Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A túlnépesedő fejlődő országok...

A túlnépesedő fejlődő országok és a társadalom elöregedésével küzdő fejlett országok demográfiai problémáit meg lehetne oldani a következő módon?

Figyelt kérdés
A fejlődő országokban élő szülők egy bizonyos gyerekszámon felül kötelesek lennének a születendő gyereket örökbe adni valamelyik fejlett országba, már újszülött korukba. A fejlett országokban örökbefogadott fejlődő országokból származó gyerekek így már kiskoruk óta az adott országban szocializálódnának, annak a kultúráját és szokásit vennék föl, így nem lenne probléma az asszimilációval és a társadalomba való beileszkedéssel. Így meg a kérdésben említett két probléma megoldódna.

ápr. 27. 14:28
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
84%

Na ami itt elhangzik azt a következő hasonlattal tudnám jellemezni.

Adott egy mező. Sok a gaz rajta, és ez nem jó. Mit tegyünk? A válaszok nagyjából ilyenek. Nemesítsük, csipkedjük le a tetejét a gaznak, telepítsük máshová stb. De senkinek nem jutott eszébe: műveljük meg!


Bármennyire nem tetszik egyeseknek, az emberek képességeiket és motivációikat illetően vagy hozzávetőleg egyformának születnek, vagy betegen. Az utóbbi az egészségügy dolga, az előbbi pedig aszerint igen széles skálán fogja folytatni, hogy milyen gazdaságba és milyen kultúrába születik (ahol a kultúra áttételesen összefügg a gazdasággal). Tehát a fejlődő (szegény) országokban azért születik sok gyerek, mert nagy a halandóság, kell a pótlás. Ahogy az egész világon pár száz évvel ezelőtt). A fejlett országokban azért kevés a gyerek, mert a gazdasági szerkezet alapján nem éri meg szülni. (például a szülési kedvet sok helyen próbáltk növelni nem sok eredménnyel, viszont ahol a csecsemő és kisgyerek gondozást szinkronizálták az életvitellel és a gazdasággal, ott érdekes módon semmiféle ösztönzés nem kellett, ment a dolog, mint a karikacsapás).


Például nem kellett volna, nem kéne azóta is kirabolni Indiát, a gyerekszülési "kedv" nem a valamennyire modern nagyvárosokban nagy (alig tér el ott a világátlagtól), hanem az eldugott vidéken, ahol az infrastruktúra közel nulla, gazdasági lehetőségek nincsenek, a nyomorból kilépési lehetőség ha tud tanulni (azaz eljut nagyobb településre, amit képes a család finanszírozni), és főleg, a gyér lehetőségek miatt a kizárólag a nagycsalád életképes valamennyire.


A kérdező javaslata annyira abszurd, hogy még minősíteni sem lehet és érdemes.

ápr. 28. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
100%

És ki nevelné fel a fejlődő országokból örökbefogadott gyerekeket? Nem azért születik kevés gyerek a fejlődő országokban mert biológiailag képtelenek lennének gyereket nemzeni, hanem azért mert költséges felnevelni egy gyereket. Egy saját lakhatással nem rendelkező fiatalnak nem lesz könnyebb felnevelni egy örökbefogadott gyereket, mint egy sajátot.


A másik, ez ma már egyre kevésbé néz ki úgy, hogy fejlett országok = kevés gyerek és fejlődő országok = sok gyerek. A fejlődő országokat is egyre inkább érinti már az alacsony születésszám tendenciája.

Nem véletlenül mondják egyre több országra, hogy hamarabb fog megöregedni mint meggazdagodni.

Ott van pl. a fejlődő Brazília ahol 2023-ban a termékenységi ráta jóval alacsonyabb már mint a fejlett USA-ban. (1,39 vs 1,61).

Lehetne példának hozni Thaiföldet is ami a világ egyik legalacsonyabb termékenységi rátájával küzd jelenleg (kb 1 gyerek/nő), és a népesség 2021-ben már természetes fogyásnak indult.

Vagy Mexikót, ahol a covidot követő évben 25%-ot esett vissza a születések száma, és ott is 2 alatti már a termékenységi ráta.

A világ népességének többsége ma már 2,1 alatti termékenységi rátájú országokban él. (2,1 szükséges a népesség hosszabb távú szinten tartásához) Csak ezt azért nem érzékeljük mert ez még viszonylag új tendencia sok országban, emiatt még mindig fiatal a népességük, ezzel szemben kevés az idős és ez még felhúzza magával a népességet egy darabig. Egészen addig míg a fiatal lakosság meg nem öregszik. Ott van pl. India. Lakosságuk növekszik, de ma már nem a sok gyereknek köszönhetően mivel kereken 2 a termékenységi rátájuk. A gyerekkorú népesség száma már jó ideje csökken ott is. Az 5 év alattiak száma 2007-ben, míg a 15 év alattiak száma 2011-ben tetőzött náluk, azóta csökkenőben van. Emellett kevés az idős, ergo nincs aki meghaljon, emiatt pozitív még a népességnövekedés mértéke, de ilyen termékenységi ráta mellett ez nem fog örökké tartani.

Egyedül szubszaharai Afrika népességéről mondható el, hogy jelentősen robban, de valószínűleg ott is gyors csökkenés lesz megifgyelhető a következő évtizedekben.


A másik probléma viszont, hogy a fejlett országokban, hogy lesz több gyerek, hát valószínűleg sehogy, ez a probléma nem látszik megoldódni. A fejlődő országokban viszont tény, hogy egyre kevesebb születik. Ez egy javában zajló folyamat, ami a fejlődő országokban gyorsabban megy végre mint ahogy a fejlett országokban lezajlott néhány évtizede.

máj. 27. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!