Svédország és Norvégia ha szocialista országok, miért tartják meg a mai napig a királyságot?
Túl hosszan nem fejteném ki de
A kérdésben felsorolt két ország közül egyik sem szocialista ország.
Alkotmányos monarchia és parlamentális demokrácia van.
Valós jogkörei nincsenek, "uralkodása" mindössze ceremoniális. Nem változtatnak a hagyományok miatt, alkotmányuk miatt.
Nem szoci ország egyik királyság sem ezek közül. A király, királynő gyakorlatilag döntéshozó hatalommal nem rendelkezik. Protokoláris, alkotmányban rögzített funkciójuk van ezekben az országokban a királynak.
Pl. A Szaudi király már valódi döntéshozó hatalommal rendelkezik, de az más allamforma. Nyilván az se szoci. Abszolút monarchia ahol a királyi dinasztia, család a hatalom gyakorlója, de az más.
#5
Nem számít annak.
Akkor sem, ha a szociális védőháló fejlett.
#5 Anno a szocializmusban a komcsik is hasonlóval próbálkoztak - elhitetni, hogy a szocializmus meg a szociáldemokrácia azonos, ahogy a nemzeti szocialisták is. Ettől még nem lesz igaz.
Ahogy fordítva is megpróbálják manapság és szocialistának, kommunistának próbálnak elnevezni olyan intézkedéseket amik szimplán a jóléti államra jellemzőek.
Az említett két ország nem szocialista és soha nem is volt az. Van/volt törekvés a politikában, hogy bizonyos területen hasonlót hozzanak létre, mint ami itt a szocializmusban volt: a véleményszabadság eltörlése, a vallás állami irányítása, megváltoztatása, a hívek ellenőrzése, az ideológia vezérelt agymosó politika - de nem sikerült teljesen. Rengeteg kárt okoztak, Svédországban talán visszafordíthatatlan romlást okoztak, de nem lettek szocialisták.
Svédország és Norvégia szocialistának való nevezése félreértés lehet. Ezek az országok nem szocialista államok a hagyományos értelemben, hanem alkotmányos monarchiák és szociáldemokrata hagyományokkal rendelkező jóléti államok.
Társadalmi rendszer és gazdaság
Svédország és Norvégia piaci alapú gazdaságok, amelyek kombinálják a kapitalizmus és a szociális jóléti állam elemeit. Ezek az országok a szociáldemokrata politikai hagyományok miatt híresek, ahol erős az állami szerepvállalás a gazdaságban és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére irányuló intézkedések, például magas szintű szociális biztonság, ingyenes egészségügy, oktatás és munkavállalói jogok védelme. Ezért az „észak-európai modell” alapja a kapitalizmus, de kiegészül erőteljes jóléti intézkedésekkel.
Monarchia fenntartása
Svédország és Norvégia monarchiái alkotmányos monarchiák, amelyekben a királynak inkább szimbolikus, ceremoniális szerepe van. Ezek az országok demokratikus rendszeren alapulnak, ahol a tényleges politikai hatalom a parlament és a kormány kezében van. A királyságokat azért tartják fenn, mert a monarchia történelmileg gyökeret vert az országok kultúrájában, és az emberek általában pozitívan tekintenek a királyi családokra, mint az ország egységének és hagyományainak szimbólumaira.
Miért nem mondtak le a monarchiáról?
Kulturális és történelmi hagyomány: A monarchia hosszú múltra tekint vissza ezekben az országokban, és sok polgár tiszteli a királyi családot a nemzet szimbólumaként.
Stabilitás és kontinuitás: Az alkotmányos monarchia jól illeszkedik a demokratikus rendszerükhöz, mert nem fenyegeti a demokráciát, hanem inkább szimbolikus szerepet tölt be.
Népszerűség: A királyi családok nagy népszerűségnek örvendenek mind Svédországban, mind Norvégiában, és sokan úgy gondolják, hogy ezek a monarchiák stabilitást és egységet sugároznak.
Összegzés
Svédország és Norvégia nem szocialista országok, hanem jóléti államok, amelyekben a szociáldemokrata értékek dominálnak. A monarchiát elsősorban történelmi, kulturális és szimbolikus okokból tartották meg, miközben a politikai hatalom a demokratikusan választott parlament és kormány kezében van.
"Svédország és Norvégia ha szocialista országok..."
Idáig olvastam a kérdést :)))))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!