Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kubában miért nem volt 1989-90...

Kubában miért nem volt 1989-90-ben rendszerváltás?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 4. 21:00
 1/5 anonim ***** válasza:
88%
Mert ott volt 1959-ben. De azóta nem volt és nincs rá igény. Disznó-öböl annyira kudarcos volt, hogy azóta az USA is inkább kockázatot lát benne. Nem is beszélve a menekült áradatról amit beindítana Florida felé.
2023. ápr. 4. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 konteós ***** válasza:
100%
Fidelék úgy döntöttek jobb így nekik, akár az USA-val való szembenállásban is
2023. ápr. 4. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
62%
Akkor még élt Fidel, aki nem hgyta volna, de igazából annyira nagy elégedetlenkedés egyébként se volt. Jól elvannak így is. Az idő jó, alapellátások megvannak, és egyre több mindent be lehet már ott is szerezni, ráadásul rommá se kell magukat dolgozni, meg stresszelniük se kell. Akkor most hova rohanjanak.
2023. ápr. 13. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

3. Ez a romantikus idill nem tudom hogyan terjed Kubáról?


De kevesen tudják hogy jegyrendszer van. Kenyeret alapélelmiszereket jegyre tudsz vásárolni, mindenkinek megvan a fejadagja mennyit ehet.

2023. ápr. 13. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Hülye hívek vannak ott is. Tegnapra tolták a május 1-jei parádét, ami ugye a kommunizmus miatt ott még mindig a legnagyobb buli az évben.

Szóval a hagyományos katonai felvonulás elmaradt, mert nincs üzemanyag, hogy kitolják a szakadt szarjaikat az utcára 🤣🤣 időjárás miatt tolódott amúgy az ünnep. Tehát nincs ott már alapellátás se. Iskolák jók, orvosok jók... munkahely nincs, gyógyszer nincs...


Visszatérve 90-re... a mostani helyzet rosszabb, mint az akkori volt.


Hogy is volt akkor... Fidelék forradalma arra épült, hogy ugye 59 előtt az USA gyakorlatilag gyarmati sorban tarrotta az országot. Egy szűk rétek nagyon jól élt az országban, főleg az akkori diktátor, Batista. Lényegében látszik is, hogy a főváros gyönyörűen virágzott akkoriban, gyönyörű házak épültek, illetve akkor kerültek be az usá-ban sem olcsó autók, amik valamilyen formában mindmáig gurulnak kuba útjain. A turizmus repítette havannát és a kék tengerpartokat.

A vidék viszont az az éhínség földje volt.


De ehhez még korábbra kell menni... a lényeg az, hogy az első vilegháború alatt európa cukorkészletei megcsappantak, termés nem volt jó, egekbe szökött az ár, és ez a cukorra épülő kubai gazdaságnak igencsak jól jött. Az ország ekkor nemrég szabadult meg a rabláncaitól... nos erre a gazdasági sikerre elhitték a kubai emberek, hogy ez így lesz már mindig, óriási hiteleket vettek fel. A hitelek befektetései viszont nem jól valósultak meg, az emberek adósságcsapdába kerültek, végül el kellett adniuk a földeket és az infrastruktúrát... tehát a kubai emberek elvesztették a földjüket. A vevők pedig amerikai cégek voltak.

50-es évekre Kuba termőföldjének 70%-át amerikai cégek birtokolták. Főleg továbbra is cukornádat termesztettek. Kuba exportjának.80%-át a nádcukor tette ki, amit szinte mind amerikai cégek könyvelhettek el.

Nyilván nem amcsik művelték a földet, az üzemeket sem ők működtették, hanem szépen ki voltak adva a földek albérletbe, akár több szintben, csicskák voltak mind. Gyakorlatilag ki volt szipolyozva a vidék, az emberek éhbérért dolgoztak a földjeiken, remélve, hogy több bevételik lesz, mint a kiadásuk volt. Tehát maga a forradalom eszméje, hogy az emberek nem akarnak az usa cégek gyarmata lenni, és vissza akarják kapni a földjeiket, az egy szép gondolat volt. Óriási usa ellenesség volt az országban, és ezt használták ki castroék. Illetve volt sok nemzetközi körülmény is, pl USA kiszállt batista.mögül, stb.. végül pedig a kommunista irányt választották. Főként a nép nyomására, az usaellenesség miatt. Tehát ez mindmáig benne él az emberekben kubában, erre vannak nevelve a gyerekek. Tehát papíron szép volt az akkori kuba a turizmus és a külkereskedelmi mérleg miatt, de valójában gyarmatként működtek.


Tehát azt kell megérteni, hogy az emberek kubában máig rettegnek attól, hogy ha megnyitják a határokat és visszatér a kapitalizmus, akkor egy idegen ország rájuk fog telepedni, elveszik ami az övék, nyomorba taszítják őket, stb... tehát kubában mind a mai napig nem kell különösebb propagandát csinálni az (amúgy tiltott) ellenzék lejáratására meg a külföld által fizetett bérencek besarazására, stb, mert elég még továbbra is az a forradalmi retorika, amit 60-ban fidelék megalkottak. Kuba független marad, kuba a saját útját járja. Ehhez az eszköz a kommunizmus, a tervgazdaság. Szóval ők a mai napig építik a kommunizmust, mert ez az egyetlen módja, hogy ne függjenek senkitől, senki ne vegye el azt, ami a kubaiaké, és ezt minden áron meg kell védeni.


Tehát 90-ben a maihoz hasonlóan válságba került kuba. Mostanában a végletekig kiélezetten szar tervgazdaság (az országnak a termőföldek méretéből adódóan akár 30 millió embert is el kéne tudnia látni. Jelenleg 11-et se tud...), illetve a kovid+háborús válság az oka. Illetve pár évre volt remény, mert obama enyhített az embargón, de trump hamar visszaállított minden szigort, biden pedig helyben hagyta.

Ja, hogy miért mesélek a mai helyzetről. Fidel halott, Raúl pedig már csak egy kirakatbaba, aki alig tud menni. Az új elnök Díaz-Canel is egy nulla... gyakorlatilag most árusítja ki az országot. Mariel és Havanna kikötők kínai kézen lesznek. Csak idő kérdése. Üzemanyag nincs, étel nincs, csak a fejadag, ami egy vicc (vagy feketepiac többszörös árom), és még sorbanállás is van érte. Stb-stb...

Na, így vagyunk olyan helyzetben, hogy nem látszik az, hogy bármi is megdönthetné az országon belülről a jelenlegi hatalmat. Legutób 2021-ben volt jelentős tüntetés, de nem eszkalálódott a helyzet, igazán említésre se méltó. A fiatalok elvándorolnak. Elsősorban az usa déli, mexikói határa a cél. Key west ugyan közel van a tengeren, de túl veszélyes kis lélekvesztőkön átkelni. Idén már 200 ezer kubai kérelem érkezett az usa déli határán átlépőktől. Az embereknek.elegük van, hogy havi 20-30 dollárból kell megélniük.


Tehát 90-ben:

A szovjetunió megszünt, így kubának nyújtott támogatás is. Senki nem foglalkozott kubával.

Speciális időszaknak nevezték fidelék ezt, és akkor is a kommunizmust kellett építeni, hogy túléljenek.

Egyszeeűen túlélték, és ennyi. Aki a rendszer ellensege volt az félt a börtöntől, a degyverekrtől, a besúgóktól, kihallgatásoktól, stb... nem jött össze olyan népes változást akaró tábor, és most sem fog.

Egyszeeűen a kormánypropaganda működik. Mindig van elég idióta, aki tapsol annak, ha rossz neki. Most is tapsolnak.. meg lehet nézni Díaz-Canel közösségi felületein, hogy a hívek hogyan ujjonganak neki, és hogy mindenki Fidellel van a mai napig!!

Nem baj az, hogy minden romokban, hogy nincs áram, nincs étel, nincs gyógyszer, nincs víz, nincs munka... a tervgazdaság működik, az imperialisták az ellenségeink, stb stb... ezek az autoriter rendszerek mindig elérik, hogy sokáig fennmaradjanak, és mindig találnak egy rakat idiótát, akik benyalják a legirreálisabb propagandát is, és így erősítik-hitelesítik magukat.

2023. máj. 6. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!