Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Van még Németországra nézve...

Van még Németországra nézve Második Világháború utáni bármilyen haderő korlátozás életben? Vagy a békeszerződésekben foglalt korlátozások már lejártak?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert a Scholz-kormány kb 1 éve több milliárd eurós katonai fejlesztésről döntött ukrán háború miatt.

2023. ápr. 7. 19:06
 1/4 MDaniel98 ***** válasza:
Már nincs ilyesmi érvényben.
2023. ápr. 9. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ha ilyen határozottan állítod, akkor biztos tudod, hogy mely egyezmény vonatkozott erre, és mikor szüntették meg vagy járt le?
2023. ápr. 9. 10:47
 3/4 anonim ***** válasza:

Amikor 1949-ben megalakult az NSZK, 6 évig nem volt semmilyen hadserege. Németország egy demilitarizált ország volt a potsdami határozat alapján. Ellenben Kelet-Németországban bevezeték az önkéntes alapon működő hadsereget, amit titokban a Szovjetunió fegyverekkel látott el. 1956-ban létre hozták a Német Néphadsereget és 1955-ben a Bundeswehrt. Ezzel semmissé téve a potsdami határozat demilitarizálásra vonatkozó részét. Mivel az NSZK belépet a NATO-ba onnantól semmilyen korlátozás nem vonatkozott rá, ahogy az NDK-ra sem Varsói Szerződés tagjaként. Ezért sem végeztek ki és/vagy szereltetek le egy csomó volt Wehrmacht tisztet egyik oldalon sem, mert kellet a szaktudásuk. Adenauer és a korábbi tisztek ezért is kezdték el terjeszteni a „tiszta Wehrmacht” mítoszát, hogy motiválják a Bundeswehr katonákat és ne óckodjon tőle a lakosság.


Rgyedül a franciák voltak, akik tiltakoztak a németek felfegyverkezésé ellen. Ők kitartottak az mellet, hogy márpedig Németországnak egy demilitarizált országnak kell lenni. Ezt a hidegháború alatt állandó téma volt, de a többieket nem nagyon érdekelte a franciák panasza. A német újraegyesítést sem támogatták. Mitterrand francia elnök és Thatcher brit miniszterelnök, de még az olaszok is azért ellenézték a két német állam egyesülését, mert féltek a német millitarizmus visszatérésétől. Mint tudjuk nem így lett, sőt a német állampolgárok tudatosan tesznek is róla, hogy ez soha ne is jöjjön vissza. Talán most először van identitás válságban ezzel kapcsolatban a német nép. Az egyesítés után az USA állandó nyomást gyakorol a német kormányra, hogy költsenek többet a hadsereg fejlesztésre. Maguk a németek azok, akik korlátozták magukat. Paráznak saját maguktól.


Röviden összefoglalva: amióta NATO tagok nincs semmiféle korlátozás a haderő létszámát tekintve. A németek saját magukat korlátozták, amit a NATO -főleg az USA, mint említettem- nem nézz jól szemmel, sőt kampányol is a mellet, hogy már pedig igen is költsenek többet a katonaságra. De igaz eddig is a hetedik helyen helyezkedek el a katonai kidadások téren, csak magát a hadsereget nem szívesen vetik be külföldi missziókba. Az afganisztáni beavatkozás is hatalmas botrányt kelltet a német emberek körében.


Finnországnak volt egy hadsereg korlátozásra vonatkozó szerződése a második világháború után, ami a Szovjetunió széthullása után egyoldalúan felmondtak. Többről hirtelen most nem tudok.

2023. ápr. 11. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, most már tisztábban látok ebben.
2023. ápr. 11. 17:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!