Amerika ,miért értékelte le a dollárt?
Nem Japán miatt értékelték le a dollárt, hanem azért, mert Breton Woods-i rendszer megdőlt, miután a britek, németek, hollandok, franciák, japánok, stb gazdasága a háború után lyan gyorsan talpra állt, akkora dollártöbbletet halmoztak fel , hogy a FED képtelen volt azt aranyra váltani.
Itt egy jó kis leírás érthetően, konyhanyelven arról hogy mi történt és miért
# 5
Az aranyfedezet sohasem azt jelentette, hogy a teljes forgalomban lévő bankjegy mennyiségnek volt aranyfedezete a kibocsátó jegybanknál.
Mindig csak a kibocsátott bankjegyek egy részére volt fedezet, mivel mindenki tudta, hogy egyszerre úgysem fogják aranyra váltani az összes bankjegyet.
A fontosabb valuták forgalomban lévő bankjegy mennyisége és jegybanki aranyfedezet 1913-ban (1913-as amerikai dollárban számolva, 1 dollár 1913-ban kb. 7000 mai forintot ért):
OROSZ RUBEL:
Bankjegy: 869 millió dollár
Aranyfedezet: 781 millió dollár
FRANCIA FRANK:
Bankjegy: 1103 millió dollár
Aranyfedezet: 679 millió dollár
NÉMET MÁRKA:
Bankjegy: 617 millió dollár
Aranyfedezet: 278 millió dollár
OSZTRÁK-MAGYAR MONARCHIA:
Bankjegy: 481 millió dollár
Aranyfedezet: 252 millió dollár
OLASZORSZÁG:
Bankjegy: 341 millió dollár
Aranyfedezet: 214 millió dollár
NAGY-BRITANNIA:
Bankjegy: 144 millió dollár
Aranyfedezet: 177 millió dollár
A brit font sterling volt a világ vezető valutája 1913-ban, de a britek minimális mennyiségű bankjegyet használtak csak, a briteknél a készpénzforgalom döntően 1/2 és 1 fontos aranyérmékben (sovereign) bonyolódott, a legkisebb bankjegy az 5 fontos volt, amely mai értéken kb. 170 000 forintot ért. A németeknél ellenben a legkisebb papírpénz az 5 márkás volt, 1 brit font sterling akkor 20,43 márkát ért, azaz a legkisebb brit bankjegy, az 5 fontos 102,15 német márkát.
Forrás: Federal Reserve Bulletin, IV. évfolyam, 1917. április: 329. o.
#6
Az első világháború jól összekuszálta a nemzetközi pénzügyi rendszert, mert elkezdtek számolatlanul pénzt nyomtatni annak finanszírozására. Aztán a 2. világháború meg pláne.
Erre volt gyógyír 1944-ben a Breton Woods-i rendszer, ahol az USA mint egyetlen talpon maradt gazdaság bevállalta, hogy aranyra váltja a jegybankok dollár bankjegyeit. 1 uncia arany 35 USD-t ért. A többi ország pedig belállalta, hogy stabilan tartja a devizája értékét a dollárhoz képest.
Az aranyfedezet elfogyása azt jelentette ebben az esetben, hogy az országok nem hitték el, hogy az USA-nak van annyi aranya, amennyi a forgaloban lévő dollár beváltásához elegendő, és elkezdték aranyra váltani a dollárjukat.
A rendszer akkor dőlt be, amikor a franciák is hajót küldtek az aranyukért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!