Miért mondják sokan, hogy Kína lesz az új világhatalom, meg Amerika hanyatlik, nem logikátlan ez?
Az USA már az alapításától kezdve egy erős polgárságra épült, szabad emberekre, akik aktív résztvevői voltak mindannyian a kapitalizmusnak, volt ugyan pár primitívség, pl. a polgárháború előtt a dél-USA rabszolgatartása, de az USA-beli átlagemberek a 18. századtól napjainkig mindigis szabad, elégedett, boldog, kapitalista polgárok voltak.
Most itt van ez a Kína, ahol lehet, hogy pár nagy város pl. Sanghai meg Kanton úgy néz ki, mint New York, de pár gazdag üzletemberen, jómódú kereskedőn meg a maffiózókon kívül a kínai átlagemberek még mindig úgy élnek, mint Mao vagy a császárság alatt. Éhbérért dolgoznak, mint a robot, beszűkült ismeretekkel a világról, korlátozott emberi jogokkal és mozgástérrel. Ez a tökéletes ellentéte az USA-beli átlagemberek helyzetének. Ez gyakorlatilag nem más, mint az középkori Európa feudalizmusa áttéve a 21. századba és Ázsiába. Egy olyan ország, ahol az emberek nagyrésze ilyen körülmények között él, hogyan lehetne új világhatalom, amikor a népesség többségének ilyen életkörülményei miatt hiányzik az erős bástya, amire az ország épülhet?
Kína soha nem lesz a mostani helyzetében szuperhatalom.
ugyanis a pénzét nagyon alacsony szinten tartja mesterségesen, ezáltal hatalmas exportot tud produkálni. Viszont ha túlságosan bepörögne a gazdasága, akkor automatikusan erősödne a jüan, ezáltal már nem lenne akkora exportja.
3.26os
" Kína soha nem lesz a mostani helyzetében szuperhatalom.
ugyanis a pénzét nagyon alacsony szinten tartja mesterségesen, ezáltal hatalmas exportot tud produkálni. Viszont ha túlságosan bepörögne a gazdasága, akkor automatikusan erősödne a jüan, ezáltal már nem lenne akkora exportja."
ez mind igaz amit leirtál csak annyit fűznék ehhez hozzá hogy akik azt mondják h kína lesz az új nagyhatalom azok nem máról holnapra gondolják így vagy 2020ra hanem hosszútávon számolnak. 2050re emlékszem ,de lehet h tévedek. régen volt mikor erről tanultunk.
"a vidéken meg az az érzésed, hogy 1011-ben, nempedig 2011-ben jársz.."
oroszországban ugyanez a helyzet mégis nagyhatalomnak számít. most kicsit utánanéztem és itt azt írják h a gazdasági növekedésben már 2016ban lehadja kína amerikát. gazdaság mérete 15,2 ezer milliárdról 18,8 ezer milliárdra fog bővülni."
Hamarosan az amerikai katonákat is Kína fröccsönti.
Jelenleg még nem szuperhatalom, de a munkaerő, nyersanyag, és tudás "tartalékokat" nézzük, ez csak idő kérdése.
Nos, ez a hegemónváltás nem 1-2éven belül fog végbe menni. Kicsit több idő kell hozzá, de hidd el, meg fog történni. Az USA már régóta mutatja a hanyatlás jegyeit, és jelenleg Kína az, aki ezt a pozíciót át tudja majd venni - persze addig még ez utóbbi is sok változáson kell, hogy átessen, tehát jelenleg még nem lenne alkalmas a hegemón pozícióra.
Azt, hogy ki a legerősebb a nemzetközi rendszerben, alapvetően nem a belső tényezők határozzák meg. Az államokra tekinthetünk úgy, mint egy fekete dobozra, amelynek csak az outputja számít.
Kínában valóban alacsony az életszínvonal, főleg a belső területeken, de a jobb körülmények között élők köre folyamatosan bővül. A nép pont ezért fogadja el a rendszert, mert tudják, egyszer nekik is jobb lesz.
Vannak ismereteik a világról, nem buták, csak sajátos szemüvegen keresztül nézik az egészet.
Kína gazdasági növekedése félelmetes, az USA is felé van leginkább eladósodva, de az EU-ban is sok állampapírt vásárolt a válság alatt. Elkezdődött tehát valami, ez is mutatja. Ezt a tényt a nemzetközi kapcsolatok szakértők sem vitatják - pedig ők értenek a dologhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!