Lenin elnyomta a kisebbségeket, mint Sztálin?
Natehát a kérdésre válaszolva.
A Cári Oroszországban és a rövidéletű Orosz Köztársaságban megkülönböztették
- a nemzetiségeket,
- az idegen népeket, ez az első kettő úgy-ahogy létezhettek közösségeikben,
- és magát az orosz nemzetet.
Az orosz nemzet nem egyetlen, hanem három, a fehéroroszok, a kisoroszok (belőlük lettek az ukránok), és a nagyoroszok (velikoruszok) (oroszok) ez a három nép a korabeli felfogásban egy közös orosz nemzet tagjai voltak.
Jött Lenin, és ő szépen összekuszálta a rendszert.
Amint hatalomra jutottak a bolsevikok, a Cári Oroszország orosz imperialista politikáját megfordították / az ellenkezőjét csinálták, a szovjet kormányról vagy inkább szovjethatalomról alkotott kép javítására és a köznép körében való népszerűségének növelésére irányult.
Az ukrán nacionalizmus felkarolása Lenin politikájanak egyik fontos, sőt elengedhetetlen része volt, ez volt a Lenini nemzetiségi politika.
Nem csak az ukrán nacionalizmust népszerűsítették, az egykori Cári Oroszország más kisebbségei is felül voltak reprezentálva a bolsevikok között, a zsidók, a kaukázusiak, és a közép-ázsiaiak, a kommunizmus egy szakaszában minden tőlük telhetőt megtettek, hogy az államalkotó népet leépítsék.
Lenin erősen kérdőjeles körülmények között meghalt, utódja Sztálin lett. Ő ezügyben a teljes ellenkezőjét csinálta, hogy nem jó ezeket az eszmeiségeket támogatni, nemhogy a kommunista ideológia szerint eljárni, mert belátta, hogy proletár internacionalizmussal nem lehet az embereket motiválni, és országot vezetni, sőt félt, hogy ez már az ország létezését is fogja fenyegetni.
Sztálin szélsőséges mértékig a hierarchiára, az állampártra és pártállamra, az emberek közti különbségek felnagyítására koncentrált, és nacionalista is lett, erőszakos eszközökkel.
Sztálin kezdett átmenni (régies kifejezéssel) a nagyorosz nacionalizmus feltámasztására, Szovjetunió helyett Szovjet-Oroszország elnevezést használta, az orosz történelemből merített és a kommunizmusnak megfelelően piedesztálra emelte őket, még Nagy Pétert is.
Halála előtt meg már többek között a zsidók deportálását is tervezgette, volt egy rövid, de annál intenzívebb, és agresszívabb antiszemita kampány is akkoriban Szovjet-Oroszországban, és a tisztogatás még az NKVD-t is elérte.
A nagy szovjet kísérletet feladta Sztálin, eltérítette a projektet, és minimum nagyorosz nacionalizmust, sőt vörös fasizmust csinált belőle.
És az utána jövők is össze - vissza tangóharmonikáztak.
Én imádom az oroszországi kisebbségeket.
Tehát most már még jobban tisztelem Lenint.
Melyik kisebbségeket ?
Nekem pl. a szibériai népekkel semmi bajom nincsen. De a csecsenektől rosszul vagyok.
Az ukránokat meg elfajzott oroszoknak tekintem, akik érdemtelenül kaptak egy csomó dolgot, és nem tudnak élni vele.
Fedinec Csilla történész, PhD a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa a BBC History 2022. márciusi számában írta Az "örök" Lenin című írásában, hogy
"Az 1917-es bolsevik forradalom 100 éves évfordulóján megtudhattuk Vlagyimir Putyin elnöktől, hogy ő kifejezetten utálja Lenint, mert lerombolt egy nagy birodalmat, és létrehozott egy másikat, amelyik magától összeomlott. Később az orosz elnök arról beszélt, hogy egy szigorúan centralizált államból tulajdonképpen konföderációt csinált, amelynek belső határait azonban úgy húzták meg, hogy azok nem feleltek meg a tényleges etnikai szállásterületeknek, s ez elvetette a mai konfliktusok magvát. "
" A mai Oroszországnak Lenin leginkább egy turisztikai és kereskedelmi brand. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!