A nyugati nagyhatalmak miért hagyták elveszni a gyarmatbirodalmaikat?
Amióta elhagyták a gyarmatokat, lényegében megszűnt ott a civilizáció, polgárháborúk, törzsi háborúk dúlnak, erőszakos vallási fanatikus kormányok kerültek hatalomra.
Mindenkinek jobb lett volna a gyarmati rendszer fennmaradása, az európai országoknak gazdaságilag, a gyarmatok lakói pedig békében és biztonságban élhetnének egy politikailag stabil országban.
"a gyarmatok lakói pedig békében és biztonságban élhetnének egy politikailag stabil országban."
Az afrikai hatalomátvételek éppen azért történtek a közelmúltban, mert a "demokratikus" nyugatbarát vezetés nem tudott békét teremteni. Rendszeresek a népek közötti harcok, a lázadások, a terrorakciók, a civileket ért atrocitások, ezért több helyen katonai puccs történt és behívták a keleti hatalmakat segíteni a rendfenntartásban.
Egyébként érdekes módon a gyarmatbirodalmak és azok felszámolása az oka "mindennek", mert amikor az európai hatalmak odamentek, az volt a baj hogy kizsákmányolják és elnyomják a bennszülött törzseket. A világháború után kimentek, igen ám, de a "felszabadított" országok határai a gyarmatok határait követték, ami politikai alapon lett anno meghúzva a gyarmatosító országok között, így rengeteg nemzetet, törzset kettészeltek. Emiatt pedig hiába vonultak ki a gyarmattartók, az elcseszett országhatárok miatt azóta is háborús terület fél Afrika. Egyébként a nyugat ugyanígy borította a bilit a közel-keleten, ahol szintén a gyarmatok után maradt országhatárok és instabil országok miatt van megállás nélkül valamilyen lokális háború.
A közel-kelet és afrika is nagyságrendekkel békésebb lenne, ha oda se mentek volna az európai hatalmak
Nem hagyták, hanem kipateroltál őket onnan.
Az Egyesült Államok pl. 1783-ra,
Mexikó 1821-re,
Brazília 1824-re,
India 1947-re,
Kína pl. 1949-re,
Indonézia 1949-re,
Nigéria 1960-ra.
# 2
Kína ténylegesen sosem volt gyarmat.
A nyugati nagyhatalmak néhány várost (mint Hongkong, stb.) gyarmatosítottak csak.
Nem hagyják de elvesztik.
Amúgy egy nyugati demokratikusnak nevezett országnak a XXI. században miért is van gyarmata?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!