Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A következő 10-20 évben...

A következő 10-20 évben megváltozhat a világhatalmi egyensúly?

Figyelt kérdés

Az USA hatalma csökken, bár nem meredeken, de érezhető, hogy már neki is kompromisszumot kell kötnie. A Kínai népköztársoság ereje viszont növekszik, bár még egyenlőre csak regionális hatalonként fitogtatja erejét.


A kérdésem az lenne, hogy ez idő alatt átrendeződhet a világpolitika? Esetleg újabb játékosok bukkanhatnak fel (Brazília, Oroszország)?

Mivel a biztonsági tanácsban egy európai ország most adta fel a helyét, ezért már csak két ország képviseli a kontinenst. Előfordulhat-e az, hogy amennyiben újabb európai országnak kellene feladnia pozícióját a BT-ben, úgy a maradék a helyét az EU-nak adná, abból a célból, hogy nagyobb erőt tudjon felvonultatni a kontinens érdekeinek megfelelően?


2010. nov. 13. 21:16
 1/10 anonim ***** válasza:
51%
Nem gondoltad egy kicsit túl Orbán beszédét a keleti szélről? Egyébként meg a fene tudja. Egy biztos, a történelem halad, és mindig új egyensúlyok alakulnak ki. Úgy tűnik, a nyugat valóban hanyatlóban van, de nem fogja könnyen adni a pozícióit.
2010. nov. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
48%
Én azt szeretném, ha feje tetejére állna a világ és utána újrarendeződne egy jobb egésszé.
2010. nov. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Első! Nem onnan vettem. És nem gondolom, hogy Kína hipp-hopp vezető hatalom lenne, de írtam is, hogy a regionális hatalmi pozícióra aspirál. De azért 10-20 év alatt nagyot tud változni a világ. Csupán a véleményetek érdekel.
2010. nov. 13. 21:25
 4/10 anonim ***** válasza:
Előzővel egyetértek, jöhetne az apokalipszis felőlem is. Egyébként természetesen megváltozhat. elég csak elemzéseket olvasni különböző dolgokról. Pl. Mikorra tippelik az olajkészletek kiapádását és hasonlóakat.
2010. nov. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

"Előzővel egyetértek, jöhetne az apokalipszis felőlem is."

Inkább ne! Elég lenne annyi, hogy az EU legyen a vezető hatalom és ne az USA!


"Pl. Mikorra tippelik az olajkészletek kiapádását és hasonlóakat." Kifogyni soha nem fog, a csúcsot pedig 2025-2030 környékére tenném, sokán elfelejtik, hogy ott van az olajpala, plusz most Brazíliában is egy szaúdi ghawar méretű mezőt találtak, stb.

2010. nov. 13. 21:33
 6/10 anonim ***** válasza:

Ja. Szerintem Kína vezető ország lesz, de ezt gyors visszaesés követi majd (lásd öregedés problémája). Az EU talán szétesik, és átadja a helyét valami jobb szövetségnek, talán nem. Nem is beszélve Oroszországról, Brazíliáról...

Szóval biztos változik majd, csak még nem tudni, hogyan.

2010. nov. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Marad az USA, az EU és DK-Ázsia (Kína, Tajvan, Japán, Dél-Korea) kölcsönös előnyökön nyugvó vezető világhatalmi és világgazdasági szerepe. Idővel felzárkózhat majd ide Oroszország, Brazília, Argentína is.
2010. nov. 13. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

USA azért nem tűnik el a süllyesztőben 10-20 év alatt. De tény, hogy az ereje gyengülni fog. Ennek már most is vannak jelei. Méghozzá a Közel-Kelet konfliktusai. Sem Irakban sem Afganisztánban nem tudtak kiharcolni egyértelmű győzelmet, pedig már majdnem egy évtizede tartanak ezek a háborúk.

Kína gazdasága nagyon gyorsan fejlődik, szerintem 2 évtized múlva már nagyon meghatározó szereplő lesz. Elég levenni pár tárgyat a polcról, és elolvasni: Made in China. És ez csak a kezdet, most már egyre jobbakat fognak ők is gyártani, és mindenképpen a világ élvonalába kerülnek.

Brazília is erősödik, de ő korántsem olyan gyorsan, mint Kína.

És Oroszország is kezdi visszanyerni erejét, ami a Szovjetunió felbomlásával elveszett.

Két évtized múlva már az USA nem lesz egyedüli meghatározó erő, és erre lassan ők is kezdenek ráébredni.

2010. nov. 15. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
58%

Az USA-nak eleg gyorsan csokken a gazdasagi hatalma. Hatalma foleg katonai teren marad jelentos es ezert nem fogja elvesziteni hatalmi statuszat, de Kina jon fel gyorsabban, mint hinnenk. Sok a hitel, minden hitelre epul az USA-ban es ez elobb-utobb be fog dolni. Par eve mar szivas volt, most is tart a hatasa es ez ki fog utkozni a jovoben is. Ami szerintem nagy problema meg az USA-ban az a magas bunozesi rata es a (illegalis)bevandorlas illetve a ket dolog kozti kapcsolat. Ez is hosszu tavon kozremukodhet abban, hogy az USA hatalmat vagy legalabb johiret veszti.


Szerintem siman bukkanhatnak fel uj vetelytarsak. Pl. nezd meg, hogy Kina a 80-as evekben hol volt...senki sem gondolta volna, hogy hova kerul. Vagy ott van Japan...nagyon elmaradott volt nyugati szemmel nezve meg par evtizede. En az EU-ban csak gazdasagi teren latok potencialt, semmi masban nem lesz eros meg jo sokaig, ez biztos.

2010. nov. 17. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Az USA hatalma csökken, bár nem meredeken, de érezhető, hogy már neki is kompromisszumot kell kötnie."


Mindig mindenkinek kompromisszumokat kell kötnie, csakhogy pont attól nagyhatalom egy ország, hogy a kompromisszumok neki kedveznek. Mint ahogy az USA esetében is ez a helyzet.


"A Kínai népköztársoság ereje viszont növekszik, bár még egyenlőre csak regionális hatalonként fitogtatja erejét"


És? Mikor lesz Kína több, mint regionális hatalom?


Két olyan szomszédja van, amelyek kb. olyan erősek, mint Kína, és atomhatalmak: India és Oroszország. Szerinted ezek valaha azt fogják mondani, hogy elfogadják Kínát mint vezető ázsiai hatalmat? Ne nevettessük egymást.


Ráadásul Kína jóléte nagymértékben függ a tengeri kereskedelemtől, a tengeri kereskedelmi útvonalak pedig 100%-ig az USA, a többi AUSCANNZUKUS-hatalom, Japán és India ellenőrzése alatt állnak. Kína egyet tehet: együttműködhet. Ha nem akar magának bajt.


"A kérdésem az lenne, hogy ez idő alatt átrendeződhet a világpolitika?"


Átrendeződhet, mert mindig változik valami.


"setleg újabb játékosok bukkanhatnak fel (Brazília, Oroszország)?"


A meredeken csökkenő lakosságú, fejletlen Oroszország nem fog versenyre kelni Nyugat-Európával. Az, hogy most olaj eladásából szépen kiépítették a két kirakatvárosuk (Moszkva, Szentpétervár) belvárosát, parasztvakítás. Hosszú távon Oroszország a nyugat szövetségese lesz, nem fog pattogni, mert nincs neki mire. Brazília meg egy nagyon jópofa ország, de közepes fejlettségi szintjével és potenciálisan 200-300 milliós lakosságával sosem lesz érdemi kihívója a legnagyobb hatalmaknak.


"Előfordulhat-e az, hogy amennyiben újabb európai országnak kellene feladnia pozícióját a BT-ben, úgy a maradék a helyét az EU-nak adná"


Logikus lenne.

2010. nov. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!