Nyugaton mást jelent szegénynek lenni, mint nálunk?
Arra gondolok, hogy az teljes mértékben igaz, hogy nyugaton jobbak a fizetések, mint nálunk és a szolgáltatások színvonala is sok esetben jelentősen magasabb, de mondjuk a hozzánk viszonylag közelebb eső német nyelvterületen nagyon alacsony a saját lakásban élők aránya hozzánk képest. Magyarországon a lakosság 90%-a saját lakásban él, Németországban meg felénél kevesebb. Márpedig a lakás az mégis egy jelentős vagyontárgy, ami egy biztonságot ad, meg lehet örökölni, stb. Ha valakinek nincs lakása az nálunk szegénynek számít, de lehet, hogy ott emiatt önmagában nem lenne az. Lehet, hogy olyan autója van, ami nálunk luxus lenne vagy egzotikus helyekre megy nyaralni, de saját lakást nem tud venni.
Vagy az USA-ban úgy tudom mindent hitelre vesznek és igazából akkor vagy nehéz helyzetben, ha rossz a credit score-od. Tehát kvázi nem jutsz olcsón hitelhez, de nálunk sokan meg hitel nélkül élnek és tök boldogak, inkább az a baj, ha valaki el van adósodva. Szóval ezért gondolom, hogy nem mindegy mi alapján tekintünk valakit szegénynek.
Amiről te beszélsz, az csupán arról szól, hogy máshogy állnak az élethez Németországban, Ausztriában, mint nálunk.
Ott nem ördögtől való a bérlemény, nálunk igen. Az tény, hogy ott rendes jogrendszer van, és azért nem olyan instabil a helyzeted egy lakásbérlés alatt, mint Magyarországon. Mert Mo-n tulajdonképpen teljesen ki vagy szolgáltatva, bármikor utcára vághatnak, meg igazából kényük-kedvük szerint emelhetik a bérleti díjat, amire aztán megkapod azt a választ, hogy ha nem tetszik, kereshetsz más lakást.
Autó ugyanez. A magyarok remegnek azért, hogy a forgalmiban az ő nevük legyen írva, inkább 15 év hitel, de Kiss János legyen a forgalmiba írva a tulajdonos résznél, mintsem hogy "Porsche Hungária" (most csak írtam valamit.
A németek/osztrákok ezzel szemben beülnek egy új autóba, fizetnek havonta 400-500 eurót, X után ha kifizetik a fennmaradó összeget akkor az övék autó, ha meg nem, akkor 5 év után átülnek egy új autóba és fizetik tovább azt.
Fun fact: ezt a fajta "lízinget" 2018 körül a Skoda Magyarországon először. Osztrák példára, havi x összegért kapsz egy autót, nyilván az autó sosem lesz a tiéd, de ebbe a havi díjba voltak olyanok hogy például az ablaktörlőt azt cserélik ingyen, emlékezetem szerint benne volt a téli-nyári gumi szett, stb. Olyasmi mint a tartós bérlet. Na mindegy, nem ez a lényeg, fél évig volt ez, aztán megszüntették az egészet és a mai napig nincs ilyen. Mert a magyaroknak ez nem kellett. Mert ugye hülyék a németek és az osztrákok, hát ki az a hülye aki kifizet havi 80 ezret egy új autóra úgy, hogy sosem lesz az övék. Máshogy gondolkodnak nyugaton.
Biztonságot nem a lakás fog adni, hanem a megfelelő jog és szociális rendszer, ami védi a polgárokat és mindenki jól jár.
Ausztriában ugyanúgy szinte elérhetetlen egy fiatalnak a saját lakás, mint Magyarországon (itt élek 13 éve, sok fiatal kollégám van). De ettől ők nem stresszelnek úgy mint a magyarok, mert nem ördögtől való dolog leélni az életed egy bérleményben.
Keresztszüleim Münchenben élnek, 40!!! éve ugyanabban a házban, ami szintén bérlemény. Leéltek egy életet saját ingatlan nélkül, és én 100%-osan merem állítani neked, hogy jobb életük volt, mint sok embernek Magyarországon akinek saját lakása lett 30 év után a panel 8-on, mire kifizette a hitelt a lakásra.
Én New Yorkban laktam, arról tudok véleményt mondani. Az USA-ban a szociális háló sokkal vékonyabb mint Nyugat Európában, ha ott utcára kerülsz akkor kb ott is maradsz örökre és le se tojnak. Ami New Yorkban létezik nyomor az teljesen olyan mint a Harmadik Világban, szerintem Borsodnál is rosszabb. Az amerikai hajléktalanok óriási része drogfüggő is, és sokkal veszélyesebbek az ottani utcák, New Yorkban nagyon magas a gyilkossági ráta. Olyan városok mint Baltimore teljesen harmadik világ szintjén van a gyilkosságokat tekintve.
Mivel New York egy 20 milliós megaváros, nagyon könnyű eltűnni, meghalni, és nem igazán érdekel senkit ha hajléktalanként elnyel a föld. Számomra megdöbbentő volt látni az ottani szegényeket, kb mint az élőhalottak, jobb esetben papírházakban, rosszabb esetben csatornában, szemétben fekszenek, Európában ilyesmit sehol nem láttam.
Én úgy rangsorolnám hogy az amerikai gettók a legnagyobb szívás, aztán a kelet európai gettók, majd a nyugat európaiak.
7# Obama alatt, de ezt nem húznám rá a demokratákra, van az USA-ban egy lecsúszott gettó réteg ami állandóan jelen van a nagyvárosokba és nem csinálnak velük semmit, se a demokraták, se a republikánusok.
Ahol én laktam ott ilyen lakótelepi tömbök voltak Brooklyn-ban, kb úgy képzeld el mint Újpestet. Voltak balhés emberek, de simán élhető volt. Éjjel azért nem sétálgattam. New Yorkban éjjel sétálgatni nem egy életbiztosítás és akkor még finoman fogalmaztam, még olyan környékeken sem feltétlen ahol nappal normális élet van. Ha éjjel menned kell valahova mindenki taxizik vagy saját kocsival és nem gyalog megy. New York Budapestnél sokkal veszélyesebb város, ezt simán ki merem jelenteni. A Hős utca sehol nincs az ottani gettókhoz képest. Ott nem késekkel járkálnak hanem lőfegyverrel és nagyon sok embernek van fegyvere. És én ahogy láttam, olyanok is kaphatnak fegyvert akiről látszik hogy valami nem stimmel vele.
Ahol laktam ott volt egy ilyen nagy játszótér a házak között, oda mentünk csak ki este, máshova nem. A helyi zsidó közösség összetartó volt, és idegen balhés alakok nem mászkáltak arra a környékre. Nekem van egy olyan tippem hogy a zsidó maffia védte be a kerületet. Hallottam ilyet hogy ez ott fel van osztva melyik utca az olasz maffiáé, melyik a íreké, melyik a kínaiaké, zsidóké, feketéké stb és ezeket a szervezett bűnözők védi be. De ez nem biztos hogy így van, csak hallottam ilyesmit, meg ez az én tippem. De ha kimentél abból a kerületből, nem voltál biztonságban. Ezek úgy működtek mint város a városban.
Az USA-nak (és benne New Yorknak) van egy nagyon szép csillogó oldala és van egy nagyon sötét. Sehol Európában nem láttam olyan szintű bűnözést ami Amerikában létezik, se olyan nyomort, és olyan gazdagságot sem. Az amerikai gazdagok még európai mércével is elképzelhetetlenül vagyonosak, a lecsúszott amerikaiak a gettóban meg kb állatok módjára élnek, és rövid életűek. Vegyes érzéseim vannak az amerikai életről.
"Szegény az, aki kevesli, amije van."
Innen nézve minden háztartásban mást jelent a szegénység.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!