Jobb hely lenne ma Európa, ha a Római Birodalom soha nem omlott volna össze?
Persze. A Római Birodalomban már standardizálva volt minden a szerszámok méretétől az utak felépítéséig. Az épületek, városok is szabványokra épültek. Ha elmész Budán az Aquincumba pont olyan szabványtéglákat találsz, mint Rómában a Fórumon.
Ez elősegítette volna azt, hogy sokkal hamarabb meginduljon az iparosodás. Az Osztrák-Magyar Monarchiában hasonló szabványokat pl. csak 1860-ban vezettek be.
Törvényszerűen omlott össze, mint a többi birodalom is.
Van rá példa, hogy dinasztia váltásokkal, de több ezer éve megörzött kultúrával rendelkezik ország, és ez Kína, de Indiának is több ezer éves kultúrája van.
Következik abból, hogy most hol tartanak?
A birodalmak a tejeszkedéssel elérik azt a határt, amikor már a területek fölött nincs erős hatalmuk, a rend fenntartásához pénz (katonaság) kell, de nincs annyi bevételük, mint amennyi a stabil gazdaság működéséhez kellene, és elkezdödik a hanyatlás.
Ez zajlok most az EU-ban, nem kell régmúlt példákat keresni
A római birodalomban viszonylag szűk réteg volt a kiváltságos, a római polgár, a többség szolga, vagy rabszolga volt, Róma ereje a légióikban rejlett, de azokat felőrőlték a folyamatos harcok, törvényszerű volt a bukás.
Bizánc még kitartott évszázadokon keresztül, és visszatért Róma hatalma is, de az már volt inkább vallásháborús civakodás.
Miért lett volna jobb, ha marad a birodalom?
Ugyanaz a séma azóta is, van egy szűk elit, a kiváltságosak, a többiek a szolgák.
Kínát a több ezer éves múltja sem óvta meg a kommunizmustól, Indiában is vesztésre állnak a hinduk.
A római birodalom nem hirtelen, gyorsan bukott el, az hosszú folyamat volt, melyik periódusát kellett volna konzerválni?
Technikailag csodákra voltak képesek, azok elvesztéséért kár, de menthetetlenek voltak
Hogy miért lett volna jobb?
Európa egységes lenne. Nem sok apró állam, ami egymással civakodik. A világot nem az USA uralná, hanem mi, európaiak.
#5
Mitől lett volna egységes?
Összekötnéd a birodalmat valami etnikai tisztogatással?
A rómaiakon kívül mindenki mást kiirtani? Mert ha nem, akkor miből gondolod, hogy egy bármilyen meghódított provincia lakói előbb vagy utóbb nem akarnak majd saját államot?
Amúgy meg az összeomlásban a belső hanyatlás mellett elég jelentős szerepe volt egy Attila nevű Volgán túlról származó nomád királynak.
De ha nem lett volna, akkor is, miként képzelnéd el a római birodalom határán kívül szerveződő birodalmakat? Ők csak úgy vannak, nem fejlődnek?
A nullát pl. Indiában találták fel és nem a rómaiak.
Róma sikertörténete a megnyert harcok, háborúk sorozata.
Soha nem volt egységes birodalom, nem voltak egyenlőek a meghódítottak a hódítókkal, a rendet katonasággal tartották fent, amiben kétségtelenül jók voltak, de csak idő kérdése volt, hogy meddig.
A zsidók lázadásását úgy próbálták megtörni, hogy széttelepítették őket a birodalom területein, nem önként vándoroltak szét a zsidók, hagyták el Izráel földjét. Ennek évszázadokkal később is lett jelentősége a történelem során, nai napig van következménye.
Északon a germán területek meghódítása is nehezen ment a rómaiaknak, amikor sikerült, arra kényszerültek, hogy germánokkal töltsék fel a légióikat.
Egyszerűen nem volt már elég hű római, amennyi kellett a rendfenntartáshoz, a további hódításokhoz.
A birodalom már a 3 században hanyatlóban volt, amikor még a hunokról nem is hallottak.
Britanniából kénytelenek voltak kivonulni, soha nem is tudták uralni - ennyire volt egységes.
A meghódított népek lázadoztak, felkelések törtek ki a provinciákon, de a központ sem volt mindig békés, nyugodt, a rabszolga lázadások sem a semmiből törtek ki.
Amikor a nagy népvándorlás megkezdődött, a keletről érkező népek előtt már egy meggyengült birodalom állt, amely még úgy is komoly ellenfél, de nem legyőzhetetlen... és le is győzték.
Nem tűnt el nyomtalanul, keleten maradt Bizánc, nyugaton pedig a frank birodalom épült fel.
Európát sok nemzet lakta, lakja, ha valamelyik a többi fölé akart emelkedni, arra lázadás, harc volt a reakció.
Angol-francia, angol-spanyol, francia-spanyol, német-francia, német-spanyool, német-angol ellentétek, érdek szövetségek tartották egyen súlyban Nyugat-Európát, amikor az egyensúly borult, abból háborúk lettek.
A spanyolok és a franciák indították egymás ellen a legtöbb háborút, ugyanakkor a két ország közös határa szinte semmit nem változott az évszázadok során.
Nem akartam írni a kérdésre, mert abba nem szándékozok belemenni, hogy miként ítélem meg a Római Birodalmat, minthogy a véleményem az, hogy saját kútfőből származó innovációjuk csekély volt, piócaként rászívni magukat a hellénekre nem kultúra.
De néhány pontra reagálnék, amik tényszerűen téves állítások.
#7
"Északon a germán területek meghódítása is nehezen ment a rómaiaknak, amikor sikerült, arra kényszerültek, hogy germánokkal töltsék fel a légióikat."
1) Germániát sosem hódították meg, csak nagyon kicsi részét. Az Elba-folyóig kiterjesztették a politikai befolyásukat, de a teutoburgi csatában 3 teljes légiót, mintegy 20 ezer embert mészároltak le a germánok, és azt követően még ezt a politikai befolyást is elvesztették a terület felett.
2) Nem azért alkalmaztak germán harcosokat, mert elfogytak a rómaiak.
A légiók fenntartása hatalmas pénzösszegeket emésztett fel a birodalom kincstárából. Idővel rájöttek, hogy sokkal olcsóbb, ha barbár germán törzseknek adnak letelepedési engedélyt a birodalom területén belül, cserébe azért, hogy azok védjék meg annak határait. Így az az ironikus helyzet állt fel, hogy a birodalmat kívülről támadó germánokkal szemben a birodalom határain belül élő, letelepített germánokkal védekeztek.
Mekkora ötlet!
Közben mind kevesebb és kevesebb pénzt fordítottak a légiók további fenntartására.
A probléma csak az volt, hogy ezek a letelepített törzsek nem voltak lojálisak. Ha gondoltak egyet, és felkerekedtek, nem volt katonai erő, amivel meg lehetett volna őket állítani, hogy végigrobogjanak a birodalomban. Ahogyan az meg is történt.
"Britanniából kénytelenek voltak kivonulni, soha nem is tudták uralni - ennyire volt egységes."
Britanniából csak 410-ben vonultak ki teljesen. Persze, ez egy több évtizedes folyamat volt, de mintegy 300 évig tartott a római uralom Britanniában. Csak annyi történt, hogy a piktekkel szemben a Hadrianus-falig húzódtak vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!