Felelősségre vonták-e a kommunistákat a SZU felbomlása után, vagy nem? Ha nem, miért nem került rá sor?
Én 2002-ben voltam Moszkvában. Akkor a város külső díszleteiről (1-2 plázaszerűséget leszámítva) nem igen lehetett megmondani, hogy ez már nem a SZU fővárosa. Ott volt a hatalmas Lenin-szobor a Lenin Könyvtár előtt, a metróállomások kommunista elnevezésein és szocreál díszletein se változtatott senki, helyén van az összes komcsi tematikájú szobor és köztéei műalkotás, és 1-2 kivétellel a régi bolsevik utcanevek is megmaradtak.
Putyin visszaállította a szovjet himnuszt, igaz részben más, de nem kevésbé hazug szöveggel, és ha megnézed a május 9-ei győzelmi díszszemléket, azok is mindenben a kommunista rendszer külsőségeire, rítusaira hajaznak, csak még grandiózusabbak.
Aztán ott vannak a 100 %-ig állami befolyás alatt álló tévék, ahol például, ha egy árvíz van, nem arról beszélnek az emberek, hogy milyen szörnyű volt, hanem arról, hogy mennyire hálásak a vezetőiknek, amiért segítséget nyújtottak nekik a bajban. Csakúgy mint az előző rendszerben.
Oroszországban egyébként se volt olyan látványos rendszerváltás, mint Magyarországon, az egyszerű embereknek szinte semmi nem tűnt fel, sose szakítottak hivatalosan a szovjet rendszerrel. Egyszerűen átnőtt az egyik a másikba.
"Mert ha a náci gazemberekkel megtették ezt, a komcsikkal is illett volna ugyanezt végrehajtani, mivel az ő kezükhöz is elég sok vér tapadt, míg hatalmon voltak."
Akiknek a kezéhez vér tapadt, azokat 1953-ban leváltotta egy másik garnitúra, akiknek a kezéhez sokkal kevesebb vér tapadt, őket pedig 1964-ben leváltotta a következő, akiknek a kezéhez már nem tapadt vér.
ma 01:16
A GULAG-ot 1954-ben elkezdték felszámolni, és 1960-ra teljesen megszűnt.
Nem tudom, hogy hányan éltek 1991-ben azok közül, akik az ötvenes évekig vezető beosztásban voltak ezekben a rendszerekben, igazán jelentős vezető már egy sem élt, néhány jelentéktelen öregembert meg lehetett volna hurcolni, de semmi értelme nem volt.
Szerintem ott tévedsz, hogy azt hiszed, hogy volt egy "kommunista rendszer" nevű valami 1917-től 1991-ig, ami után jött egy másik rendszer. Ez nem így volt. 1991 nem olyan éles váltás, mint amilyennek tűnik, de pl. 1953 egy éles váltás volt, meg 1964 is. Ez a történet sokkal bonyolultabb, mint a "voltak a gonosz kommunisták és a jó nemkommunisták" hidegháborús mítosza. Oroszországban nem is nagyon értenék a felvetésedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!