A Kreml teljesen szavahihetetlen?
Egyszer semleges Ukrajnáról beszélnek, egyszer meg arról hogy majd orosz csapatok állomásoznak a NATO keleti határa mentén. A kettő viszont erősen üti egymást.
Valószínű ők valami olyasmi "független" Ukrajnát akarnak mint mi voltunk '89 előtt?
Most is orosz csapatok állomásoznak a NATO keleti felénél, Kalinyingrádnál, Szentpétervárnál.
Semleges Ukrajna elfogadható volt nekik mindig is. Persze ha így mennek tovább, lehet, az egész kelleni fog nekik, ki ne tenné ezt, ha összeomlik az ellenség?
Hát igen, nehéz bennük megbízni, csak erre nem érdemes alapozni.
Oroszország hajlamos arra, hogy átlépje a nemzetközi szerződéseket, normákat, ha a vélt/valós érdekei éppen úgy kívánják, de ez az Amerikai Egyesült Államokra és a többi nagyhatalomra is igaz.
"Egyszer semleges Ukrajnáról beszélnek, egyszer meg arról hogy majd orosz csapatok állomásoznak a NATO keleti határa mentén. A kettő viszont erősen üti egymást."
Miért ütné egymást? Attól még, hogy Ukrajna katonailag semleges ország marad és nem állomásoznának külföldi csapatok az országban, más Oroszországgal szomszédos NATO tagállamokban (Lengyelország, balti államok) lehet erősíteni a katonai elrettentést és Oroszország is erősítheti saját pozícióit a határtérségben. Ezek a lépések a biztonságot szolgálhatják.
Ukrajna semlegessége nem olyan lenne, mint Magyarország 1989 előtt. Magyarország nem volt független, sem semleges. Itt állomásoztak a szovjet csapatok és Magyarország a Varsói Szerződés tagja volt.
Ukrajna elvárt semlegessége inkább Finnország második világháború utáni szerepére lenne hasonló, akik nem csatlakoztak a nyugati katonai szövetési rendszerhez, de a gazdasági térségbe bevonódtak. Oroszország hivatalos álláspontja Ukrajna kapcsán is az, hogy nem ellenzik az EU társulást, tagságot, csak a NATO keleti terjeszkedését.
Annyiban azért durvább Oroszország, hogy a követelési között szerepel Ukrajna demilitarizációja is, korlátozni akarja az ukrán hadsereg erejét: 85 ezer katona, 342 darab harckocsi, 519 tüzérségi löveg. Még azt is megszabták volna az oroszok, hogy az ukrán rakéták hatótávolsága nem lehet nagyobb negyven kilométernél. Ebből a szempontból Oroszország politikája inkább már Franciaország és Nagy-Britannia első világháború utáni politikájára hasonlít: miután Ausztria és Magyarország területeit nagymértékben megcsonkították, még a semlegességet, függetlenséget és a haderejük nagymértékű korlátozását is előírták nekik egyoldalúan.
Ukrajna katonailag meggyengítve, NATO tagság hiányában védtelen lenne egy esetleges újabb orosz agresszióval szemben, ezért az orosz követeléseket nem tudják elfogadni Kijevben. Alternatív lehetőségként felmerült részükről, hogy ha nem kapnak NATO tagságot és nem jönnek létre amerikai bázisok az országban, valamelyest megnyugtató megoldás lehetne, ha nyugati nagyhatalmak, USA, Nagy-Britannia (+Franciaország) egyoldalú védelmi garanciát adna Ukrajnának, mint ahogy Nagy-Britannia szerződést kötött Lengyelországgal 1939-ben, hogy egy német invázió esetén hadba lépnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!