Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ausztria hogyhogy nem lépett...

Ausztria hogyhogy nem lépett be a NATO-ba a kilencvenes években?

Figyelt kérdés

Az orosz-ukrán háború kapcsán még a nagyobb haderővel rendelkező országok, mint Finnország és Svédország is igyekeznek befelé a szervezetbe.

1991-ben mikor kitört a szlovén majd délszláv háború, Ausztria (mint szomszédos ország) hogyhogy nem tervezte a belépését a NATO-ba? Pedig közvetlen a határ mellett is folytak harcok a jugoszláv sereg és a szlovén függetlenségpártiak között, nemegyszer volt hogy jugó helikopter osztrák légteret sértett. A neten is megannyi felvétel található hogy a felsorakozott osztrák tankoktól pár száz méterre zajlottak a harcok.

Ekkor Ausztria hogyhogy nem fontolta meg, hogy belép a szervezetbe? Azért a jugoszláv sereget is igen erősnek tartották világszerte a felbomlása előtt. Vagy mivel viszonylag rövid idő alatt véget értek a harcok Szlovéniában így Ausztria nem tartott attól hogy a későbbi konfliktusok átterjedhetnek akár hozzájuk is? Mert ugye mi, a románok és a bolgárok is ezután csatlakoztunk.



febr. 6. 13:53
 1/7 anonim ***** válasza:
75%
Egyezmèny tiltja.
febr. 6. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
72%
Az osztrákoknál van egy törvény vagy mi, ami kimondja, hogy Ausztria nem fog belépni semmilyen katonai szervezetbe (így a NATO-ba sem).
febr. 6. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
59%
Így van, Ausztria önként semleges...és milyen jól teszi, ahogy pl Svájc is.
febr. 6. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%
Van egy osztrák államszerződésnek nevezett több oldalú (USA, Egyesült Királyság, Franciaország, Szovjetunió, Ausztria) egyezmény melyen Ausztria vállalta a katonai függetlenséget cserébe a fenti hatalmak kivonultak a terültéről. Ezt 1955-ben írták alá és ekkor a megszálló csapatok ki is vonultak Ausztriából. Ezért lehetett, hogy 56-ban a magyar menekültek már egy független Ausztriába tudtak kiszökni és nem egy szovjet megszállási övezetbe (Burgenland és Felső-Ausztria szovjet megszállási terület volt 1955ig).
febr. 6. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

De ha jól tudom a finnek is ezért lehettek függetlenek, mert szerződésben foglalták hogy katonailag függetlenek maradnak így a szovjetek békén hagyták őket. Most mégis beléptek, mert úgy érzik más idők járnak és függetlenségi nyilatkozat sem garantál nekik biztonságot.

Vagy az osztrákok azóta is tartják magukat ehhez a szerződéshez, és egyszer sem fontolák meg a belépést?

febr. 6. 16:52
 6/7 anonim ***** válasza:
52%
5: Nincsennek már szovjetek.
febr. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Finnországnak nincs ilyen - az osztrák államszerződéshez hasonló - szerződése. Sehol nem vállalta a katonai függetlenséget.

Sőt, régóta van neki egy kétoldalú katonai megállapodása az Egyesült Államokkal, melyben az USA egy esetleges támadás (nincs konkrétan nevesítve, hogy Szovjet/Orosz) esetén akár katonai segítségben is részesíti Finnországot.

2022.02.24 után ezt érezték kevésnek a finnek és kérték a NATO csatlakozást, mert úgy gondolták hogy a híres 5 cikkely biztosabb garancia mint ez a kétoldalú megállapodás.

A finnek nagyon is jól tudják, hogy államiságukra egyedüli veszélyt a keleti szomszéd jelenti. Minden finn tudja, hogy az orosz határ túloldalán lévő területek 80 évvel ezelőtt Finnországhoz tartoztak.

Bármily fura, de Finnország (és Svédország is) évtizedek óta szorosan együttműködik már a NATOval. Képzések, kiképzés, normák stb. Mindenben megfelelnek már régóta a NATO elvárásainak. Ezért is történhetett ilyen gyorsan a csatlakozási folyamat.

febr. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!