Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hasonló az USA és Kanada...

Hasonló az USA és Kanada politikai rendszere?

Figyelt kérdés

aug. 22. 15:07
 1/3 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Alapvető különbségek vannak.


USA:

Prezidenciális szövetségi köztársaság, ahol a végrehajtó hatalom feje az elnök.


Kanada:

Alkotmányos föderatív parlamentáris monarchia, az uralkodó III. Károly király, a végrehajtó hatalmat a miniszterelnök vezette kormány gyakorolja. Kanada berendezkedése alapvetően a brit parlamentáris rendszert követi, az uralkodó személye közös Nagy-Britanniával és a többi nemzetközösségi monarchiával (Ausztrália, Új-Zéland stb).

aug. 22. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő föderális állam. Kanada provinciákból, az USA államokból áll.


Az USA köztársaság, politikai rendszerük három, egymástól elválasztott és egymást ellenőrző hatalmi ágból áll:


A törvényhozó hatalom (Kongresszus) kétkamarás, a Képviselőházat kétévenként újraválasztják, a Szenátusnak viszont mindig csak egy részét ugyanígy. Mindkét ház tagjai kezdeményezhetnek törvényeket és nem lehetnek tagjai az elnöki adminisztrációnak, és nem lehet előrehozott választásokat kiírni.


A Képviselőház kizárólagos joga az impeachment, a költségvetési törvények kezdeményezése. A Szenátusnak is el kell fogadnia a Képviselőház által elfogadott törvényjavaslatokat / határozatokat, ill. a szenátus hagyja jóvá az elnök kinevezéseit.


A végrehajtó hatalmat az elnök és a neki alárendelt adminisztráció gyakorolja. Minden Kongresszus által elfogadott törvényjavaslatot jóvá kell hagynia az elnöknek, vétó esetén csak a Kongresszus újbóli kétharmados határozata esetén lesz törvény a törvényjavaslatból. Az elnök kezdeményezi egyes bírák, tisztviselők kinevezését, ez a szenátus jóváhagyásával lép hatályba. Az elnök rendeleteket hozhat, de ezek alá vannak rendelve a törvényeknek, és a bíróságok felülbírálhatják. Külpolitikában, hadügyben nagyobb hatalma van. Kegyelmet is adhat.


A bírói hatalmat a bíróságok és a Legfelsőbb Bíróság képezi, ez utóbbinak a megbízatása életre szól, tagjait - megüresedés esetén - az elnök jelöli és a szenátus hagyja jóvá. Egyfajta alkotmánybíróságként is funkcionál, bár a kinevezéseknek nem tisztán szakmai, hanem politikai tartalma is van.


-


Kanada parlamentáris monarchia, 4 részből áll: a Korona, a felelős kormány, a parlament és a bíróságok.


A Korona szimbolikus jogforrás, a brit uralkodó testesíti meg, akit a főkormányzó képvisel. Őt a brit uralkodó az aktuális miniszterelnök javaslatára nevez ki. Szentesíti automatikusan a törvényeket, kinevezi a kormányt a parlamenti többséget alkotó pártvezető javaslatára, egyéb tisztviselőket is.


A Parlament kétkamarás, az alsóházat választják, a felsőház tagjait kinevezi a főkormányzó a miniszterelnök javaslatára.


A tényleges hatalom az alsóházé. Az alsóházi többséget bíró párt vezetője a miniszterelnök. A kormány tagjai általában választott képviselők is az alsóházban, így többnyire a kormány terjeszt elő törvényjavaslatokat. A kormánynak felelni kell az ellenzék kérdéseire. A kormány a parlament bizalmától függ, amit megvonhat bármikor. A parlamenti ciklusnak van határa, de a miniszterelnök kiírhat előrehozott választásokat is, ilyenkor a főkormányzó a kormányfő javaslatára feloszlatja a parlamentet.


A felelős kormány hatalma a törvényhozásból származik, de az uralkodó jogköreit is bírja (pl parlament feloszlatása, nemzetközi szerződés aláírása, hadüzenet, kinevezések), és ezeket a főkormányzó elrendeli a kormány javaslatára.


A kanadai Legfelsőbb Bíróság tagjait kizárólag szakmai alapon jelölik (az USA-ban ennek politikai tartalma is van), és ezeket a jelölteket terjeszti a miniszterelnök a főkormányzó elé, aki ezeket kinevezi.


-


Tehát az USA-ban jobban fékezik egymást a hatalmi ágak, de pl. ez abba is kerülhet, hogy elnök akarata ellenére nem tudja keresztülvinni a politikáját, ha azt a Kongresszus nem fogadja el. Kanadában könnyebb kormányozni, de ehhez a hatalomhoz politikai kultúra is kell, ami ott megvan.

aug. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 akitenem2189 válasza:
nem nagyon
szept. 15. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!