A jelenlegi gazdasági válság a "fogyasztói társadalom" válsága? Lehetséges-e erre problémára politikai választ adni?
Mivel fogyasztói társadalomban élünk, csak annak a válsága van.
Igen, mindenre lehet politikai válaszokat adni, most is futnak a különböző gazdaságélénkítő programok. Ez a demokratikus módszer.
Illetve van az antidemokratikus módszer, amelyről sokat nem tudunk, ugyanis az ilyen országok ezt a problémát elég elszigetelten kezelik.
De meg kell nézni az előző válságot, akkor is 2 út volt: a demokratikus, és az antidemokratikus, a végén mindkettő megoldotta a válságot.
egész jó beadandó cím :)
- igen
- "miazhogy!nagyonis!"
Tulajdonképpen igaz.
Arra szerettem volna célozni, hogy legtöbbször "csak" mint gazdasági válság hivatkoznak erre a helyzetre. A társadalmi válság az egy mélyebb, "rendszer szintű", "strukturális" válság, amit pusztán a gazdasági gondok megoldásával nem lehet megoldani. Ez szükségszerűen megkívánja az egész "rendszer" átalakulását, rosszabb esetben a megsemmisülését (?)
A politikai megoldás nehézségéval arra gondoltam, hogy a politikai rendszerek ciklusokban, és ezért rövid távú érdekekben gondolkodnak, megnehezítik ezzel az olyan megoldások keresését, amelyek generációkon átnyúlóan hoznának csak megnyugtató eredményt.
Szerintem a fogyasztásra épülő társadalom nem tartható fenn, ezt egyre többen belátják.
Vajon milyen társadalom következhetne a "fogyasztói társadalom" után?
A kérdésedhez az Addendum a releváns, de talán még a Moving Forward is lehet (azt még nem láttam, de gyanítom, hasonló témájú).
Még az is lehet, hogy valóban...
Hogyan is volt?
Ősközösségi társadalom
Feudalista társadalom
Kapitalista társadalom (?)
Fogyasztói társadalom (globalizmus)
.................???
Az biztos, hogy a nyersanyagok rohamos fogyásával az egész bolygó eltartóképessége csökken, miközben a népessége nő.
Nem nőnek a fák az égig, szükségszerűen elkövetkezik egyszer, hogy valamikor a népesség arra a szintre álljon vissza, amennyi még fenntartható.
Egyébként bármennire felkapott most ez a cejgejszt, már többen többször elmondták ugyanezt, illetve valami hasonlót. Például:
http://www.youtube.com/watch?v=1JE-IPKzUtY
Illetve különféle összeesküvés elméletek keringenek, és ennek már eléggé nagy irodalma van.
Mint a georgiai tanukövek, vagy a Szent grál elrablása, vagy a Luganoi tanulmány.
Nem tudom, hogy ezek a feltevések igazak-e, de ha igazak, akkor valami összeomls előtt állunk, és csak azért nem kell megijedni, mert már az is teljesen felesleges.
11:31-nek igaza van.
Sokkal inkább morális és erkölcsi válságban élünk. Ennek a következménye a társadalmi és a gazdasági válásg is.
Vannak vélemények, miszerint a kapitalista, a szicialista és a feudalista rendszer sem megoldás.
Ők azt mondják, hogy olyan rendszerben éljünk, amiben mindenki munkáltató és munkavállaló is egyben.
Elmondom a gyakorlati lényegét a dolognak. Úgy van mostanában, hogy egy cégben vannak vállalkozók, akik a részvényeket birtokolják és vannak azok, akiket ők foglalkoztatnak. Munkáltatók és munkavállalók.
A cég tulaja/tulajai harcban állnak a munkavállalóikkal, ugyanis, ami az egyiknek érdeke, az a másiknak a kára.
Ez tényleg osztályharc. Munkabéke helyett ez munkaháború.
A munkabéke megteremtéséhez az szükségeltetik, hogy mindenki, akinek köze van a céghez, az rendelkezzen annak bizonyos mennyiségű részvényével is! Így lesz a munkásból egyben a cég tulaja is, így neki is érdeke lesz, hogy jól menjen a cég, hiszen az ő tulajdonát is képzi maga a vállalkozás.
Ez volt nálunk az '56-os forradalom eredménye, ezt hozták létre a munkástanácsok, akik akkoriban átvették Magyarország felett az irányítást. Azonnal elkezdték átszervezni a rendszert a leírtak szerint. Erről nekem Rácz Sándor beszélt, aki a Budapesti Munkástanács elnöke volt a forradalom alatt, de egyben azt is mondta, hogy ez a rendszer sem lenne sikeres erkölcsös és lelkiismeretes emberek nélkül, akik segíteni akarnak a másikon annak kihasználása helyett.
És ez a lényeg! Akármilyen gazdasági, politikai, társadalmi rendszert létrehozhatunk, ha abban lelkiismeret és becsület nélküli emberek élnek, akkor egymás torkát fogják csak átharapni a közös jövő építése helyett. Szóval tényleg erkölcsi változás kellene leginkább nekünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!