Liberalizmus vagy konzervativizmus? Melyik áll hozzád közelebb, ha választanod kellene közülük?
Ezen kettő közül erősen és elég egyértelműen a konzervativizmus.
Szocialista konzervatív vagyok leginkább. A disztributizmus szimpatikus. Mérsékelten nacionalista és konzervatív értékrenddel azonosulok társadalmi kérdésekben. Támogatom a megfontolt, tervezett haladást ("A bölcs konzervativizmus és a bölcs progresszivizmus kéz a kézben járnak." Theodore Roosevelt, bár ez a haladás egyáltalán nem a progresszív liberalizmust jelenti, hanem például a technológiai, gazdasági és tudományos fejlődést), a múlt értékének megőrzését, a család fontosságát, a patriotizmust, a nemzeti értékek kulcsfontosságát, a szuverenitás védelmét (ugyanakkor a többi nemzettel való együttműködés nem elvetése), a vallások erkölcsi alapelveinek (pl.: béke, szeretet, testvériség stb.) politikai alkalmazását a szekuláris, nem-teokratikus államot fenntartva (lásd: ahogy a múlt század végének NSZK-jában) stb. Ugyanakkor nem vagyok reakciós, nem vagyok primitivista, mérsékelt vagyok. Viszont úgy gondolom, hogy a jól megfontolt állami beavatkozás pozitív a gazdaságra nézve, ahogy kimondottan támogatom a gondoskodó állam, jóléti állam és az erős szociális háló gondolatát, valamint a társadalmi igazságosságot, a minőségi és ingyenes oktatást, egészségügyetek, közlekedést és az igazságos újraelosztást is (támogatások stb.) szociális és gazdasági kérdésekben, ugyanakkor egyáltalán nem olyan formában, ahogy a marxizmus elképzeli, hanem sokkal mérsékeltebb, nem-marxi szocialistának, szociálisan érzékenynek, korporativistának, disztributistának vagy szociáldemokratának nevezhető eszközökkel (magyarán a marxizmus és a kapitalizmus alternatíváival jelezhető gazdaságpolitikával), mivel támogatom azt is, hogy emellett a gazdaság terén az egyéni kreativitás, tehetség, tudás, vállalkozói készség is érvényesülni tudjon és megbecsült legyen, illetve támogatom, hogy mindezen célokat a különböző gazdasági rendszerek kedvező tulajdonságaival ötvözzék.
Legalábbis a mai értelembe véve. A 200-300 évvel ezelőtt kitűzött klasszikus liberális és nemzeti liberális eszméket viszont abszolút támogatom: törvény előtti egyenlőség, szólás- és gondolatszabadság, nemzeti önrendelkezés és szuverenitás szabadsága, "Liberté, Égalité, Fraternité", Jean-Jacques Rousseau: A Társadalmi Szerződésről, természetes állapot, lehetőség szerint a diplomácia és a békés megoldások támogatása a háborúskodás helyett, technológiai fejlődés stb. Viszont nem mondhatom el magamról, hogy "a tegnap liberálisa" vagyok, mert ezen eszmék mellett a konzervativizmust is erősen támogatom.
Összességében talán úgy tudnám összefoglalni a politikai nézeteimet, hogy erősen befolyásolta a hagyományos értelembe vett konzervativizmus (mindenféle ultra, meg ultra-dextro jelzők nélkül), a nacionalizmus mérsékelt/sima formája (konnacionalizmussal vegyítve), a szocializmus (anti-marxista forma), a disztributizmus, a vallási társadalmi tanítás (pl.: katolikus, református, buddhista stb. társadalmi tanítás), a pacifizmus/békepártiság, a környezet- és állatvédelem, valamint a klasszikus liberalizmus '48-as és '67-es formája. Manapság ez Magyarországon rendkívül furcsa, de régen nagyon népszerű volt. Németországban, Oroszországban, Franciaországban, Olaszországban, Japánban és sok más helyen is volt olyan párt a 19-20. században, ami ezen elveket tűzte zászlajára.
#14.
Ez így badarság. Senki nem liberálisozna le egy szocialistát, nacionalistát vagy nem kormánypárti konzervatívot, mert nem Orbánékkal szimpatizál.
A konzervativizmus ellentéte nem a liberalizmus, hanem a progresszivizmus.
A konzervatív konzerválja az állapotokat, a progresszív meghaladja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!