Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Amerikában hogyan működik ez...

Amerikában hogyan működik ez a Republikánus-Demokrata dolog?

Figyelt kérdés
Ott nem úgy működik mint nálunk és a többi európai országban, hogy lényegében bárki tetszőlegesen alapíthat pártot és indulhat a választásokon? Vagy ott van két fix tábor és azokon belül folyik a hatalmi harc? Vagy lényegben mi a különbség az ottani és az európai pártok között?

júl. 14. 17:22
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez a két legnagyobb párt, de rajtuk kívül vannak más pártok is. Bárki alapíthat szabadon pártot és indulhat a választáson.
júl. 14. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
#1 Ja akkor ez lényegében hagyomány-féleség, hogy nem pártot alapítanak hanem ebbe a kettőbe lépnek inkább be?
júl. 14. 17:37
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

De az amcsiknál van egy rakás kispárt:


[link]


Egyszeráen csak a két ismert nagy párt a legnépszerűbb az országban és nekik van jelenleg ( ősidők óta ) a legtöbb tagjuk.

júl. 14. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
51%
Hát túl jó mégsem lehet a helyzet, ha Biden és Trump már második alkalommal a felhozatal…
júl. 14. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nincs törvénybe szabva, hogy csak ez a két párt létezik. Csupán a választási rendszerük - ami "győztes mindent visz" elvét alkalmazza - így alakította a választók viselkedését, hogy csak két releváns párt van mert ez a két párt a szavazatok 95+%-át begyűjti minden választáson, ha egy független vagy harmadik párt jelöltje 3%-ot elér bármilyen választáson az már jó eredmény nekik.

Lényegében arra szavaznak az emberek akit a két nagy párt közül kevésbé utálnak. Mert ha nem így tennének, és több párt között oszlana meg a szavazat, akkor előállhatna a spoiler effektus: hogy amiatt nyer egy népszerűtlenebb jelölt mert a legesélyesebb kihívójától elszívott más kisebb párt szavazatot. Így is volt már erre példa egyébként az amerikai választások történetében. A 2000-es elnökválasztáson Bush Florida államot és vele együtt mind a 25 floridai elektort mindössze 537 szavazatkülönbséggel nyerte (ami a szavazatok 0,009 százaléka volt) a demokraták jelöltjével Gore-ral szemben úgy, hogy a harmadik legnagyobb párt a zöldek jelöltje volt aki körülbelül 100 ezer szavazatot szerzett (1,64). A zöldek jelöltjének szavazói pedig elég sanszos, hogy másodlagos preferenciát tekintve a demokrata jelöltet preferálták a republikánus helyett. Abból 100 ezer szavazóból biztos lehet volna legalább 537 aki leszavazott volna Gore-ra ha a zöld jelölt nem indul el, így a választás eredménye is megfordult volna, mert ha a 25 floridai elektor Gore-hoz megy akkor neki lett volna több elektori szavazata és ő lett volna az USA elnöke.

júl. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!