A nyugati országokban tényleg demokrácia van, ha a lakosság megkérdezése nélkül engedik be számolatlanul az arabokat, afrikaiakat?
8-as
Ilyen emberekkel (is) dolgozok, pontosan tudom hogy milyenek. A vallásuk sokkal nagyobb hatással van a mindennapjaikra mint az, hogy a nyelvük milyen nyelvcsaládhoz tartozik.
A wikipédia nem tájékoztat mindenről :)
Ami neked kis különbségnek tűnik, az attól még lehet, hogy egy pastunak, vagy egy tádzsiknak óriási.
Érted, ez picit olyan, mintha Afganisztánból idejönne Budapestre egy pastu, körbenézne, és kijelentené, hogy jól van, hagyjuk már, itt Budapesten gyakorlatilag mindenki holland, semmi különbség nincs a hollandok és a magyarok között.
16-os: tanulj, öcsi:
"A neoliberalizmus a manapság terjedő közhiedelemmel ellentétben nem politikai, hanem közgazdasági fogalom, a gazdasági liberalizmus egyes doktrínáinak a címkéje. Követői – például Augusto Pinochet, de Margaret Thatchert, Ronald Reagant is ide sorolják – nem liberálisak az emberi jogok tekintetében. Az Amerikai Egyesült Államokban a neoliberalizmust gyakran neokonzervativizmusnak nevezik. Több konzervatív állítja, hogy ők közelebb vannak a klasszikus liberalizmushoz, mint a libertariánusok." -Wikipedia első bekezdése.
A neoliberalizmusnak semmi köze nincsen a szociálliberalizmushoz, vagy a baloldalhoz, ez egy kifejezetten jobboldali, de legalábbis jobbközép közgazdaságtani gondolkodásmód. Többek között a Fidesz is neoliberális politikát folytatott 1998 és 2002 között, és folytat ma is, 2010 óta, és még Gyurcsány és Bajnai is a neoliberális, blairista balközép képviselői voltak.
17
Okostojás a helyedben nem venném készpénznek a Wikipédiát.Gyurcsány és Bajnai népnyúzó politikát képviseltek össze sem szabad hasonlítani a Fidesszel.Mondom ezt úgy,hogy nem vagyok Fideszes.
18-as: ettől függetlenül jelenleg gyakorlatilag pár országot leszámítva (Kuba, Vietnám, Észak-Korea) MINDENHOL neoliberalizmus van, az USA-tól kezdve Magyarországon és Oroszországon át egészen Kínáig. Ez egy közgazdaságtani fogalom, a "népnyúzó politikának" semmi köze hozzá.
Chile Pinochet alatt például a neoliberalizmus petri-csészéje volt, a Chicago Boys vezetésével. Pinochet egy véreskezű katonai diktátor volt, aki a politikai ellenfeleit (szociáldemokratákat, kommunistákat, szakszervezeti képviselőket, de kereszténydemokratákat is) helikopterekből dobálta ki, a titkosszolgálat rendszeresen végzett ki fényes nappal az utcán különböző ideológiájú politikai aktivistákat.
Thatcher a mai napig a Brit Konzervatív Párt egyik legmeghatározóbb történelmi figurája, az ő ideje alatt vezették be a neoliberális gazdasági politikát. Az USA-ban ugyanez Reagan alatt történt, aki híresen antikommunista, baloldalellenes volt, természetesen a Republikánus Párt színeiben lett amerikai elnök.
A neoliberalizmus ma már olyan szinten része a status quo-nak, hogy a szélsőjobboldali olasz Meloni-kormány is neoliberális, ahogy a baloldali Finn Szociáldemokrata Párt is az. Magyarországon a 2000-res években a Gyurcsány által vezetett MSZP is az volt, ahogy a Fidesz is az a mai napig. Magyarországon a rendszerváltás óta gyakorlatilag egyetlen egy olyan miniszterelnök volt, amely nem hitt a neoliberalizmusban, és egy másik pályára akarta helyezni Magyarországot, ez Medgyessy Péter volt, a saját pártja és a koalíciós partnerük, az SZDSZ, közösen kifúrta a hatalmi pozíciójából a neoliberális Gyurcsány Ferenc javára.
Ma anti-neoliberális, valódi politikai hatalommal rendelkező (tehát kormánypárti, vagy kormányzásra esélyes) politikai mozgalmakat csak a baloldali és/vagy populista pártok között találsz, például Görögországban a Syriza, Spanyolországban a Podemos, Franciaországban a NUPES pártszövetség, Olaszországban pedig az Öt Csillag Mozgalom.
Ezen túl még persze ott vannak a szélsőjobboldali populista pártok is, amelyek szoktak anti-neoliberális retorikát használni, de ez csak nagyon-nagyon minimális szeleteit érinti (pl. radikális bevándorlásellenesség, hiszen a neoliberalizmus alapvetően szereti a kontrollált határok közötti bevándorlást), és ezek a pártok általában amikor hatalomra kerülnek, ugyanúgy folytatják a neoliberális gazdaságpolitikát, lásd az Olasz Testvériség vagy itt a Fidesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!