Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Romániában miért nem támogatjá...

Romániában miért nem támogatják már, hogy Moldova egyesüljön velük?

Figyelt kérdés

Egész idáig Romániában ez volt a nagy álom. Moldovában a szovjet propaganda hatása és az oroszoktól való gazdasági függés nyomán érthetően ellenzi a többség az egyesülést és azt, hogy románnak mondják őket.


Meglepő volt azonban látni egy tavalyi közvéleménykutatás eredményét, hogy Romániában is milyen kevesen akarják már azt, hogy Moldova egyesüljön velük, holott korábban még annyira nagy szám volt a Nagy-Románia álomkép. Sőt állítólag már nem is tartják a moldávokat, a moldorománokat igazi románnak a romániai románok.


[link]


Talán erdélyi magyarok ezt jobban meg tudnátok magyarázni.



2024. febr. 2. 15:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert mégis mi lenne a jó abban, hogy Európa egyik legszegényebb országával egyesüljenek? Semmi nagyjából.
2024. febr. 2. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
84%
Félnek az oroszoktól, az oroszok is pályáznak Moldovára.
2024. febr. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt Moldovában sok nem román él, másrészt marha szegény ország, lehúzná őket. Nem akarnak egy orosz kisebbséget a határaikon belülre. Ez már Ukrajnának sem tett jót...
2024. febr. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#2, #3

Akkor Moldova egy csapásra NATO-területté válna. Akkor az oroszok mégis csak harcolnának a NATO ellen?

2024. febr. 2. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
4: sok minden benne van a pakliban.
2024. febr. 2. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Moldován kívül került azért az a sok nem román, hisz Transznyisztriát Moldova nem ellenőrzi. Sőt Maia Sandu nemrég azt mondta, hogy Moldovát már annyira nem érdekli Transznyisztria visszaszerzése.
2024. febr. 3. 07:58
 7/7 anonim ***** válasza:

Moldovában az egyesülni akarók aránya mindig 30 és 50% között mozog, tehát vagy csak a minimális többség, vagy csak egy nagyobb kisebbség akarja az egyesülést. Romániában ez az arány konstans 65% körül van, tehát a lakosság nagy része ugyan akarja az egyesülést, de nem az abszolút többsége.


Ha Transznisztriától eltekintünk, akkor is vannak még problémák:

1. Moldova Európa egyetlen közepesen-fejlett országa, nagyjából Mongóliával, a Fülöp-szigetekkel és Türkmenisztánnal vannak egy szinten, az országnak jóformán ipara sincs (mert annak 90%-a Transznisztria területén van). Románia az EU egyik legszegényebb országa még mindig, kb egy kegyelem döfés lenne az amúgy is gyenge román gazdaságnak egy Moldova méretű putri beolvasztása.

2. Gagaúzia is autonóm terület. Tehát ha Moldova egyesül Romániával, akkor a román kormánynak döntenie kell: vagy a magyaroknak is ad autonómiát, vagy pedig a gagaúzoktól veszik el. Mert az azért nem megy, hogy egyiknek van, a másiknak nincs.

2024. febr. 3. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!