Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A KGST szocialista tervgazdasá...

A KGST szocialista tervgazdasága miért nem tarolta le úgy a világot, mint ma Kína?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromban azt tanultam, hogy az állami szocialista tervgazdaság nem működik, alacsony hatásfokon termel rossz minőségben, ezért alulmaradt a nyugati piaci alapú rendszerrel szemben.


Ehhez képest most itt van a kínai autóipar és a nyugati országok arra panszkodnak, hogy a kínai állam “besegít” a cégeknek, meg 5 -6 éves terv volt az autóipar felfuttatására, ahogy előtte a vasiparra is. Mondják az alacsony kínai fizetéseket is.


A keleti blokkban a hidegháború idején pont ugyanez volt, mi mégsem értünk el hasonló eredményt… pedig a szovjetúniónak Kínával szemben egy egész szövetségi rendszer leste a parancsát.



dec. 10. 15:26
 1/7 A kérdező kommentje:
A bolgár és a nyugatnémet fizetés közt is nagyobb különbség volt szerintem akkor, mint ma a német és a kínai munkás fizetése közt.. persze papiron kijöhet hogy nem így van (nekem fontos a lakásvásárlás lehetősége a pénzből az adott helyen pl)
dec. 10. 15:28
 2/7 PMC Wagner ***** válasza:
56%
Kínában nem állami tervgazdálkodás működik.
dec. 10. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
51%

A kínai ember egy hónapban 29 napot dolgozik, napi 15 órás műszakba és büszke, ha a Vezérigazgató egy új Yachtot vesz minden évben és azzal jár. Azt mondja ilyenkor az ázsiai, hogy "büszke vagyok mert az én munkám is benne van".


Namost gondold el ezt Mészárossal magyar viszonylatba 😂😁

dec. 10. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 PMC Wagner ***** válasza:
50%
#3 átlagosan ott is a 40 órás munkahét a megszokott.
dec. 10. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nézd meg ezt a filmet [link]
dec. 10. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Kínai gazdasági szerkezetet fölösleges hasonlítgatni a kommunista tervgazdasághoz, vagy a nyugati piacgazdasághoz, mert egyik sem az, nem véletlenül nevezik a kínai gazdaságot hibrid gazdaságnak is. Kínában tervutasításos és piacgazdaság is van és együtt egymás mellett működik a kettő.


Vannak állami cégek, ahol bizony a mai napig 5 éves tervek alapján tervutasításos gazdaság működik, és ezek mellett vannak a magán kínai vállalatok meg a külföldi vállalatok, amik a piacgazdaság szerint működnek.


Kína a 80-as években nyitotta ki a kapuit a nyugati cégek és a piacgazdaság előtt, ennek gyümölcse a 90-es évek 2. felére érett be. Kína is a KGST sorsára jutott volna, csak a kínaiak hamarabb észbe kaptak, hogy a tervutasításos gazdaság fenntarthatatlan rendszer.


KGSD vesztét az okozta, hogy elavult technológiával drágán termeltek versenyképtelen termékeket. Innovációba nem fektettek, sőt nyugati fejlett termelési technológiát tiltották. Központilag szabályozott árrendszer miatt alacsonyan tartották az árakat, ezáltal szinte vmennyi állami vállalat veszteségesen termelt, amit az állam hitelekkel pótolt.


Kína ezt jól felismerve, beengedte a nyugati fejlettebb technológiákat, engedélyezte a nyugati cégek befektetését, és bevezette a kettős árrendszert, a központilag kötött vagy szabályozott árrendszer mellett megjelent a szabad piaci árazás is.

dec. 10. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mert Kínában csak politikailag van szocializmus-kommunizmus (értsd: diktatúra) és társadalmilag ideológia szinten is (értsd: megfigyelés). Gazdaságilag nem hogy kommunizmus, de legjobban a 19. századi angliát idéző vadkapitalizmus van... annyi kiegészítéssel, hogy a kínai állam segíti terelgetni, irányítgatni a cégeket.
dec. 22. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!