Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért hagyta a világ, hogy az...

Miért hagyta a világ, hogy az angolok annyi földet maguknak fogjanak?

Figyelt kérdés
30 millió km2 volt a brit birodalom, nagyobb mint bármelyik gyarmattarto.

aug. 28. 22:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
65%
Akkoriban, amikor kialakult a birodalmuk még nem voltak nemzetközi szövetségek és más európai hatalmak is azon voltak, hogy a szabad rablásban résztvegyenek.
aug. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%
Mert nagy technikai előny párosúlt szerencsével, igy nem tudták megakadályozni.
aug. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
59%
Mert a britek voltak a janik. Tudod, spanyol armada, ilyesmi, tanultátok töriből hatodikban.
aug. 29. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
a világháborút pont a britek mohósága miatt kellett vna vívni nem az h még melléjük állnak...
aug. 29. 07:25
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan melyik világháborút indították a britek?
aug. 29. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

egyiket sem, csak az azt megelőző szövetségi rendszernek a britek ellen kellett volna szólnia, hiszen hiába volt erős Németország szinte gyarmatok nélkül...

Aztán még maguknak fogtak egy csomó területet a Közel-Keleten, de még Törökország egy része is kellett volna nekik, plusz Isztambul és környékének felügyelete....

aug. 29. 07:43
 7/11 anonim ***** válasza:
39%

"szerencsével"

Milyen szerencsével?

aug. 29. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem hagyták nekik, mindenki gyarmatosított, ahogy tudott. Nem a Britek voltak az első gyarmatosítók sem.

Az elsők a Spanyolok és Portugálok voltak. Főleg Közép-és Dél-Amerikát foglalták el, de a Portugáloknak voltak telepeik Afrikában és Ázsiában is (pl Macau 1999-ig Portugália része volt). Viszont ez a két ország nem tudta jól kihasználni a vagyont, és hosszú távon lemaradtak az iparosításban. Mivel hatalmas nyersanyagkészleteik voltak, főleg nemesfémek, mindent importáltak. Ez tartósan nem működött, gyakorlatilag elinflálták a nemesfémek értékét, ezzel pedig gazdaságilag háttérbe szorultak.


Nagy-britannia viszont már akkor is építgette a saját birodalmát, de ami a nagy lökés volt nekik, az az ipari forradalom. Nagy-britanniában indult be először a világon az ipari forradalom, pont a kapitalizmus kialakulásával együtt. Ez a kettő (tehát fejlettebb gazdasági rendszer + fejlettebb ipar) megalapozta a gazdasági fölényüket mindenki mással szemben.

Sokat segített az is, hogy szigetországként nem tettek kárt a kontinensen folyó egyéb csatározások, valamint az is, hogy Nagy-britannia (egy-két rövid időszakot leszámítva) többnyire belső stabilitását sem veszélyeztette semmi.



Ja és több Európai ország akkor még nem is létezett a mai formájában. Olaszország és Németország a 19. század második felében jött létre kis államok egyesülésével. Nyilván hátrányban voltak.

A Brit külpolitika pedig mindig arra törekedett, hogy soha sehol ne jöjjön létre egy túl erős állam sem (rajtuk kívül), hiszen az veszélyt jelentett volna rájuk. Ehelyett mindig minden térségben több, kb ugyanannyira erős államot akartak. Ezért gyakran beavatkoztak, mindig azon az oldalon amelyiket az érdekeiknek megfelelőnek tartottak. "Nagy-britanniának nincsenek örök barátai. Nagy-britanniának nincsenek örök ellenségei. Nagy-britanniának érdekei vannak."

aug. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
80%

Kérdező, nem kell azért mindent ennyire egyoldalúan szemlélni, ez klasszikus "Mit adtak nekünk a rómaiak?" hozzáállás :-)

Ahhoz amit a 8-as válaszoló szépen kifejtett, hozzátenném hogy a brit gyarmatosítás (a spanyolok dél-amerikai rablógazdálkodásával ellentétben) lefektette a modern világkereskedelem alapjait és civilizálta fél Afrikát és Ázsiát.

aug. 29. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


A Brit Birodalom a világtengerek feletti brit haditengerészeti és kereskedelmi hegemónia miatt jöhetett létre.


Ezt a hegemóniát az angolok, majd a britek 1588 és 1805 között véres háborúk sorozatában vívták, mely során az összes rivális nagyhatalmat, vagy ezen nagyhatalmak szövetségeit kivétel nélkül legyőzték.


A leghíresebb haditengerészeti stratégiai mű A.T. Mahan amerikai tengernagy 1890-ben megjelent The Influence of Sea Power upon History: 1660–1783 című könyve, amely pontosan a britek felemelkedését és a riválisok legyőzését tárgyalja.

aug. 29. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!