Afrika túl van népesedve?
Akkor túlnépesedett egy ország, ha túlfogyaszt. Ez kis túlzással a világ összes országára igaz jelenleg.
A kivételek jellemzően azok, ahol a lakosság nagyon szegény vagy alacsony, pl. Gabon, Kongó.
Igen, afrika nagy része túl van népesedve. India viszont nagyrészt képes az élelmiszer önellátásra. Afrikára ez nem mondható el. Rengeteg élelmiszert importálnak, mert nem képesek azt maguk előállítani.
Ezért is extrém kritikus az orosz-ukrán háború, mert sok pl afriakai országnak ukrajna az éléskamrája.
Tehát a mezőgazdaság aprobléma. Afrikát nem lehet egy egységként kezelni ilyen szempontból. Európa és é-amerika sikere az volt, ugyanazon a szélességi zónán fekszik. Ez kiegészíthető még kínával is, tehát gyakorlatilag van a néhány alapnövényünk, amit a világ több,mintfelén lehet termeszteni. A todomány ezekből válogatta ki évezredek alatt a jobb termőképességű változatokat, manapság pedig már a hibrid változatokat. Tehát búza, kukorica, szója, riza, stb... óóóriási területeken termesztik. Viszont nem igazán élnek meg afrikában. Vannak olyan fajták, amik termeszthetőek, de a terméspotenciál a közelében sincs annak, mint amire a hűvösebb mediterrán, óceáni, vagy mérsékelt klímájú területeken képes.
Tehát afrikában nincsenek, nem léteznek magas terméspotenciálú növények. Rengeteg különféle növényt esznek, minden éghajlati övön mást és mást, ami ott megterem.
Szóval afrikában nincs rendes mezőgazdaság. Az emberek nem férnek hozzá jó vetőmagokhoz, és többnyire még a helyben jónak számító is pocsék európai szemmel. Nincs gépesítés, legtöbb helyen semmilyen normális eszköz nincsen a földműveléshez. Tápanyagutánpótlás... talán az esővel..? 😃 szóval semmi.
Afrika nagyrésze teljesen esélytelen rá, hogy segítség nélkül képes legyen az élelmiszer ellátásra.
Afrikára azért mondják gyakrabban mert ott még az évszázad végéig megtöbbszöröződik a népesség.
Indiában ellenben nem, ott már maximum csak 20%-os gyarapodásra lehet számítani 2050-ig amikor is megáll a népességnövekedés. Amit már most is csak a népesség (még) fiatalos összetétele okozza (sok termékeny korú nő és hozzájuk képest kevés idős ember, aminek köszönhetően születnek jóval többen mint amennyian meghalnak), mivel a termékenységi rátájuk reprodukciós szint alá csökkent.
A méret/népsűrűég nem számít. Ha lakható egy terület, elfér 17000 ember is 1km2-en, pl Monacó. De ha az ország egyik fele lakhatatlan őserdő, vagy sivatag vagy hegység, akkor már a 200fő/km2 is sok lehet, mert a terület nagyon pici részletén oszlik el a sok ember, nem pedig az egész területen. Népszerű példa Egyiptom, 100 millió ember, 10x akkora országban, mint Magyarország, a népsűrűsége azonos is a magyaréval. A probléma viszont, hogy Egyiptom területének 5%-a lakott terület, tehát 10x több ember él egy fél magyarországnyi területen a valóságban.
India termékenységi rátája éppen több, mint ami ahhoz kell, hogy ne csökkenjen a lakosság, Afrika néhány országában viszont 3-4x magasabb ez a szám, és ahogy egyre több a lakos, az több gyereket szül. Pár évtizeden belül 3x annyian lennének, mint India. És akkor itt számításba kell venni, hogy a LAKHATÓ terület nem lett nagyobb. Mélyszegénység, polgárháborúk, magas halálozások, és nagyobb nyomor jön. A migrációt is számításba kell venni, mert ha megindul több tízmillió ember nincs vesztenivalóm alapon, akkor abból baj lesz. És a klíma, vízhiány nem segít majd rajtuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!