Mit szóltok hozzá, hogy egy nappal a libertárius Javier Milei megválasztását követően 18%-ot erősödött az argentin tőzsde? Van esély, hogy a libertárius gazdaságpolitika kivezeti Argentínát a válságból?
Javier Milei az első nyíltan libertárius elnök, akit megválasztottak a világon. Ugyan voltak már libertárius elemeket használó politikusok korábban is a világban, de olyan még nem volt,hogy tisztán ezen ideológia képviselője nyert volna választást.
Rengeteg elmélet van pro és kontra ezen ideológiával kapcsolatban,de a gyakorlatban csak most lesz kipróbálva egy nagyméretű országban. Eddig max egyes miniállamokban (pl. Liechtenstein) volt hasonló berendezkedés, vagy talán még Svájc ami sok hasonló elemet tartalmaz.
Nem nagyon lehet ráhúzni a magyar pártokra szerintem, az ottani peronista baloldal sok szempontból a Putyini + Kína érdekszférába tartozott, sok elemében pont a Fideszhez volt hasonló, csak sokkal többet osztogattak a választások előtt.
Ezzel szemben a libertárius Milei rögtön elhatárolódott Kínától és Oroszországtól, és az USA felé fordult, konkrétan a dollárt szeretné átmenetileg bevezetni fizetőeszköznek, miután a peso a korábbi kormány jóvoltából teljesen értéktelen lett.
Kedves kérdező!
Lichtenstein mitől libertárius berendezkedésű?
Amikor Lichtenstein konkrétan olyan alkotmányos monarchia, ahol az uralkodónak még valódi, komoly hatalmi jogkörei vannak?
Szerintem Svájcra sem igaz, hogy libertárius lenne.
# 4
Szerintem gazdaságilag sem, mert ezeknél a gazdaságpolitikában erős az állami irányítás és befolyás, egyáltalán nem olyan, mint amilyet a libertáriusok és Milei képviselnek.
Pont ezért tettem föl a kérdést, hogy mire számítotok egy valódi libertárius vezetéstől. Argentína az első ilyen.
Amint utaltam rá, a fenti példák max nyomokban tartalmaznak libertárius elemeket, egy Svájcban is hatalmas állami befolyás van egy libertárius elképzeléshez képest, de közelebb áll hozzá, mint bármely másik európai ország, ahol még nagyobb az állami beavatkozás.
Svájc és Lictenstein pont nagyon nem libertárius államok, hanem jóléti államok, nagy állammal, erős újraelosztással.
Legközelebb a libertárius államhoz a nagyok közül az USA áll.
Argentínában meg semi sem lesz, az új elnök is ugyanúgy populista gazdaságpolitikát fog folytatni, ahogy az előzőek. Nem mer hozzányúlni semmihez, még a hatósági árak is maradni fognak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!