Mi lehet az oka hogy Spanyolországban ennyire magas a munkanélküliség?
Ugyanaz, mint Görögország.
Gazdaságilag nem versenyképesek.
"Spanyolország szerintem össze sem hasonlítható a mutatói szerint az EU tagállamok kb felével"
Miért ne lenne összehasonlítható? A cseh gazdaság már erősebb, mint a spanyol. Lengyelország néhány éven belül szintén lehagyja a spanyolokat. Legkésőbb a 2030-as évek elején Magyarország, Szlovákia és a balti államok szintén elhúznak mellettük. Tessék, összehasonlítottam őket.
Spanyolországban van egy erős észak - dél ellentét: Baszkföldnek, Galíciának és Katalóniának ugyanolyan jól megy, mint Francziaországnak, ezeken a helyeken vannak erős helyi cégek, magas hozzáadott érték és értékteremtés folyik. Sőt, még Madrid meg a turista szigetek is úgy ahogy elvannak - ezekben a régiókban nincs kezelhetetlen munkanélküliség. Délen viszont Andalúziában, Murciában van. Az okokat már sokan próbálták feltárni - 100%-os megfejtés nincs, de párat ezek közül bedobva:
1) Sokan problémának tartják, hogy a spanyol oktatás a "diplomagyártásra" alapozott és alapoz a mai napig. Vagyis képeztek egy csomó bölcsészt, irodalom-esztétát meg művészettörténészt. Tök jó - lett egy csomó értelmiségi, de nem sok mindent lehet velük kezdeni, ha nincs piaci igény művészettörténetre. Ezek az emberek ugyanazt tudják csinálni, mint magyar kollégáik: lemennek este a romkocsmába és megszakértik a világot. Persze a szakmunkás munkanélküliekhez képest kicsit több arroganciával. De még a műszaki, természettudományi vagy informatikai szakokon sem feltétlen volt túl jó az oktatás színvonala, egy spanyol mérnöki diploma azért nem sokat ér a nagyvilágban.
2) Aztán van aki a Franco-korszak hagyatékával, a bal és jobb oldal éles szembenállásával magyarázza a rossz gazdasági teljesítményt. A szocialisták mindig fullba nyomják a szocializmust, a jobb oldal meg mindig fullba nyomja a keresztény szentfazekasságot. A politikai váltógazdaság jól működik - s igazából még a tartós kormányzás hiányára sem lehet panaszkodni, hiszen nem cserélik olyan gyakran a miniszterelnökeiket, mint mondjuk az olaszok, de mégsem tudnak hosszú távú gazdasági reformokat megvalósítani.
3) Szoktak mutogatni arra is, hogy a volt gyarmatokról visszaáramló bevándorlók hozzák az amerikás hozzáállást magukkal - s itt amerikás alatt sajnos inkább latin-amerikás lustaságot és bűnözésre való hajlamot kell érteni. Spanyolországnak nem nagyon volt alvilága és bűnözői rétege, de a latin-amerikai maffiák gyorsan megvetették a lábukat és az európai droghálózat egyik központjának használják az országot. Ezek a bevándorlók nincsenek sokan, de főleg Kubából, Venezuelából, Kolumbiából meg Ecuadorból jönnek ahol értelemszerűen más szocializációt kapnak, mint egy bilbaói vagy pamplonai kultúr polgár. S ha ez a kisebbség még nem volna elég ott vannak nekik a cigányok és az észak-afrikaiak is.
4) Rossz a gazdasági külügy. A spanyol diplomaták nem tudtak bomba üzleteket nyélbe ütni, sőt - a szomszédos országok rendre lehúzták a spanyolokat az államközi szerződésekkel és az olcsó munkaerő kihasználásával. Ezt nehéz bizonyítani, de az tény, hogy a spanyolok mindig jobban szerettek morális eredményekkel menőzni (pl. Ukrajna támogatása) s nem azzal voltak elfoglalva, hogy jó import-export lehetőségeket harcoljanak ki a spanyol cégeknek. Vagy ha volt is ilyen az legfeljebb a legnagyobb spanyol állami vállalatoknak kedvezett. A kis, feltörekvő spanyol cégek már szembeszélben kellett, hogy boldoguljanak, s a gazdaságirányítók nem vették figyelembe, hogy nem kéne mondjuk behívni egy német multit olyan területekre ahol a spanyol családi vállalkozások bizakodó fejlődést mutatnak. Az EU-s csatlakozás és szabad piac sem sok jót hozott a spanyol kisvállalkozásoknak - a mezőgazdaságon kívül -mindenki vesztett vele.
5) Aztán van aki meg van győződve róla, hogy Spanyolország tökéletes úton volt egészen 2007/2008-ig, amikor is beütött a krach. Sokkal jobb válságkezelést tudtak volna végrehajtani, ha euró helyett megtartják a szuverén fizetőeszközüket, mert leértékeléssel tudták volna növelni a versenyképességüket és a 2010-es években végig növekedhettek volna, mára Francziaország szintjén lehetnének, nem pedig egy visszacsúszó ország szerepét töltenék be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!