Ausztria mindig gazdag országnak számított?
A régi történelmét nem ismerem részletesen, de az ugye megvan, hogy a törököknek nem sikerült elfoglalniuk, annak ellenére, hogy kétszer is megpróbálták. A Habsburgok pedig elég nagy birodalmat építettek ki a kora újkorra és a 19. században Bécs a világ egyik vezető városa volt, nagy császári pompával.
A két világháborúból mondjuk ők is vesztesen kerültek ki, de a szovjetek kivonultak és megúszták a szocializmust ezért nyilván sokkal jobban tudtak fejlődni. Ma is az egyik leggazdagabb európai ország, gondolom erős az ipara, mezőgazdaság nem annyira, azért is kellett nekik a magyar Alföld a múltban. A turizmus is elég jól megy, de mégis mitől annyira gazdagok?
Már a Monarchia idején ők voltak a fejlettebbek. És igen, a turizmus elég jelentős gazdasági szektor a Alpok miatt. Meg olyan márkák osztrákok, mint a Swarovski vagy a Red Bull. Iparukról meg annyit, hogy a világ második legnagyobb alumínium-feldolgozó üzeme Linzben van. A mezőgazdaságuk nem óriási, viszont technológiailag nagyon fejlett.
Egyébként Németország és Svájc szomszédságában ők nem érzik magukat halálosan gazdagnak és fejlettnek.
Ausztria nem számított gazdag országnak régen...nagyon régen... pl. Magyarország a 15. században fejlettebb volt, mint Ausztria, az akkori nevén Osztrák Hercegség.
Ausztria a Habsburgok idején lett vagyonos vagy gazdag állam, (Magyarország pl. a török háborúk idején szakadt le Ausztriától, aminek a két állam gazdasági különbsége a mai napig érződik).
Ausztria gazdagságának fő oka az elhelyezkedése, Európa kellős közepén nagy területen elterülő területen helyezkedett el és a vagyonosodás fő eszköze nem más volt, mint a vámok. A legfőbb kereskedelmi utak a területén mentek át, és a kereskedők, nemzetek inkább kifizették a vámokat, mint hogy kikerüljenek egy ekkora területet. De persze volt a vámoknak, akkori nevükön árumegállítójog ellen próbálkozások is, mint pl. a híres Visegrádi 4-ek.
Ausztria középkori-újkori vagyonosodás alapja a vámok, majd később a Habsburg birodalom fénykorán a belső piacának a kiépítése és a megszállt területek pl. Magyarország, Csehország, Galícia gazdaságának a kiszívása pl. kettős vámrendeletekkel, valamint a környező országok a saját gazdaságához láncolása külkereskedelmi függés révén, mint pl. a kisebb német és olasz államok, a frissen függetlenedett Szerbia, Románia, vagy a Varsói hercegség. Ezek mellé jön az is, hogy az osztrákok rengeteg háborút vívtak, és a győztes háborúkból, mind anyagi, mind területi "bevételei" voltak.
Tehát Ausztria gazdagodása nem a II. világháború után eredeztető, már jóval hamarabb vagyonos gazdag ország volt.
A Habsburg birodalom bukása után meg a történelmi szerencse, mindig az osztrákok mellé szegődött, I. VH után az osztrák gazdaságot a német gazdaság támogatta, II. VH után sikerült Ausztriának semleges országnak maradnia, ezzel elkerülve a szovjet megszállást, és egy erős és zavartalan piacgazdaságot kiépíteni, ami az elejébe az iparra, majd később a szolgáltatási szektorra épült.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!