Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mit jelent ez a titulus III....

Mit jelent ez a titulus III. Károly esetében?

Figyelt kérdés

Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának királya

A nemzetközösségi királyságok királya


Főként a második tagmondat érdekel. A nemzetközösségi királyságok nem az UK részei, már semmi köze sincs hozzá, akkor miért III. Károly a király? Szokott egyáltalán sokszor oda menni? Van e bármiféle hatalma azokban az országokban?



okt. 21. 13:02
 1/6 anonim ***** válasza:
75%
Szimbolikus cím. Nem bír tényleges hatalommal. A nemzetközösségekhez tartozó országok egy részében valószínűleg sohasem járt III. Károly és nem is fog.
okt. 21. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 2*Sü ***** válasza:
100%
Itt részletesen vannak taglalva a kérdéseid: [link]
okt. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

III. Károly titulusában a „nemzetközösségi királyságok királya” arra utal, hogy ő a brit Nemzetközösség (Commonwealth) egyes tagországainak hivatalos uralkodója is. Ezek az országok független államok, amelyek a Brit Birodalom történelméből származnak, de megtartották a brit uralkodót, mint államfőt. Ide tartozik például Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és még néhány kisebb ország, mint Jamaika vagy Barbados (amely 2021-ben köztársasággá vált, így megszűnt Károly uralkodója lenni).


Bár ezek az országok teljesen függetlenek az Egyesült Királyságtól, és saját kormányuk, jogrendszerük, valamint politikai rendszereik vannak, a brit uralkodó formálisan államfőjük maradt. Az uralkodónak azonban szimbolikus szerepe van, és a gyakorlati hatalmat ezekben az országokban az adott ország kormányzati rendszere, illetve kormányzója gyakorolja (a kormányzó az uralkodó képviselője, és általában tiszteletbeli, ceremoniális szerepe van).


III. Károly hatalma és látogatásai

Hatalom: Károlynak ezekben az országokban nincs tényleges politikai hatalma. Az alkotmányos monarchia rendszere szerint a király szerepe szimbolikus és ceremoniális. A mindennapi kormányzást és a döntéshozatalt az országok saját demokratikus intézményei végzik.

Látogatások: Károly néha ellátogat ezekbe az országokba hivatalos állami látogatások keretében, amelyek ünnepélyes alkalmak. Ezek a látogatások jellemzően a kapcsolat megerősítését szolgálják a Nemzetközösséggel, de nem járnak politikai beavatkozással.

Röviden: Károly „királyi” címe a nemzetközösségi királyságokban inkább történelmi és szimbolikus jelentőséggel bír, mintsem tényleges hatalommal.

okt. 21. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"A Nemzetközösségi királyságok királya"

A Brit Nemzetközösség több országból áll, gyakorlatilag a brit gyarmatbirodalomból alakult szimbolikus közösség, amit már független álamok alkotnak. Ezen belül vannak államformát tekintve monarchiák, azaz királyságok, ahol III. Károly az uralkodó. pl. Kanada, Ausztrália, Új-Zéland.

Ahol köztársaság az államforma, ott nem III. Károly az államfő, hanem a köztársasági elnök. Ilyen pl. India, Kenya vagy Málta.

okt. 21. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A brit uralkodó - aki a Hit Védelmezője is - a nemzetközösség összes országát végigjárja. Legalább egyszer. Ez egy fajta udvariassági gesztus, hogy az államfő nem sz.rja le őket nagy ívben. Nem kell többet beleképzelni, de arrafelé azért tudják mi a protokol.


És mekkora előny, hogy azokban az országokban ahol ő az államfő, nem kell vergődni tekhetségtelen politikusok megválasztásával, akinek aztán hatalmi elképzelései lehetnének.

okt. 21. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Kanada, Ausztrália, Új-Zéland nem a Commonwealth-tagságuk miatt monarchiák, hanem az alkotmányuk határoz így.


Helyesebben: Kanada királya, Ausztrália király, Új-Zéland királya stb.


A királynak egyetlen egy joga van ezekben az országokban: az adott ország miniszterelnöke kiválaszt egy főkormányzó-jelöltet (Governor-General), majd azt a király jóváhagyja. Az királyi jogköröket a főkormányzó (Governor-General) gyakorolja, de nemcsak a királynak, hanem a főkormányzónak is szimbolikus a hatalma, a valódi végrehajtó hatalom a kormány kezében van, amelynek tagjait a főkormányzó a parlamenti többséggel bíró párt elnökének tanácsa alapján nevez ki.


(Korábban egyébként a főkormányzók brit arisztokraták voltak, és a brit kormány javaslata alapján nevezte ki az uralkodó őket, és rajtuk keresztül ellenőrizték az egyes domíniumokat.)

okt. 21. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!