Putyin részéről az atom csupán blöff?
Azt mondja ha Oroszország léte forog kockán bevetik. Ezt annak idején még a szovjetek is mondták, mégis széthullott a rendszer atomcsapás nélkül.
Valószínű hogy ha Oroszország odáig sodródna, most sem vetnének be atomfegyvereket?
Persze, az világos hogy vannak válsággócok és az is hogy a csecsen ellenállás alig várja, hogy Putyin annyira meggyengüljön hogy neki lehessen rontani Kadirovnak, ezek nem vitás dolgok.
De Csecsenföld az 17 000 négyzetkilométer a 17 millióból. kevesebb,mint másfél millió lakos a 140 millióból. Nem csak Csecsenföld ahol máshogy képzelné el a jövüjét a kisebbség, de a Rosszgvardija az még intakt és ott van ahol lennie kell. Ezek a problémák messze nem olyan jelentőségűek, mint a tagköztársaságok kiválása volt.
#11
"Ezek a problémák messze nem olyan jelentőségűek, mint a tagköztársaságok kiválása volt"
Kívülről nézve ez akár igaz is lehet, de belülről, Oroszországból nézve politikailag mégis súlyos probléma és a gyengeség jele lenne, ha akár egy csak ilyen kis picsányi terület is kiválna. És ezt követné rengeteg másik.
Én nem tartom túl bölcs dolognak, ha kívülről, a saját értékrendünk alapján próbáljuk megítélni ezt a dolgot, mert végsősoron nagyon nem az számít, hogy mi hogyan ítéljük meg, hanem hogy Oroszország hogyan ítélné meg ezt.
Képzeljük el az ellenkezőjét, ott van pl. Rhode Island, picsányi kis tagállam területileg, semmi jelentősége kívülről nézve, de vajon semmit nem jelentene, ha kiválnának az USA-ból?
Dehogynem.
Szóval okosan kell itt sakkozni.
De szerencsére úgy látom, hogy az USA egyelőre okosan próbál sakkozni.
Félreérthetően írtam. Ismereteim szerint legfeljebb két olyan terület van ahol ez a fajta elszakadási kísérlet szerintem reális veszély lehet, az egyik az aprócska Csecsenföld, a másik valami hadonló terület de fejből meg nem mondom melyik. Oroszország többi részéről nem hallottam hasonlót az elmúlt évekből, azt ilyen tekintetben én homogénnak tekintem. Ez a két terület ez még bőven a kezelhető kategóriában van, ha kialakulna valami felkelés pl Kadirov ellen az szerintem a jelenlegi helyzetben nem lenne sikeres a korábban felsorolt okok miatt.
Ezért látom úgy, hogy ez nem jelentős probléma.
Ha etnikailag tagoltabb lenne az ország ami párosulna erős területi vezetéssel akkor másabb lenne a helyzet de pl utóbbi veszélyforrást már kiiktatta Putyin.
Ezt nem lehet tudni. Jelenleg nincs napirenden az atomfegyverek bevetése. Oroszország fő globális partnere, Kína is nagyon ellenzi a nukleáris fenyegetőzést és békét szeretne.
Oroszország, akkor fog nukleáris fegyvert bevetni, ha egzisztenciális fenyegetés éri. Kérdés, hogy ezt hogyan fogják értelmezni. Talán, ha Ukrajna már a végső győzelem, Oroszország teljes legyőzése kapujában áll és úgy tűnik a Krímet is elvennék az oroszoktól, akkor bevetnének harcászati atomfegyvereket, de akkor is csak lokális szinten, az ukrán hadsereg ellen. Ukrán városok elleni stratégiai csapás Oroszországot is tönkretenné. De szerintem ha Oroszország a teljes vereség küszöbén állna, akkor a Nyugat inkább kicsit visszafogná Ukrajnát és rávenné a béketárgyalásokra, hogy elkerüljék a nukleáris eszkalációt. Az orosz nukleáris fegyverek bevetésére a NATO nem igazán tudna megfelelő, jó választ adni, talán megpróbálnák inkább elkerülni ezt a szcenáriót még azon az áron is, hogy esetleg csúszik Ukrajna NATO integrációja (valójában a NATO-ban sem mindenki lelkes Ukrajna NATO csatlakozásának erőltetése iránt, inkább csak egy ideológiai kiállás, állásfoglalás van).
#13
"a másik valami hadonló terület de fejből meg nem mondom melyik"
Szerintem Dagesztánra gondolsz, ott (is) volt egy csecsenhez hasonló szeparatista balhé, ráadásul csecsen szeparatista támogatással, csak kisebb publicitást kapott.
"Oroszország többi részéről nem hallottam hasonlót az elmúlt évekből, azt ilyen tekintetben én homogénnak tekintem"
Nyilván nem hallasz róla, a csecsenekről se hallod, hogy ugrálnának.
De ez meg amiatt van, mert esélytelennek látják, ezért inkább kussolnak, látszólag jó pofát vágnak hozzá, hogy ez van.
De ha meggyengül az orosz birodalom, akkor az ilyen törekvések megerősödnek.
Az ilyen föderációk csak látszólag egységesek ám, kevesen tudják, de pl. Texasban is vannak olyan mozgalmak, amik hót komolyan gondolják azt, hogy kiválnának az USA-ból :)
19.
Ez baromság, nem az ártatlan embereken kéne megtorolni a maroknyi politikust!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!