Az olaszok, spanyolok, ha olyan lusta népek, akkor hogyan fejlettebbek nálunk?
Ha a jelen politikáját nézzük, akkor pont, hogy zárkózunk fel ehhez a két országhoz (de inkább a spanyol-portugál-görög trióhoz, utóbbi kettő országot itt-ott már be is értük), úgyhogy lehet itt hülyemagyarozni este 10 és hajnali 1 között egy random weboldalon, a tények alapján a dél-európai országok sokkal lassabban feljődnek, mint a keletiek, így a kommunizmus hiányának ellenére egyre több volt szocialista ország éri be őket. Persze most lehet tippelgetni, hogy lesznek-e EU-s pénzek, mennyi EU-s pénz lesz stb, és ez valószínűleg le is fogja lassítani a felzárkózást, de a jelenlegi adatokon ez aligha látszik meg.
Olaszország már keményebb dió. Az ország régiói iszonyúan változatosak, Szicíliában az életszínvonal a magyarhoz hasonlatos, Lombardia meg Európa egyik legfejlettebb régiója. Ez főleg történelmi okok miatt van, délen a nyugis évszázadokban megmaradt ez a “lusta mediterrán” hozzáállás, Észak-Itália viszont már egy évezrede Európa kereskedelmi központja, erős iparral, szolgáltatószektorral és polgári réteggel.
Spanyolország gyakorlatilag ugyanazt az utat járta be, mint Magyarország: német cégek összeszerelő üzeme lett - Franco után (vagy gyakran még alatta) nyitott ott gyárat a BASF, a Volkswagen, Bosch, Siemens, Bayer meg még ki tudja mennyi vállalat. De ha a spanyol vállalati sikertörténeteket keresed akkor nem sokat fogsz találni. Nyilván a gyarmatbirodalmukból évszázadokra elég vagyont halmoztak fel, de ez néhány (főleg jobboldali) család kezében összpontosul akik nem feltétlen tudnak vagy akarnak kiköltekezni.
Az olaszok más tészta, de ott is jelentős generációs vagyon halmozódott fel - csak inkább az egyház kezében, mint sem feltétlen a háztartásoknál. De az tény, hogy az olasz munkahelyek a legtoxikusabbak - szóval lehet, hogy azt látod, hogy miután vége a munkának mulatoznak meg sziesztáznak és milyen jól élnek, de ezekben az országokban kín a munka, az emberek nem szívesen dolgoznak, mert jó eséllyel ilyen laza, hanyag csávókkal kell megpróbálni együttműködni akiket sztereotípikusan körülírtál, s egyszerűen képtelenség egyben tartani a napi ügymenetet. Olaszországban 20-ból kb. 1 alkalmazott csinálja szívesen amit csinál, míg mondjuk Magyarországon, Németországban vagy Lengyelországban legalább a foglalkoztatottak negyede-harmada leli örömét a munkában. Szóval a 8 óra munka - 8 óra szórakozás kettőséből lehet, hogy azt látod, hogy a 8 óra szórakozást ezek a mediterrán népek művészi szintre fejlesztették, de a 8 óra munka az ott szenvedés és pokol sokaknak. Már ha kapnak munkát, mert a fiatalok munkanélkülisége pl. óriási, de a legdélebbi régiókban minden korosztályban iszonyatosan magas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!