Az usa - ra miért szokták azt mondani, hogy demokráciát exportál? Mit jelent ez?
Arról van szó, hogy az USA egy globális nagyhatalom, amely mindenhol érvényesíteni tudja az érdekeit, akár nyers erővel is. Megtehetnék, hogy ha egy ország kavarja nekik a szart, akkor egyszerűen szétcsapják és otthagyják. Ehelyett bennük akadt még egy - szerintem jószándékú - túlbuzgóság, hogy az adott országban elhozzák a szabadságot és demokráciát. Csak sajnos ez sok sebből vérzik.
1: végeredményben nagyon átüt, hogy az elsődleges szándék a saját érdek érvényesítése, nem az adott ország segítése. Ez még az alapvetően pozitív szándékot is ellenszenvessé, képmutatóvá színezi. Erősen emlékeztet arra, amikor a Szovjetúnió igyekezett felszabadítani a kapitalizmusban elnyomott munkásokat.
2: nehezen eladható, hogy te hozod el a békét az országba, amit porig bombáztál egy éve. Elképzelek mondjuk egy iraki embert, akinek azért nincs háza, mert egy amerikai bomba lerombolta, majd meghallgatja, hogy eljött a szabadság, mert felszabadultak Szaddám alól. Lehet, hogy gyűlölte Szaddámot, de az amerikaiakat sem fogja szeretni. És a demokráciát sem.
3: arra teljesen alkalmatlan közegekben próbálkoznak nyugati demokráciák kiépítésével, ami garantált kudarc. Egy olyan helyen, mint Afganisztán, ahol állattetemek rothadnak a főváros utcáján, és a kecskepásztorkodás és heroniexport a két fő gazdasági tevékenység, nehezen tudok elképzelni egy alkotmányos, parlamentáris demokráciát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!