Mi a véleményetek Fehéroroszország politikájáról?
"De pl. Észak-Koreához képest, Fehéroroszország maga Amerika!"
De mi nem észak-Koreaiak vagyunk hanem magyarok. Fehéroroszország meg még Magyarországhoz képest is egy szardomb.
A piacgazdaságra pontosabban a köztársaság elnökének megfogalmazásában a piaci szocializmusra való áttérés hivatalosan ugyan 1995-ben megkezdődött, de mindez a mai napig minimális eredményt hozott. Sőt, a magántulajdon állami irányításával, az árak állami szabályozásával, s a legnagyobb vállalatok állami kézben való tartásával az állam gazdaságirányító szerepe szinte kizárólagossá vált. Oroszország gazdasági dominanciájának köszönhetően az ország még napjainkban is a világgazdaságtól elszigetelten fejlődik.
2005-ben az ország GDP-je vásárlóerő-paritáson számolva 79,1 milliárd amerikai dollár volt, az egy főre jutó GDP értéke 7700 dollár. A GDP 2005-ben 8%-kal nőtt. A GDP megoszlása 2005-ben: mezőgazdaság 8,9%, ipar 26,8%, szolgáltatás 64,3%. 2005-ben az export értéke 16,14 milliárd dollár, az importé 16,94 milliárd dollár volt. 2004-ben az export 47%-a Oroszországba irányul, de jelentős export-partnerek még Nagy-Britannia(8,3%), Hollandia (6,7%) és Lengyelország (5,3%). Az import 68,2%-a Oroszországból érkezik, fontos partnerei még Németország (6,6%) és Ukrajna (3,3%) követ. A fő kiviteli cikkek az egykori Szovjetunió piacára épülő gépgyártási termékek, különösen szerszámgépek és a mezőgazdasági gépgyártás termékei. A behozatalt az energiahordozók és az ipari nyersanyagok dominálják. Az infláció 2005-ben 8% volt. A munkanélküliség az állam teljes foglalkoztatottságra törekvő politikájának köszönhetően igen alacsony (2005-ben 1,6%), ez azonban alulfoglalkoztatottsággal és "kapun belüli munkanélküliséggel" jár együtt.
2010. július 1-jétől vámuniót alkot Oroszországgal és Kazahsztánnal.[6]
forrás: Wikipédia
"Mi a véleményetek Fehéroroszország politikájáról?"
Kicsit szánalmas igyekezettel próbálnak egy látszatból épült világot fenntartani. Minél tovább húzzák, annál keservesebb lesz az illúziók összeomlása. Jelenleg arról van szó, hogy sok kis képzettséget igénylő, elfogadhatóan fizető munkahelyet tartanak fenn állami pénzből, elsősorban dotált árú orosz importcikkek feldolgozásából és reexportjából. Gyakorlatilag ha az oroszok megunják a belorusz kistestvérek pénzzel való tömködését, akkor az egész kártyavárként omlik össze.
"Első látásra talán megvetendő, viszont az emberek nagyrésze ott örül"
Mit tudsz te arról, hogy minek örül "az emberek nagyrésze ott"? Tényleg azt hiszed, hogy értesz hozzá? Nevetséges.
"nem durvább, mint nálunk volt a Kádár-rendszer."
A Kádár-rendszerben sem maga a rendszer volt durva, hanem az, amikor kiderült, hogy az egész hazugságokon alapul, és eljött az igazság pillanata (az 1989-1990-es államcsődhelyzet). Meg az volt a durva, amikor az eladhatatlan termékeket termelő üzemek hirtelen megszűntek. Meg amikor világpiaci árat kellett fizetni az olajért. A belorusz bábszínházban is az lesz a "durva", amikor összedől az egész, és a beloruszok mondjuk 2015-ben találják magukat ugyanott, mint mi 1989-ben. Biztos örülni fognak neki, hogy volt egy okos lukasenkójuk.
"Egyebkent ha Magyarorszagon ujra a 70 es 80 evek gazdasagi joleti dolga +Kadar es a mostani dolgok kozott valaszthatnanak az emberek akkor kb 90% kerne vissza a regi dolgokat"
90%? sosem voltak ennyien a húgyagyú kádáristák, és lassan, de biztosan fogynak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!