Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A történelemben konkrétan...

A történelemben konkrétan milyen esetben történt meg az hogy két országháborúja közben az egyik hadseregnek visszavonulás közben át kellett mennie egy harmadik országba amelyik zsemleges volt vagy legalábbis nem vett részt a háborúban?

Figyelt kérdés
nov. 10. 10:08
 1/10 anonim ***** válasza:

Én egyet tudok, a nagy északi háborúban történt.

Meghalt a svéd király, és a trónra a 15 éves fia került XII. Károly néven. Akkor a Svéd Királyság nagyhatalom volt, de a fiatal király tapasztalatlansága miatt hármas szövetség alakult ellenük (Orosz-Lengyel/Szász-Dán), amibe az oroszokat leszámítva belebuktak, mert az ifjú király katonai zseni volt.

Először is legyőzte a dánokat (elfoglalta Koppenhágát), és kényszerítette őket a szövetségből való kilépésre, majd 8000 svéddel megvert 40ezer oroszt, ami után Lengyelországnak indult, azokat is több csatában megverte, a lengyel királyt és egyben szász választófejedelmet lemondatta, helyére bábkirályt ültetett. Az oroszokat is több csatában megverte, de végül a másik zseni, Nagy Péter cár a felperzselt föld taktikájával megverte a svéd királyt, aki nem sokkal később meghalt egy ostrom során (valószínűleg merénylet által).


Vissza az eredeti kérdéshez. A lengyelek elleni csatározások során, hogy időt spóroljon, átvágott a Habsburg Birodalom területén, amire nem kért engedélyt, ezzel minden diplomáciai szokást felrúgva. Ez mondjuk nem visszavonulás volt, hiszen ő kergette a lengyeleket, akik menekültek előle. A legenda szerint, amikor megkérdezték a Habsburg császárt, hogy mit gondol az engedély nélküli átvonulásról, azt mondta, hogy fellélegeztem, hiszen akár Bécs felé is vonulhatott volna.

nov. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A vietnámi háborúban az észak-vietnámiak rendszeresen átjártak Laoszon és Kambodzsán támadás és visszavonulás céljából is.
nov. 10. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Egy öreg határőr mesélte, hogy a délszláv válság idején belefutottak ketten egy horvát szakaszba, akik átjöttek pihenni a határ túloldalára. Mondta, hogy elég cinkes volt, ahogy ketten ott álltak pisztollyal az oldalukon, velük szemben pedig 20-30 ember karabélyokkal, egyéb fegyverekkel, akiket fel kellett szólítaniuk, hogy menjenek vissza. Azok meg mondták, hogy előbb pihennek kicsit. A határőrök nagyon nem erőltették a dolgot. :D
nov. 10. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
1939 szeptemberében 2 héttel a német invázió után a lengyeleket hátbatámadta Sztálin, ekkor Magyarország és Románia felé tudtak menekülni a csapataik. Hitler persze nyomást gyakorolt Horthyra hogy zárjuk le a határt a lengyelek előtt, így a végén már csak Románia engedte be őket. Ezek a katonák aztán eljutottak Nagy-Britanniába és csatlakoztak a Szövetségesek haderejéhez.
nov. 10. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 kürasszír ***** válasza:

# 1


IDÉZLEK: "A legenda szerint, amikor megkérdezték a Habsburg császárt, hogy mit gondol az engedély nélküli átvonulásról, azt mondta, hogy fellélegeztem, hiszen akár Bécs felé is vonulhatott volna."


A svéd király diplomáciai csatornákon jelezte, hogy nincsenek ellenséges szándékai a Habsburgokkalnszemben.


Egyébként a Habsburg Monarchia sokkal erősebb katonai hatalom volt Svédországnál. Akkor a Habsburgok 180 000 fős hadsereggel rendelkeztek, amelyet egy katonai géniusz, Savoyai Jenő vezetett, a svéd hadsereg ennél jóval kisebb volt.


A nagy északi háborúval párhuzamosan zajlott egy még nagyobb európai háború, a spanyol örökösödési háború, melyben Ausztria és Franciaország küzdött szövetségeseivel a spanyol vilagbirodalom megszerzéséért, folosztásáért.


Így sem a svédek, sem az osztrákok nem voltak érdekeltek egy egymás elleni háborúban.

nov. 10. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
kürasszír: ok, de ez most hogy jött ide? Amiket írtál, annak az ellenkezőjét senki sem állította, így nem igazán értem a hozzászólásodat.
nov. 10. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 kürasszír ***** válasza:

# 6


Úgy jön ide, hogy a történetnek ez a történelmi háttere.


Az # 1 kommentből egyértelműen arra lehet következtetni, mintha a 18. század elején Svédország nagyobb hatalom lett volna, mint a Habsburg Monarchia, holott a valóságban nem voltak egy súlycsoportban, Svédország jóval gyengébb volt.


Vagyis az # 1 komment téves látszatot sugallt.

nov. 11. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom, számomra nem volt egyértelműen következtethető ez, de biztos más a szövegértésünk.
nov. 11. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Inkább olyan okostojás belekotyogásnak érzem a hozzászólásod.
nov. 11. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 kürasszír ***** válasza:

# 8 # 9


Hát, akkor esetleg gond van a szövegértéseddel, mert az # 1 kommentben ez szerepelt: "A legenda szerint, amikor megkérdezték a Habsburg császárt, hogy mit gondol az engedély nélküli átvonulásról, azt mondta, hogy fellélegeztem, hiszen akár Bécs felé is vonulhatott volna."


Ez egyértelműen azt sugallja, hogy a Habsburg uralkodó rettegett a svédektől, ami nonszensz, mert a Habsburg Birodalom hadilábon 180 000 fős hadserege összehasonlíthatatlanul nagyobb és erősebb volt, mint Svédország hadserege.


Valamint az # 1 kommentből szintén kimaradt az a lényeges információ, hogy

a svéd király diplomáciai csatornákon jelezte, hogy nincsenek ellenséges szándékai a Habsburgokkal szemben.


Vagyis az # 1 komment valótlan látszatot keltett.

nov. 11. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!