Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Putyinnak valóban bele kellett...

Putyinnak valóban bele kellett vágnia a háborúba?

Figyelt kérdés

A háború elkezdése Zelenszkijjel és a nato-val radikális lépés volt. De valóban szükséges volt? Egyesek szerint nem! Ha Zselé belèp a nato-ba és oroszellenes lesz, ez ekkora tragédia? Vagy ha atomtölteteket raknak Ukrajnába. A balti államokban is tehetnének. Senki sem kockáztatna meg egy atomháborút. Nem nagy különbség, honnan jönne az áldás, az oroszok úgyis megszórnának mindenki bűnöst viszonzásul, lelőni pedig nem tudnák úgysem a rakétákat. És miért olyan nagy tragédia, hogy mekkora valakinek a befolyása? Ettől összedől a világ?

Vagy valamiért meg kellett állítania Zselét?



2024. jún. 25. 19:19
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
63%

"Csak azt nem értem, miért olyan fontosak ezek a dolgok, hogy kié Tajvan vagy Ukrajna"


A hatalom megtartása miatt fontosak ezek, legalábbis Ukrajna. A háborúnak több oka van és ezek közül mindegyik szerepet játszik abban, hogy ide jutottunk.


-az első a nemzetiségi/történelmi/politikai kérdés. Ukrajnának és Oroszországnak közös múltja van és a nyelvük is kb egyezik. A Szovjetunió széthullása után Ukrajnában jöttek-mentek a pátrok,kormányok,államfők míg Oroszországban Jelcin alkotmányos puccsa miatt az elmúlt 31 év két elnök elnöklésére korlátozódott: Jelcin és Putyin ( Medvegyevet hagyjuk, ő báb volt ). Előbb utóbb az otthoni környezetben rosszul néz ki, ha a komcsi módon önkényuralmat fenntartó elnökök alatt az ország nem fejlődik úgy, mint a szomszédos azonos nyelvet beszélő testvérország. Előbb-utóbb ez belső feszültségekhez vezet, ezért van elnyomva Fehéroroszország is és ezért próbálkoztak ugyanezzel Ukrajnánál is. A viszonylag szabadabb ex-szovjet tagállamokon végigsöpört egy felkeléshullám ( színes-forradalmak ) ami végül 2010-2011-ben eljutott Putyin Oroszországába is és a nép ellene fordult. Ilyen nem történik meg, ha nincs olyan közös történelmi múlttal és nyelvvel rendelkező ország ahol ez előfordulhat és mintát adhat..


-a második a gazdasági része a dolgoknak: az ukránok az tagság felé orientálódtak és ha Ukrajna eljutott volna az EU-tagságig az hatalmas csapás lett volna Oroszország számára. Ennek szintén a közös történelmi múlt az oka: a nagy szovjet kombinátoknak több fióktelepük volt szerte a Szovjetunióban és jelentős részük mondhatni Ukrajnában székelt. A SZU széthullása után ez egyfajta gazdasági-technológiai függést okozott ami részben vagy egészben néhány területen ma is fennáll. Ha az ukránok belépnek az EU-ba, akkor ezek a termékek vámkötelesek lettek volna aminek az oroszok nem nagyon örültek volna, főleg hogy olyan termékek is érintettek a dologban, mint az interkontinentális ballisztikus rakéták, rakétahajtóművek de akár az orosz infrastruktúra gerincét adó vasút és ennek kiszolgálóberendezései. Ezért dumálták meg Janukovicsot, hogy hátráljon ki a csatlakozási megállapodás aláírásából, miközben azt a parlament nagyon nagy többséggel jóváhagyta. Demokráciában a parlament utasítja a kormányfőt és nem fordítva... A többi már történelem.


-sokadik indokként ott a védelempolitika is. Az orosz vezetés még mindig "birodalomban" gondolkodik, számukra az 1991-ben szuverénné vált államok csak feliratok egy térképen. A gazdasági és politikai dolgokon felül nyilván azt sem szeretnék az oroszok, hogy a határaik menték lévőp államok ne az ő katonai "érdekszférájukba" tartozzanak, amit nyilván ezen országok laói máshogy gondolnak. Amikor felvetődött Grúzia NATO csatlakozása, mint vízió azonnan kitört egy polgárháború, két szakadár köztársasággal... Amikor úgy tánt, hogy Ukrajna nyugat-felé fordítása nem megállítható, mert azok elzavarzák az orosz-pórázon tartott elnököt akkor történt egy annexió és meglepő módon két tartomány szakad köztársasággá változott egyik-napról a másikra. Érdekes párhuzamok...

Ez az utolsó módszer, amivel az oroszok meg tudják akadályozni, hogy egy-egy ország önálló útra lépjen, ugyanis amíg egy ország nem stabil, ott háború vagy polgárháború dúl addig az sem gazdasági sem katonai szövetségnek nem lesz tagja, a befektetők messze elkerülik és marad az orosz nyomorban.

A mostani háború már rég tervben volt, a 2014-ben elkezdett folyamatot be kellett fejezni. Utólag már világos, hogy az oroszok által okozott 2021-es európai energiaválság ennek a része volt. A covid az egész világban gazdasági problémákat okozott és ez egy nagyon jó helyzetet teremtett az oroszok számára. A meglévő gazdasági problémákat fokozzuk egy kicsit az energiaárakkal és ha ilyen helyzetben rohanják le ukrajnát akkor várhatóan nem lett volna komoly ellenállás, főleg ha gyorsan végeznek az egészzel. Hát ez az a terv ami nem jött be.


" plusz Ukrajna nagy része orosz"

Ez nem igaz és nem is jelent semmit. Számunkra azért furcsa, mert mi nemzetiségileg homogén ország vagyunk Trianon óta, viszont más országoknál előfordul más. Svájcnak 4 hivatalos nyelve van és a lakosságnak 4 különböző anyanyelva van. Ha azt mondod egy tessininek, hogy ő csak egy olasz úgy pofánbsz, hogy nyekkensz. Hiába van olasz anyanyelve, vagy egy genfinek,wallisinek vagy jurainak francia ők mind svájciak. Attól, hogy egy ukrajnainak orosz az anyanyelve attól ő még nem lesz orosz. Ezeket a dolgokat mi nem nagyon értjük, mert 1920 óta nem élünk meg ilyeneket. De gondolj azokra a magyarokra, akik az elmúlt 10-20 évben külföldre költöztek és gyerekük is ott született. Nekem vannak ismerőseim akinek a gyereke Spanyolországban,Németországban,Svájcban,Finnországban,Kanadában stb született, akik ott nőnek majd fel és ott szocializálódnak. Haverom vancouveri gyereke néhány év múlva ugyanolyan 18 éves magyar lesz, mint egy miskolci? Hát én furcsállnám.


A Szovjetunió felbomlása óta mondhatni felnőtt egy generáció. Hiába orosz az anyanyelve egy luhanszki vagy donyecki 20-25-30 évnek, ha teljesen más országban és környezetben szocializálódott, mint egy nyizsnyij-novgorodi vagy cseljabinszki orosz ( egy vlagyivosztokiról nem is beszélve ). Attól, hogy mi etnikailag mindkettőt orosznak deklaráljuk, attól az identitásuk még teljesen más.

2024. jún. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
68%

"De úgy tűnik, Zseléék kezdték."


Zselé még a szórakoztatóiparban dolgozott, amikor az oroszok elkezdték ezt az egészet.

2024. jún. 25. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 Jeffrey Spender ***** válasza:
17%

# 11


" a komcsi módon önkényuralmat fenntartó elnökök alatt "



Oroszországban a cári korszak óta autoriter kormányzási stílus van. A cári korszakban is kommunizmus volt ?


A kommunizmus az Marx találmánya, és ő orosz volt ?



" az ország nem fejlődik úgy, mint a szomszédos azonos nyelvet beszélő testvérország. "



Ukrajna miben fejlődött ? Korrupcióban ? Fizetésképtelenségben ? Demográfiai lejtmenetben ? :)


Még Bulgáriát is alulmúlta ? :)



" az ukránok az tagság felé orientálódtak és ha Ukrajna eljutott volna az EU-tagságig az hatalmas csapás lett volna Oroszország számára. "


Ukrajna hogyan jutott volna el az EU-tagság felé ?


Törökország, meg Szerbia a világéletért nem kell az EU-nak, és vannak olyan országok, amelyek EU-s csatlakoztatását bánják, mint a kutya, aki kilencet kölykezett, bezzeg Ukrajnával meg kivételt tennének.



" Ha az ukránok belépnek az EU-ba "


Ez Sci-Fi.



" Demokráciában a parlament utasítja a kormányfőt és nem fordítva... "


Te hiszel ténylegesen ilyen hülyeségekben, hogy demokrácia ?



" Amikor felvetődött Grúzia NATO csatlakozása "


Grúzia NATO csatlakozását békeidőben, feketén - fehéren leszavazták a NATO-n belül, nem kértek belőlük.


Amúgy Grúzia NATO csatlakozásával mivel lennénk előbbrébb ?



" azonnan kitört egy polgárháború, két szakadár köztársasággal... "


A komplett Kaukázus egy darázsfészek, mindenki utál mindenkit alapon, még az oroszok nélkül is, ott soha nem volt béke.



" az orosz-pórázon tartott elnököt "


Az EU vagy USA-pórázon tartás jobb ?



" egy annexió és meglepő módon két tartomány szakad köztársasággá változott egyik-napról a másikra. Érdekes párhuzamok... "



A Krím az Hruscsov 1954-es hülye döntése kapcsán egy potenciális feszültségforrás volt, igazság szerint Oroszországnak járna. Nem annektáltak, hanem csak területi revíziót hajtottak végre.


Ami a kettő szakadár tagköztársaságot illeti.


Mindkettő hibás.


Az ukrán nacionalista felkelésekre sok példa van az orosz történelemben, és az aktív fegyveres ellenálláson kívül még békeidőben is dúlt az ukrán nacionalizmus / szeparatizmus, és maga a mélyszegénység, és a korrupció, könnyű fegyvert lopni a lepusztuló katonai bázisról.


Ugyanakkor vannak olyanok, akik megragadtak a Lenin és Sztálin-kultusznál, és még sokféle szélsőséges nézetet is vallanak, mindkettő oldal a saját szélsőségeseit fel tudja tüzelni.



" Ez nem igaz "


" Attól, hogy egy ukrajnainak orosz az anyanyelve attól ő még nem lesz orosz. "



Hogy döntöd el, hogy Ki ukrán, és ki orosz a kettő dilinyós közül ? És ki az, akinek hótmindegy a nemzetisége, csak békében, és biztonságban szeretne élni, orosz anyanyelvűen, és nem lelkesedik Zellerékért sem ?

2024. jún. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
82%

"40 évesen írd már le a rendes nevét légyszives. Zelenszkij a neve. Vagy ha Zselézel, akkor Putyint is Putylernek írd le."


És ha Orbánt fikázzák gúnynéven, kiakadnál azon is? Amúgy OV egy rohadék, viszont őt lehet? Nem mintha ne lennének vele hatalmas bajok. Amúgy ő rá mondod, hogy 40 éves? Amúgy 46.



Visszatérve Putsinhoz, akartam erről kérdést kiírni, tán ki is fogok. Az első írja, hogy senki se tartott fegyvert a fejéhez, ami igaz. Bár nem tudjuk ott mik voltak, tegyük fel, hogy nem.


Kétségtelen, hogy Putyin amolyan gengszteres vezető egy gengszteres országban, se Oroszország se a Szuvjetúnió nem a békés, nyugodt, gazdag jóléti csodatársadalom mintája, no meg sosem volt. Szóval Oroszország egy szar hely, szar vagy semmilyen demokráciával, ezzel a kommentemmel nem azt akarom mondani (írni), hogy de jó hely, ne kommentejétek be és ne értsétek félre!


Viszont a világ eddig nem úgy működött, hogy a hatalmak próbálták megőrizni a pozíciójukat, vagy kábéra, kicsi +/- esetleg vagy növelni befolyásukat érdemben? Most tetszik vagy nem de eddig is háborúztak, érdekek mentén. Ha kell terület, csak úgy nem adják oda. Lerohanod, vagy odatelepítenek bármit, felveszik bárhová etc. Igazából ez a háború is beleillik a képbe, a közember eddig is szenvedett. Ennyi erővel miért kezdtek bele az első, a második világháborúba? Amerika hogy jött létre? A világtérkép egy pozíciós terület a hatalmak számára, itt ott így úgy javítani akarnak, ami sok szenvedéssel jár. Mármint a maguk javára akarnak javítani, ha nem is sikerül. Nyilván nem Ukrajna számára akarnak javítani. Putyinról és a rendszeréről lehet ezt-azt mondani, viszont a háború nem jótékonysági rendezvény és neki is megvolt/megvoltak a céljai, ha szuverén ország, ha sokan szenvednek, ha nem. Az is indok, ha a hatalom érdemben nőni akar, vagy nem csökkenni érdemben, nem kell hozzá "valid" jól megindokolt történerlmileg helyesen levezetett esszé.

2024. jún. 25. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Jeffrey Spender ***** válasza:
23%

# 5-ös



" Úgy fogalmaznék inkább: azonnali betekintést nyerne az orosz dezinformációba és propagandába. "



Az USA igen csak távoli, de attól még kommunistaveszélyre hivatkozva háborúzott Grenadában, hogy majd ott katonai repülőbázis, lesz, és Kuba 2.0-ává alakítják a kócerájt.


Kubát igen csak alábecsülték anno, menthetetlenül elrontották, és abból tanulva már Grenadába normálisan mentek.


Ha az oroszok konkrétan az USA ajtójába szarnak, majd büszkén azt mondják, hogy vigyék odébb az ajtót az amerikaiak, akkor ne csodálkozzonnak, ha cserébe visszadobja nekik Uncle Sam az ablakon sógorostul.


Vagy az USA békésen tűrné az ilyesmit ?


Nehéz úgy vitázni, hogy te minden más, vagy akár ellentétes véleményt orosz dezinformációnak, és propagandának minősítesz.


Mire jó ez a hozzáállás a részedről ?

2024. jún. 25. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Jeffrey Spender ***** válasza:
23%

" Zselé még a szórakoztatóiparban dolgozott, amikor az oroszok elkezdték ezt az egészet. "



1996-ban ?

2024. jún. 25. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
42%

Oroszország 2009-ben elvesztette Ukrajnát.


A Szovjetunió szétesése persze nem tett jót a kapcsolatoknak, de voltak jobb pillanatok is. Sőt, egy időben terv volt, hogy együtt mennek a NATO-ba. Igen, Oroszország és Ukrajna is.


Csak lett a gázvita, ahol Oroszország bekeményített, és 2009-ben elzárta a gázt. Azóta az ukránok, de sok ukrajnai orosz is gyűlöli Oroszországot, és a nyugat felé fordultak.


Oroszország ezt persze nem hagyta annyiban, megtámogatott néhány politikust és szakadár mozgalmat, amiből pl. a D

donbaszi konfliktus is lett. Igen, követtek el ott háborús bűnöket az ukránok is, kb az 5%-át annak amit Oroszország állít.


Ekkor jött Zelenszkij, aki a programjában a kisebbségi jogok rendezését és csapatok kivonását ígérte Donbaszból. Megnyerte a választásokat, ezt meg is kezdte, amiért az Azov vezetője konkrétan hazaárulónak nevezte.


Na ez nem tetszett Putyinnak, mert ha normalizálódik a viszony, akkor soha többé nem lesz ürügye támadni. Amúgy is kellett egy földifolyosó neki a Krím-félszigetre, mert azért kicsit para, hogy mennyire kiszolgáltatott még így a kercsi híddal együtt is az ukrán államnak.


Szóval támadott ameddig még épp volt ürügye.


Kötelező volt? Nem. Ukrajnában a befolyását már 2009-ben elvesztette, és azzal sem fogja visszaszerezni, ha mindenkit megöl (szemben a nyugattal, akik meg pénzt és fegyvert adnak, most őszintén, te kit szeretnél jobban a helyükben?). Csak ezt Putyin nem igazán szeretné lenyelni. Meg hát ugye a földifolyosó.

2024. jún. 25. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
0%
Putyin tönkre vágta az országát ennyi történt a helyet hogy, kapitalizmust választota volna oligarhákal le 0 gazdaságát.Az orosz gáz meg elvesztete jelentöségét onnan kezdve hogy, leht tárolokba szálitani.Putyinak meg erre épült a gazdasága nem modernizált le marat ennyi és ezt most az ukránokon veri le hogy, alkalmatlan.
2024. jún. 26. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
36%

Ennyire azért nem lehet valaki csőlátású hogy ne látná vagy ne tudná az előzményeket.

Teljesen amerika provokálta ki ezt a háborút.

2024. jún. 26. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
61%

Te is csak írod a magadét... Hó jön ide a NATO?

Ha Ukrajna csatlakozna a NATO-hoz, abból világ háború lenne. De a NATO sem bolond, és amíg nincs béke, Ukrajna nem csatlakozhat. Viszont ha Ukrajna elveszti a háborút, akkor a nyertes szabja meg a béke fenntartásáért a szabályokat. Ha Oroszország megnyeri ((ha nem is az egész országot)ami 99%) akkor a szabályban benne lesz a NATO-hoz való csatlakozás tiltása. De ha ebben az esetben is csatlakozik, akkor megint csak világháború lesz a vége. De mivel Ukrajna tudja, hogy ha elbukja, akkor nem lehet NATO tag, ezért nem fogja feladni, és kiírtja a saját népét.


Ukrajna vesztes.

Ha meg is nyerné a háborút, akkor is vesztes marad. Amint megnyillik a határtilalom a férfiak számára, Ukrajnából minden férfi megszökik.

2024. jún. 28. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!