Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szomálián belül miért van még...

Szomálián belül miért van még egy Szomália?

Figyelt kérdés

Engem érdekelnek az országok, de erre felfigyeltem.

Szomálián belül miért van egy Szomáliföld nevű autonóm tartomány?

Ez olyan lenne mintha Magyarországon belül lenne egy magyarok lakta másik állam?

Vagy hogy van ez? Nem értem.


Meg valami másik állam is alakult Szomália területén belül, asszem Azania. Egy országon belül több ország??


2012. márc. 2. 18:55
 1/8 anonim ***** válasza:

Szomáliát több törzs alkotja, ezeknél többé kevésbé van függetlenségi törekvés, ráadásul anarchia és polgárháborús állapotok vannak az országban.

[link]

2012. márc. 2. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
75%
Szomália olyan vonzó, jó ország, hogy egy darab nem elég belőle.
2012. márc. 2. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
utolsó : hehe :D ez jó
2012. márc. 2. 21:18
 4/8 anonim ***** válasza:
Szomálián belül NINCS másik Szomália, hanem a Szomáliától függetlenedni akaró, békés térség neve Somaliland. Ennek oka az, hogy Szomáliát egy etnikum lakja: mindenki szomáli.
2012. márc. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

"Egy országon belül több ország??"


Látszik, hogy ismét egy magas szinten művelt kérdezővel állunk szemben. Van fogalmad róla, hogy mondjuk Nagy-Britannia gyakorlatilag 4 országból áll: Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország. Vagy mondjuk, a német egység megalakulása előtt, hány önálló kis állam állt a mai Németország helyén? Az USA pl. 51 belső államból tevődik össze, amelyek gyakorlatilag külön országoknak felelnének meg, több állam között belső határellenőrzés(!) is van, figyelemre méltó, hogy ez a gyakorlat még az EU-ban is (Schengen óta) teljesen elmarad. Pedig az EU egy jóval lazább szövetségi rendszer, mint amilyen az USA. Persze végső soron az is politikai unióvá fog alakulni, ez nem is kérdéses. Ennek fényében, nem értem, hogy mi olyan szokatlan azon, hogy egy országon belül több különböző állam is létezzen, hiszen a gazdasági egymásra utaltság úgyis rákényszeríti őket fontosabb kérdésekben, a közös döntések meghozatalára.

2012. márc. 3. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
59%

Szomálián belül tulajdonképpen négy darab senki által el nem ismert, ún. de facto független állam van: Szomáliföld, Puntföld, Azánia s valami Jubaföld vagy mi a halál. A tulajdonképpeni szomáliai kormány hatósugara gyakorlatilag csak Mogadishu egy részére terjed ki, az ország többi fele vagy a fent említett de facto államok, vagy az al-Shabaab szélsőséges milícia kezében van (Azániának tulajdonképpen nincs is saját területe, teljesen az al-Shabaab ellenőrzi).


Amúgy ennek a széttagoltságnak az oka az 1991 óta rendkívüli brutalítással tartó polgárháborúban keresendő.

2012. márc. 4. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
37%

5/6

Nem jó példákat hoztál fel. Inkább a Grúzián belüli Abháziával és Dél-Oszétiával hasonlítható össze, amelyeket leginkább "szakadár államoknak" nevez a sajtó. Gyakorlatilag függetlenek, de a nemzetközi közösség nem - vagy csak néhány ország - ismeri el őket.


Kérdező: Amúgy ilyen Koszovó is. Magyarország elismeri, de pl Románia nem. Az itt készült világtérképeken Koszovó gyakorlatilag nem létezik.

2012. márc. 4. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Van elvileg egy Szomália nevű állam. Nemzetközileg is ezt ismerik el. Ez azonban a gyakorlatban nem működik, mert "Szomália" kormánya gyakorlatilag csak a fővárost uralja. Az ország északi részén működik egy Szomáliföld nevű de facto állam, tőle keletre Punt, attól délre Galmudug stb. És van néhány olyan kisebb terület, amiért harcok folynak.


"Ez olyan lenne mintha Magyarországon belül lenne egy magyarok lakta másik állam?"


Nincs sok értelme az ilyen párhuzamoknak. Szomália nagyon más világ.

2012. márc. 5. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!