Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szakmailag Putyin rosszul...

Szakmailag Putyin rosszul vezeti Oroszországot?

Figyelt kérdés
Az orosz gazdaság gyenge. A méreteihez és erőforrásaihoz képest sokkal erősebbnek kéne lennie. Egy nagyobb gazdaság mellett a hadseregre is több pénz jutna, lehetne modernizálni, ütőképesebb lehetne.

szept. 26. 01:25
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
46%

"Őőő, a vásárlóerő parítás éppen azt veszi figyelembe hogy egyes termékek mennyire elérhetők az embereknek."


Nem. A PPP korrigáció a helyben előállított termékek és szolgáltatások árait reszi elérhetővé. Hiába olcsóbb a fodrász Cseljabinszkban, mint Zürichben a cseljabinszki 500 euros átlagbérből nem tudsz havi 4 iphone 14prot venni, míg a zürichiből tudsz. Ez volt az első csúsztatásod.


A második, hogy te egy teljes ország GDPjét veszed vásárlóerő paritáson, aminek semmi értelme. Ha megnézed az egy főre jutó GDPt vásárlóerő paritáson akkor Oroszország csak az 55. helyen van:


[link]


Akkor most a saját adatod szerint is rosszabbul élnek, mint nyugaton?

szept. 26. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
52%

"Nem. A PPP korrigáció a helyben előállított termékek és szolgáltatások árait reszi elérhetővé. Hiába olcsóbb a fodrász Cseljabinszkban, mint Zürichben a cseljabinszki 500 euros átlagbérből nem tudsz havi 4 iphone 14prot venni, míg a zürichiből tudsz. Ez volt az első csúsztatásod."

Az ott előállított, orosz márkák viszont sokkal olcsóbbak, mint a nyugatiak. De az életszínvonalat egyébként sem Iphoneokban mérik.

"A második, hogy te egy teljes ország GDPjét veszed vásárlóerő paritáson, aminek semmi értelme."

A kérdés szempontjából van értelme, de ezt már egy korábbi válaszomban kifejtettem. Az orosz haderő szempontjából az állam bevételei és a hadakozás költségei mérvadóak, ebben kevésbé lényeges hogy Kis Jóska Szibériában menyire él jól. Továbbra is úgy gondolom hogy a 11. legnagyobb GDP, a nagy gazdasági növekedés és a szankcióknak való ilyen szintű ellenállás kizárja hogy Oroszország gazdasága gyenge lenne. Épp ellenkezőleg, a világ vezető hatalmainak sarkában van.

"Akkor most a saját adatod szerint is rosszabbul élnek, mint nyugaton?"

Valóban elhamarkodtam az egyéni jólétről szóló kijelentésemet, ezért elnézést kérek, legközelebb igyekszek kétszer átgondolni mit írok le. Köszönöm a kiegészítést :)

szept. 26. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
46%

"ebben kevésbé lényeges hogy Kis Jóska Szibériában menyire él jól."


Ezzel arra célzol, hogy mégsem élnek jól?


"ott előállított, orosz márkák viszont sokkal olcsóbbak, mint a nyugatiak. De az életszínvonalat egyébként sem Iphoneokban mérik."


Csak hogy ott lófszt sem állítanak elő. Az orosz márkák is Ázsiában készülnek, amiket importálni kell amiért NEM rubellel fizetnek. Itt mindjárt képbe is jőn a laza 60%-os pénzromlás ami az elmúlt két évben csúszott be, igaz?


Oroszország is importfüggő nagyon sok alap dologban.


"kérdés szempontjából van értelme"

Nincs.


"Az orosz haderő szempontjából az állam bevételei és a hadakozás költségei mérvadóak"


Csakhogy a nominális GDP az nem az állam bevételei halló!!!!! A GDPben benne van a tőke- és munkajövedelem is papi.

A magyar GDP tavaly valami 68 000 milliárd forint volt, míg a 2023-as költségvetés kiadási oldala 33 000 milliárd.


Az oroksznál a GDP jelentős részét - valami 20% körül - a nyers és feldolgozott szénhidrogének exportja adja. A kitermelést és exportot végző cégek mind nyílt részvénytársaságok és a bevétel nagyon jelentős része nem az államhoz kerül. Ezeket szépen számolgasd le a GDPből és a végén meglátod mennyi az annyi. Vagy nézd meg az orosz pm vagy jegybank oldalán, hogy mennyi a 2022-es vagy 2023-as év bevételi oldala és mennyi a GDP rubelben aztán csodálkozz... :)


"Továbbra is úgy gondolom hogy a 11. legnagyobb GDP, a nagy gazdasági növekedés és a szankcióknak való ilyen szintű ellenállás kizárja hogy Oroszország gazdasága gyenge lenne."


Pont, hogy kizárja. Újra csak azt tudom mondani: nézd meg a GDP összetételét szektoronként és látni fogod hogyan aránylik a szénhidrogén biznisz a többi iparhoz képest, miből áll össze az exportjuk és csodálkozz.


Nominális GDPn a gazdaságuk akkora sincs, mint az olasz ha ebből kiveszed az olajat,gázt,feldolgozott széndidrogéneket akkor rögtön olyan számot kapsz amit fájdalmas lesz osztani 140 millióval.


Extrém példa: Szaúd-Arábia GDPje magas ezért ott mindenki jól él és a gazdaság fejlett. Ugye, hogy igaz? Hát ott a GDP adat... :)

szept. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

"Ha ebből kiveszed az olajat,gázt,feldolgozott széndidrogéneket akkor rögtön olyan számot kapsz amit fájdalmas lesz osztani 140 millióval."

Miért venném ki? Persze ha kiveszek mindent, akkor az orosz a világ leggyengébb gazdasága. Ez olyan mint amikor azt mondják hogy az orosz haderő gyenge, ha nem vesszük az atomot. Persze, meg ha kivesszük a légierőt, meg kivesszük a haditengerészetet, meg kiveszünk mindent, akkor méggyengébb lesz. De ezek ott vannak, mi a fenéért vennénk őket ki?

"Nominális GDPn a gazdaságuk akkora sincs, mint az olasz "

Miért hasonlítgatjátok állandóan az olaszhoz? Az olasz gazdaság a 9. legnagyobb a világon, bár a gazdasági növekedésük nem éri el az 1%-ot sem.

Oroszország gazdasága erősebb mint Dél-Koreáé, Spanyolországé, Hollandiáé, Törökországé, Lengyelországé, Kínai Köztársaságé, Izraelé, Norvégiáé, Ausztriáé, Dániáé, Hong Kongé, Finnországé, Portugáliáé...

Miért pont Olaszország a mérvadó? :D

Németország, Olaszország és az egyesült Királyság GDP-je meg összesen van annyi mint a kínai GDP fele. Most akkor a német gazdaság gyenge? Az orosz gazdasági növekedés 2023-ban és 2024-ben is nagyobb volt mint a világelső Amerikiai Egyesült Államoké :D

szept. 26. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
46%

"Miért venném ki?...De ezek ott vannak, mi a fenéért vennénk őket ki?"


Kaptál egy másik országot példának. Azért nem "szabad" ezeket számolni, mert ezeknek semmi köze a gazdasághoz. Feljön a földből az olaj/gáz bepumpálják a vezetékbe és kész jön a lóvé. Ez adja Oroszországban a GDP 16-22%-át (attól függ melyik évet veszed alapul), de a megtermelt érték jelentős része tőkejövedelként távozik és yachtokká és egyéb luxuscikkekké alakul Oroszország határain kívül. Ez nagyon nagyon torzítja a gazdaság valós állapotát.

Ezen felül az ország exportjának 43%-át adják nyers és feldolgozott szénhidrogének, ami egyben sebezhetővé is teszi őket, főleg ha az ukránok tisztességesen lövik a finomítókat és tározókat.

Csak abba gondolj bele, hogy a Gazprom a háború előtti nettó profitból 2023-ra 7+ milliárd $ veszteséget termelt, a teljes bevételkiesés 50 milliárd feletti volt ami meghaladja a GDP 2%-át.


Az orosz fosszilis energiahordozók exportjának esése a háború előtti állapothoz képest ( tehát nem a 2021-es csúcs árhoz képest ) idén kb 125 milliárd dollár lesz, ami a GDP ~6%-a.


Ezek a kiesések megjelennek (vagyis nem jelennek meg) a GDP-ben, az olaj és gázcégeknél valamint az orosz költségvetésben viszont a munkások száma nem csökkent, a fizetést ugyanúgy megkapják így továbbgyűrűző hatása nincs.


A szénhidrogén export nyugodtan különválasztható a GDPtől és akkor láthatóvá válik a gazdaság többi része. Ezért is írtam Szaúd Arábiát, mert ott a szénhidrogének és ezekből készült feldolgozott termékek a teljes export 86%-át, míg az erre épülő ipar a GDP több mint harmadát adják. Ha ezt kiveszed a matekból akkor a 37 milliós ország gazdasági teljesítménye a 11 milliós Belgium alá esik.


Ugyanígy torzítja a képet a hadigazdálkodás is, ennyivel meg annyival nő a GDP és ez a növekmény felrobban Ukrajnában és nulla hozzáadott értéket nem képvisel a gazdaság számára. Persze a növekedési adatokban jól mutat, de ez azért vissza fog ám ütni.


"Miért hasonlítgatjátok állandóan az olaszhoz? "

Azért mert évekig az olasz és az orosz GDP nominálisan nagyon közel volt egymáshoz amiből arra lehet következtetni, hogy kb méretükben egyformák. De ha megnézed pl az exportbevételeket akkor az olasz export az nagyon diverzifikált és a legnagyobb bevételt a gépek, gépipari termékek, közúti és vasúti járművek, gyógyszerek, elektronikai termékek, fémipari félkész- és késztermékek stb adják ( meg ezer más dolog ). Az olaszok is exportálnak nyersanyagot,érceket, feldolgozatlan anyagokat de az ő exportjukban ennek az aránya 5% körüli.


Amíg a 2022-es rekord energiaráak mellett az oroszok 632mrd $ exportot hoztak össze, addig ugyanabban az évben Olaszország 750 milliárdot. Ami ennél is szemléletesebb, hogy a 2010-es években az olaszok exportja végig 600mrd $ körül mozgott addig az oroszoké 580 és 330 milliárd között ingadozott.

A két eset közül az egyik gazdasága diverzifikált és stabilan azonos értékben exportál éveken át, míg a másik exportja egy termékcsoport túlsúlyán alapul és az exportbevételek nagyban függenek ennek a világpiaci árától ( vagy épp szankcióktól ) és "békeidőben" is GDP arányosan 10%-ot meghaladó fluktuációt produkált.


Emellett az is lényeges, hogy a nagy exportőr cégek oroszok esetében néhány állami oligarcha kezében vannak és a bevételek egy része ott is elveszti közpénz jellegét. A teljes export 54-55%-a ilyen mammutokon keresztül történik. Ezek után fel lehet tenni a klasszik hazai kérdést: Mészáros Lőrinc vagyona és a NER-slepp által végzett gazdasági tevékenységek mennyire "értékesek" gazdaságilag... Most ezt képzeld el úgy, hogy ez az összes magyar pénzmozgás a Gazprom esetében kisebb összeg, mint egy kerekítési hiba :D


Ezek miatt érdemes jobban a számok mögé nézni és esetleg néhány torzító adattól megválni, akkor tisztább képet kapunk.


"Az olasz gazdaság a 9. legnagyobb a világon, bár a gazdasági növekedésük nem éri el az 1%-ot sem"


Az egy főre jutó olasz GDP közel a triplája az orosznak. A fentebb levezetett, erősen diverzifikált gazdaságban 1% növekedés az átlagban 1% közeli lesz majdnem mindenhol. Szintén a fenti példából: ha a Gazprom gázpiaca magára találna és újra jönne a bevétel az 2%-ot dobna az orosz GDP-n. Ez jóval nagyobb növekedés,mint az olaszké de milyen hatása lenne a teljes gazdaságra? Hát pontosan annyi: NULLA, mivel ez csak a Gazprom bevétele.


"Oroszország gazdasága erősebb mint Dél-Koreáé, Spanyolországé, Hollandiáé, Törökországé"


Nem szép ez a megfogalmazás. Nem erősebb, inkább nagyobb. A 143 milliós oroszország gazdasága kisebb, mint az 58 milliós Olaszországé. Ha ebből kivesszük a fent említett torzító tényezőt akkor ez a gazdaság már nem lesz nagyobb, mint az 51 milliós Dél-Korea. Lakosságarányosan nézve azért már sejthető, hogy nem olyan erős az, mint amilyennek látszik.


"Németország, Olaszország és az egyesült Királyság GDP-je meg összesen van annyi mint a kínai GDP fele."

Több mint a fele és mindezt a lakosság 155-val éri el a három ország. A kínai gazdaság minden kétséget kizáróan hatalmas, de termelékenység alacsony....


" Az orosz gazdasági növekedés 2023-ban és 2024-ben is nagyobb volt mint a világelső Amerikiai Egyesült Államoké"


A boltban te növekedéssel szoktál fizetni? Az orosz gazdaság az amerikai gazdaság 7%-a és az amerikai gazdaság 2023-ban 2,9%-kal nőtt. Gondolom nem kell magyaráznom, hogy a kisebb amerikai növekedés az nominálisan majdnem fele akkora, mint az orosz gazdaság... :D


Röviden: nem árt a számok mögé nézni, mert sok esetben a számok félrevezetnek.

szept. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

a német gazdasággal jössz?

nem tudtad h összeomlóban van?

nem láttad a hírekben h tavasszal és egész nyáron tüntettek a németek? traktorokkal is tüntettek.

legtöbbjük menne is ki németországból.

okt. 20. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!