Mi történt Argentínában amikor az államcsőd bekövetkezett? Hogyan lábalt ki az ország belőle azóta?
"Argentína már a kilencvenes években egyre súlyosbodó gazdasági problémákkal küszködött. Nőtt a költségvetési hiánya és az államadóssága. 2001-ben a Standard & Poor's bóvlira értékelte az államkötvényeit. A történet idáig félelmetesen hasonlít a magyar eseményekhez. 2002-ben az argentin kormány egyik napról a másikra korlátozta a peso konvertibilitását, a dollár pesoárfolyama 1:1-ről 1:4-re korrigálódott, felfüggesztették az államkölcsönök visszafizetését, és – az IMF rosszallása ellenére – azok újratárgyalását ajánlották a nem különösebben lelkes hitelezőknek, akik elfogadták, hogy a kötvények eredeti értékének csak a 25–35 százalékát kapják meg.
A peso leértékelése és az így indukált infláció – a külföldi tőke átmeneti menekülése ellenére – nem mellesleg a gazdag ásványi vagyonra és erős mezőgazdaságra építő argentin gazdaság gyors növekedéséhez vezetett, mivel versenyképessé tette az ország exportját. 2003–2008 között a GDP évente 8-9 százalékkal nőtt, és még 2009-ben sem esett. Erre szoktak mint argentin modellre vagy argentin csodára hivatkozni. A történet annyit mindenesetre bizonyít, hogy az államcsőd nem feltétlenül a világ vége, a megfelelően menedzselt csőd a válság kezelésének egyik módszere lehet." Szelényi Iván
Mindennek van előnye és hátránya. Ha azt nézed hogy 4-5 szűkös év után tiszta lappal indult újra az ország, és képes volt fejlődni, akkor lehet hogy megérte. Fizethették volna vissza a kölcsönt rendszeresen 10, 100, 1000 éven keresztül - persze kizárólag közpénzből (mert a multik ugye nem adóznak)- nem jutottak volna sehova. Úgy van kitalálva a rendszer, hogy mindenki folyamatosan tejeljen. Amíg minimálisan nő a gazdaság addig nincs gond, de az emberek életszínvonala akkor is folyamatosan csökkenni fog. Amikor stagnál a gazdaság (mint most) na akkor gond van.
A szegénységi küszöb alatt élők aránya megemelkedett (2001 elején 36%, 2002 végén 58%), aztán csökkenni kezdett, 2005 második felére a válság előtti szintre csökkent (34%-ra), ma pedig 8%.
Az államcsőd hatására a gazdaság szerkezetének át kellett alakulnia, egy ilyen sokk mindig kellemetlen sokak számára. Átmenetileg megnőtt a munkanélküliség és a szegénység. Középtávon azonban segítette a kilábalást a gyenge pesonak köszönhetően felfutó export.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!