Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Európában az északi rész...

Európában az északi rész általában fejlettebb volt, mint a déli?

Figyelt kérdés
Az ókorban talán nem, mert a híres görög, római civilizációk délen alakultak ki, de az iparosodás és Európa gazdasági felemelkedése más kontinensekhez képest inkább északon történt. A gyarmatosítást is sikeresebben csinálták az angolok, franciák, hollandok, mint a spanyolok vagy a portugálok. Arról is olvastam, hogy a reformációnak is egyik oka volt, hogy az északi területeken már nagyban épültek a gótikus katedrálisok, mert a helyi gazdaság kitudta termelni, míg délen minden pangott és azért is vezették be a bűnbocsátó cédulákat, hogy a római Szent Péter bazilikára előteremtsék a pénzt és megsarcolják a gazdagabb német, holland fejedelemségeket.

febr. 3. 19:06
 1/2 anonim ***** válasza:
77%

Általánosságban igaz, hogy kontinentális népek okosabbak mint a mediterránok, vagy trópusi. Ez azért alakult így, mert a meleg éghajlaton mindig volt élelem, annyi volt a teendő, hogy kikellett menni és megenni. Ezzel szemben a kontinentális vidékeken ugye jött a tél, kikellett számítani mikor kell vetni, aratni, melyik növényt mikor lehet ültetni ilyenek. Egész éves gondolkodást és tervezést igényelt.

Ezért alakulhatott ki európában folyamatosan fejlődő technikán alapuló civilizáció, mert szükség volt rá. Viszont.

A kínai civilizáció ősibb és fejlettebb volt mint az európai. Csak kína az egy nagyobb ország mint egész európa, ezért ott a mai napig hogyha elmész mondjuk pekingből egy távoli városba ott már olyan kínai dialektust használnak amit nem is értenek. Nehéz ezt felfogni. Kínának azért nem voltak olyan kemény kővárai mert ott a dinasztiák háborúztak egymással, aztán később a mongolokkal. Míg európában kis területen él sok népcsoport akik elakarták egymást pusztítani, ezért kellettek az erős várak meg fegyverek. Na de mindegy, nem a kínaiakról akartál olvasni :D

febr. 3. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 kürasszír ***** válasza:
81%

Kedves kérdező!


Ez általánosságban nem igaz.


A középkor nagy részében Itália, melyet egyértelműen a délhez szokás sorolni a kulturálisan és gazdaságilag is a legfejlettebb, legurbanizáltabb európai területek közé számított. A Spanyol Királyság például jó egy évszázadig, az 1520-as, 1620-as évek között Európa leggazdagabb államának számított.


Elkerülte a figyelmedet, hogy a reneszánsz is Itáliából indult, pontosan azért, mert az kulturálisan és gazdaságilag is Európa egyik legfejlettebb területének számított. Ugyancsak Itáliában római Szent Péter bazilikát a világ legnagyobb, így legdrágább templomának tervezték. Méretre sokkal nagyobb bármely gótikus katedrálisnál, sőt bármely európai templomnál.


A gótikus katedrálisokkal kapcsolatos példád egyébként teljesen rossz, ugyanis ilyen kolosszális méretű katolikus templomok a déli részeken is sorozatban épültek. Csak jellemzően nem gótikus stílusban, mert a gótika kevéssé hatott délen.


A hollandok és a franciák sikeresebbek voltak a gyarmatosításban, mint a spanyolok? Ez konkrétan nem igaz. A spanyol gyarmatbirodalom jóval nagyobb, népesebb, és ami a legfontosabb, gazdagabb volt, mint a holland.

A francia gyarmatbirodalom döntően gazdaságilag értéktelen, elmaradott területekből állt. Spanyolországot a gyarmatbirodalma egy évszázadra a leggazdagabb állammá tette Európában, ezzel szemben a francia gyarmatbirodalom gazdaságilag csak csekély értéket képviselt.

febr. 3. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!