról külföldön?
Most jöttél le a falvédőről ?
A honi baloldali liberálisok a magyarok ellen vannak és ott ártanak nekünk nemzeti érzelműeknek ahol csak tudnak.
Szerintem ez egyszerűen az emberek egoizmusából fakad egyrészt, másrészt pedig pletyka alapján történik.
Egyrészt mindig kell valami, amihez viszonyítva meghatározhatjuk magunkat akár nemzetközi szinten is és magunkat jó színben tüntethetjük fel. Ezért keressük az olyan összehasonlítási lehetőségeket, ahol kimutathatóan jobbak vagyunk ebben-abban másoknál és ez az országok közötti megállapításokra is vonatkozik. Illetve nagyon sokan mindig a saját nemzetük kultúrájából, szokásaiból indulnak ki és ezeket tartják etalonnak, így ami attól eltérő számukra azt értetlenül fogadják és kellemetlenül érinti őket. Ezért illetik dehonesztáló kijelentésekkel is.
A pletykáról pedig annyit, hogy nagyon sokan be sem tették a lábukat rengeteg országba, de hallottak-láttak róla ezt-azt a TV-ben, olvasták az újságban és az ott tapasztaltak szerint könyvelik el az adott országot. Ami ugye általánosan nem biztos, hogy jellemző az adott területre, mivel a média az extrém eseteket, az általánostól eltérő dolgokat mutatja be. (Csak a példa kedvéért: annak nincs hírértéke, hogy a kutya megharapott egy postást, de annak már igen, hogy a postás megharapott egy kutyát. :) )
És most eszembe jutott egy harmadik ok is: mivel a nemzetek nagy részére jellemző a versengés, a küzdelem a javakért vagy a jobb színben való feltűnésért (és így a problémák elkendőzéséért), ezért hajlamosak ,,kipécézni" bizonyos országokat. Ez amolyan lejárató kampányként is felfogható egyrészt, másrészt pedig gumicsontként is felfogható: a helyi problémákat kisebbnek láthatják a helyi lakosok és kedvükre borzonghatnak a magyarországi, szlovákiai stb. viszonyokon ahelyett, hogy a saját bajukkal törődnének.
(A magyar származási írónak, George Mikes-nek van egy ideillő mondata a How to Scrape Skies c. könyvében: ,,The poor Americans are so busy defending the rights of Hindus in Pakistan, Moslems in India, Jews in Palestine, Koreans in Japan, Italians in Yugoslavia and Hungarians in Czechoslovakia that they simply cannot give a thought to Negroes in the United States. " Azaz:,,Ezek a szegény amerikaiak olyan buzgón védik a hinduk jogait Pakisztánban, a muszlimokét Indiában, a zsidókét Palesztinában, a koreaiakét Japánban, az olaszokét Jugoszláviában, hogy eszükbe sem jutnak a feketék az USA-ban.")
Utolsó válaszoló vagyok: még az is eszembe jutott, hogy ez egyfajta védekezési mechanizmus is -- ha lekicsinyelünk másokat, azzal már félig be is biztosítottuk a saját nagyságunkat, nem jelent veszélyt arra nézve, hogy mások majd jobban fogják preferálni pl. turizmus szempontjából, befektetések szempontjából, munkaerő okán stb.
Mi is ugyanígy nyilatkozunk sok más népről és ennek is ugyanezek az okai szerintem.
Egyébként én azt gondolom, hogy Magyarország semmivel nem rosszabb hely, mint szinte bármelyik másik európai ország, hiszen szinte mindenhol lehet elrettentő példákat találni, mint ahogy a kérdező is említette. Én pl. egy ideik éltem Londonban és volt olyan városrész, ahova nappal se szívesen tettem be a lábamat. Egy barátnőmet pl. leköpködte egy csoport a buszon, egy másik ismerősöm szomszédját megszurkálta a saját lakása ajtaja előtt valaki. Mindez Londonban. Igaz, ezek nem velem estek meg, nekem inkább az volt a tapasztalatom, hogy a város biztonságos, de mindezt úgy mondom, hogy én mindig igyekeztem elkerülni a gázos helyeket és nem jártam későn este egyedül veszélyes környékeken.
Szerintem egyébként leginkább marketing kérdése az egész, nekünk is jól kéne tudni eladni magunkat, vonzóvá kéne tenni ezt az országot, csak úgy, ahogy azt el tudta érni pl. Horvátország, Szlovénia. Igaz, hogy ott nagy vonzerő a tengerpart, de nálunk is van rengeteg csodálatos természeti érték, amiért érdemes lenne idelátogatni. Ehhez viszont átgondoltan és hosszű távra tervezve kéne menedzselni nagyon sokmindent ebben az országban...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!