Hogyan lehet Japánnak 210%-os az államadóssága, mikor Görögországnak "csak" 160%?
Nem értek hozzá, úgyhogy bocs a hülye kérdésért, de ebbe beleszámolják, amit Japán Amerikának kölcsönadott, vagy mitől ilyen magas? És a gazdag országoknak (akik nem voltak úgy rászorulva, mint mi vagy Görögország) minek kellett ennyi hitel és kinek tartoznak ilyen sokkal, magánszemélyeknek vagy más államoknak?
De elkalandozott mindeki!
2011 apr. 7 - földrengés. Akkora tartaléka egy országnak sincs, hogy egy ekkora érvágást fedezni tudjon, tehát kölcsönért folyamodik. Japánnak nem gond, mert letermeli, minden feltétele és legetősége adott. Görögországnak "csak" 160% miután az EU belepumpált már egy világmegváltásra is elegendő összeget. G esetében a szám már csak egy szám, mert a gazdasága gyakorlatilag nemlétező. (Próbálj meg gyorsan elképzelni egy olyan görög terméket vagy márkát ami mindenhol ott van és mindenki ismeri - egy sincs. Most tedd meg ugyanezt Japánnal és sokáig fogod sorolni.)
Az államadósság nem csak és feltétlenül a felvett hitelektől termelődik, magyarul: nem kell hitelt felvenned ahoz, hogy adósságot termelj.
19:34
Igen, a bullshit lényege, hogy olyan szöveg, ami "logikusnak tűnik", csak semmi értelme. Mi az, hogy "gyakorlatilag nemlétező" a görög gazdaság? Övék a világ legnagyobb kereskedelmi flottája. Stb. stb.
A 2011-es katasztrófa nem sokat ártott a japán pénzügyeknek, azok pontosan ugyanilyen katasztrofálisan festenének anélkül is.
Japán 1990 óta nem jött ki a válságából, és nem is fog kijönni, mert a megoldás feltételei folyamatosan romolnak. Pl. sokkal rosszabb nyugdíjas/dolgozó aránnyal nehezebb lesz ezt a 200%-os adóssághegyet leépíteni, mint most. Minél később kezdik el, annál nehezebb lesz. De természetesen szó sincs arról, hogy megpróbálnák leépíteni az adósságot vagy akár megállítani a növekedését: az a busz már elment.
De hogy lehet, hogy mégis ilyen magas az életszínvonal Japánban?
Azért kérdeztem, hogy az Amerikának adott hitel beleszámít-e az államadósságba, mert ha állami pénzeket adtak kölcsön, vagyis befektették, akkor akár ezeket is beleszámolhatják és a kihelyezett pénzektől látszólag nő az államadósság.
"De hogy lehet, hogy mégis ilyen magas az életszínvonal Japánban?"
Az életszínvonal és az államadósság szintje között szinte semmi összefüggés nincs, leszámítva azt, hogy a legalacsonyabb életszínvonalú, legfejletlenebb országoknak általában nincs jelentős államadósságuk, mert nem hitelképesek.
"Azért kérdeztem, hogy az Amerikának adott hitel beleszámít-e az államadósságba"
Az amerikai államadósságba igen...
"ha állami pénzeket adtak kölcsön"
Már miért adtak volna kölcsön állami pénzeket???
Akkor tehát a japán kölcsönt privát cégek/személyek adták Amerikának? De még akkor is jelentősen beleszámítanak az ekkora összegek a GNP/GDP-be, nem?
Van ahol a hiteleket konkrétan az életszínvonal növelésére vagy szinten tartására fordítják, sőt eleve ha a gazdaságba fektetik a hiteleket, már azzal nőnie kéne az életszínvonalnak, nem? Minél több a hitel, annál nagyobb az életszínvonal - minél nagyobb életszínvonal, annál jobban pörög a gazdaság - több pénz az államkasszában. Ha nem így működne, akkor mégis mi a szarnak vennének fel ekkora hiteleket a gazdag országok?
"Akkor tehát a japán kölcsönt privát cégek/személyek adták Amerikának?"
Nyilván elsősorban bankok, mint ahogy az lenni szokott.
"Van ahol a hiteleket konkrétan az életszínvonal növelésére vagy szinten tartására fordítják"
Az adóforintok, dollárok és jenek sehol sincsenek felcímkézve, hogy ez a piros pénz itt most az életszínvonalra megy, ez a kék viszont az oktatásra. Bekerülnek az állami bevételek egy zsákba, amit államháztartásnak hívnak, és kikerülnek onnan, ezt meg állami kiadásoknak hívják. És a kiadások egy része hitelből megy. Azt mondani, hogy a hitel erre vagy arra megy, metaforikus állítás, ami azt fejezi ki, hogy hiánya van a költségvetésnek, és kisebb lenne a hiány, ha kisebb lenne a jóléti kiadás. De ugyanezt számos országnál mondjuk a katonai kiadásokra is nyugodtan lehetne mondani (pl. USA).
"sőt eleve ha a gazdaságba fektetik a hiteleket, már azzal nőnie kéne az életszínvonalnak, nem?"
Az életszínvonal nem nő egy beruházástól. A GDP nő. Az életszínvonal nem, csak akkor, ha annak a beruházásnak valami értelme is van. De ahol a kereslet nem nő, vagy inkább csökken, ott nem lesz beruházás. Vagy ha lesz beruházás, akkor annak exportra kell termelnie. Hogyan termeljen exportra egy ország, ahol az égben vannak a telekárak és magasak a bérek? Fogas kérdés. Hát pl. lehet gyengíteni a jent. És akkor mi lesz a 0,5 kamatú állampapírokkal meg a 0% kamatú bankbetétekkel? Ilyesmiken kell gondolkodnia a mai japán kormányoknak.
"Minél több a hitel, annál nagyobb az életszínvonal"
Nincs ilyen összefüggés.
"Ha nem így működne, akkor mégis mi a szarnak vennének fel ekkora hiteleket a gazdag országok?"
Teljesen változó, hogy melyik ország miért vesz fel hitelt. Erre értelmetlen lenne átfogó magyarázatot keresni. Teljesen más okból halmozott fel óriási adósságot mondjuk Zimbabwe, mint Japán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!