Ti mit gondoltok az Irán elleni lehetséges háborúról?
„Sok minden fugg az ottani helyzettol.”
Akkor csak én nem látom az összefüggéseket.
Szíriában harcok vannak a felkelőkkel!
Lehetséges, hogy a NATO beavatkozik, mint például Afganisztába!
Na akkor lehet, hogy Irán segít Szíriának, és akkor övé az első lépés!
Onnantól pedig úgy fog kialakulni, ahogy fentebb leírtam... (lepontoztatok, de nem tudott senki normális érvet felhozni -.-")
Amúgy a Közel-Keletet jól mondta valaki! Arábia és szomszédai lehet, hogy izraellel lennének, de Irán, és szomszédai (főleg nyugatra) biztos, hogy ellene lennének (mármint izrael ellen).
néhány dolgot tisztázzunk:
- a környező arab államok rühellik Iránt. Nem hogy nem Irán mellé állnának, de ha másra nem is, a wikileaks arra pont nagyon jó volt, hogy kiderüljön, a környező arab államok vezetése meglepően jó viszonyban van nem hivatalos szinten az izraeliekkel, és Iránt tartja a legnagyobb veszélyforrásnak. Amellett, hogy az arab titkosszolgálatok rendszeresen súgnak az izraelieknek, Szaúd-Arábia és Bahrein pl. kifejezetten sürgette is az USAt, hogy bombázzák már le a francba a perzsákat, illetve Szaúd-Arábia még Izraelnek is felajánlotta a légterének használatát egy Irán elleni bombázáshoz.
- Sem Oroszország sem Kína nem szállna be katonailag Irán mellett egy esetleges Irán elleni katonai akció esetén. Semmi okuk nem volna rá. Nekik nagyon jó, hogy megy Iránnal a diplomáciai balhé, meg szankciók, mert az azt jelenti, hogy a diplomáciai támogatásukért cserébe Irán tőlük vesz fegyvert, technológiát, meg hogy ők maradnak amúgy is kereskedelmi partnerként Iránnak a többiek embargói miatt, és ez így jó biznisz nekik. Viszont egy USA és NATO elleni háború már nem biznisz, az senkinek sem érdeke. Ha ilyen történik, akkor hápogni fognak, hogy de ilyet nem szabad, de beszállni hülyék lennének - a háttérben szépen leboltolják a dolgot egymás között.
- Irán hagyományos hadviselésben nem ellenfél, ezt az irániak is ugyanolyan jól tudják, mint az összes többi szereplő. Ha arról van szó, hogy le kell rohanni Iránt, akkor az megoldható.Amiben Irán erős, az a különböző aszimmetrikus haviselés, és ezen belül is az, hogy a térségben mindenhol jelen vannak az általa pénzelt, felfegyverzet csoportok, amik tőle függnek, amiket ő irányít. Tehát azt nem tudja meggátolni, hogy ha az amcsik pl. úgy gondolják, akkor le ne tudnák rohanni Iránt különösebb nehézségek nélkül - viszont nagyon meg tudja nekik és a szövetségeseiknek is drágítani ezt a lépést, mert akkor az összes kis szatellit szerve Irakban, Afganisztánban, az Öböl-menti államokban, Libanonban, Gázában, stb. egyszerre elkezdene nagyon aktívizálni magát, ami nagyon kellemetlen dolog tud lenni.Az olajárak egekbeszökéséről még nem is beszélve. Ezek idővel normalizálódnának, de nagyon sok kellemetlenséget és költséget okoznának, nem véletlen, hogy az elnök-választás előtt Obama nagyon nem akarná ezt a verziót.
A legjobb dolog az lenne, ha háború nélkül sikerülne leszerelni az iráni atomot, tehát vagy elrettenteni Iránt tőle (és ugye erre mennek a szankciózások meg fenyegetőzések), vagy hogy a jelenlegi Iránt előbb gyűrné maga alá a saját egyre komolyabb belső problémái (belső harcok és a nemzetiségek függetlensééégi törekvései), mint sem eljutna a használható bombáig.
Ez lenne az ideális eset. Ennél lényegesen rosszabb, ha nem megy másképp a dolog, és katonai akció lesz belőle. Az egy költséges dolog lesz.
Legrosszabb eset, ha egyszercsak kijön Irán (akár nem hivatalosan is), hogy atomfegyverek birtokában van. Az az egész térséget felborítaná, Irán támadhatatlanná válna, ezáltal sokkal nyíltabban és szélesebb körben fel tudna lépni az egész térségben, ami az eddig mérsékelt rezsimek hatalmának megingásához, akár megdőléséhez is vezethet, de mindenképp egy radikalizálódás felé fog kényszerszerűen elmozdulni az egész térség, beleértve azt is, hogy a környező arab államok is beindíthatják (újraindíthatják) a saját atomprogramjaikat.
Az olajár persze ettől is szépen megugrana, csak itt tartósan is.
"Csak aztán a végén nehogy kiderüljön, hogy semmi sincs Iránban az olajon kívül."
Ha valóban semmilyen fegyverprogram nem lenne, azt Irán minden probléma nélkül tudná bizonyítani azzal, hogy érdemben együttműködik a NAÜ-vel, és engedi őket megbizonyosodni, hogy valóban nem csinál fegyvert. Ez semmibe sem kerülne számára, sőt, még egy diplomáciai győzelem is lenne számára, hogy na látjátok, mi megmondtuk.
Irán viszont ez alól folyamatosan kibújik, az ő együttműködése nélkül pedig nem lehet erről megbizonyosodni. Az egész csak Iránon múlik.
Tehát Irán tudatosan játszik arra, hogy ne lehessen meggyőződni róla, tényleg csupán békés célokra használja-e az atomprogramját. Innentől kezdve lényegében mindegy, hogy valóban atomfegyveren dolgoznak-e (nagyon nagy valószínűséggel igen), vagy tudatosan blöffölnek-e. Nem hagynak más választást, mint hogy úgy kezeljék őket, mint akik fegyvert csinálnak.
Ez pont ugyanaz, mint ha valaki fegyveres rablást hajt végre, akkor a rendőrség nem kezd el azon filózni, hogy vajon biztosan igazi-e a fegyver, nem csak esetleg replika, hanem értelemszerűen azt fogja alapul venni, hogy igazi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!