Pozitív vagy negatív dolognak tartjátok, hogy az USÁ-ban akkora szabadság van, hogy gyűlöletkeltő csoportok is szabadon masírozhatnak (neo-nácik) és tudománytagadók kerülhetnek a kormányba (christian-right, creationists)?
Nem lehet mérni, hogy hol mekkora a szabadság. Az USA-ban ugyan masírozhatsz SS-egyenruhában, viszont néhány mp3 letöltéséért 100 ezer dolláros bírságot kaphatsz, és minden apróságért évekre lecsuknak. Vagy: náci eszméket szabadon terjeszthetsz, de ha mondjuk valami rosszat mondtál egy cégről, akkor véged van.
Ami a kreacionistákat illeti, Európában sem tilos a kormányba kerülniük, csak éppen Európában ők gyakorlatilag nem léteznek, ezért nem kerülnek a kormányokba. Ez a fajta agybaj csak az USA-ban elterjedt.
Úgy van, ahogyan az első írja, ott más a szabadság fogalma.
Amikor kint voltam Los Angelesben, első éjjel rendőrök rohamozták meg a hotel előtt az utcát, mert egy nő részegen őrjöngött valamit. Én meg álmomból felébredve azt hittem, bombáznak.
23/l
Szűklátókörű népség tévesen értelmezik azt a rohadt nagy demokráciájukat és sajtószabadságukat. Nem lehet egy feketét leniggerezni de ki lehet vonulni náci zászlókkal. Idióták. Szerintem csak senki nem mer a témához nyúlni mert félnek.
Nem csodálom hogy fél amerikát a bevándorlók építették fel.
Mit vár az ember ezektől akik a mesekönyveket is betiltják mert a farkas megette a nagymamát.
Azt gondolom, hogy az USA-ból nézve meg az a furcsa, ami itt Európában van. Itt pl. sok önkényuralmi jelkép van betiltva, amit az USA-ban akár a házad falára is kirakhatsz, viszont Európában simán beszélhetsz arról, hogy Székelyföldnek, a Vajdaságnak, Katalóniának, Skóciának stb. autonómia kellene/el kellene szakadni, az USA-ban meg, ha előveszed a régi Texas állam zászlaját vagy Kalifornia leválásáról beszélsz, 10-20 évre börtönbe csuknak. Ott sincs olyan nagy szabadság, csak máshol van a szigor, mert a történelmi tapasztalatok szerint más jelenségektől kell óvakodni.
Amúgy azért nem félnek az amerikaiak ezeknek a csoportoknak a befolyásától, mert nincsenek listás képviselői vagy szenátusi helyek, az elektorokon keresztül csak személyekre és nem pártokra lehet szavazni, vagyis, ahhoz, hogy bejussanak a törvényhozásba, meg kell nyerniük egy egész választókörzetet. Tehát csak a többség van képviseltetve. Ezért van az USA-ban kétpártrendzer. Ez egy elég nagy demokráciadeficit éppen abban az országban, amely a demokrácia világméretű terjesztését tűzte zászlajára, de legalább nagyfokú politikai stabilitást biztosít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!