Az ellenségeskedés Ázsiára is kiterjed?
A kínai vezető Oroszországba ment, a japán meg Ukrajnába és az is köztudott, hogy Japán hatalmas iramban kezd fegyverkezni, Kína meg már most is állig fegyverben van, ráadásul revansista propagandát folytat.
Átkerülhet abba a térségbe a konfrontáció hangsúlya a (közel)jövőben?
Pedig az az érzésem, abból nagy gáz lehet.
Már az is katasztrófa lenne, ha Kínát is elkezdik szankcionálni.
"Már az is katasztrófa lenne, ha Kínát is elkezdik szankcionálni."
Ez már megtörtént.
2018 óta tilos Huawei és ZTE által gyártott eszközöket használni a szövetségi kormányzatban.
2019 óta amerikai cégek csak külön kormányzati engedéllyel bizniszelhetnek a Huawei-el és számos más kínai vállalattal.
2022 óta a félvezetők és integrált áramkörök bizonyos típusait, illetve ezek gyártásához szükséges eszközöket is tilos már Kínának értékesíteni, legalábbis azokban az országokban, akik az USA-hoz csatlakoztak ebben az ügyben, pl. Hollandia és Japán.
De nekem azért erős kételyeim vannak, hogy a kínai hadigépezetet ezzel meg tudják fékezni.
Kínának iszonyatos nehézipari gyártókapacitása van - olyan ütemben képesek ontani magukból a fegyvereket, hogy nagyon hamar el fognak jutni oda, ahol már egyszerűen nem számít, hogy a rakétáikba és egyéb eszközeikbe nem a legújabb csúcs high-tech chipeket rakják, hanem mondjuk a 3-4 évvel ezelőttieket.
Öt rakéta 3-4 évvel ezelőtti chipekkel többet ér, mint egy rakéta a mai chipekkel.
És ezzel nem is tud mit kezdeni az USA - az orosz olajtól és gáztól nem tudja elvágni Kínát, az összes többi nyersanyaguk meg országon belül megvan.
Ha nagyobb távlatban megnézzük a dolgokat, akkor Kína pont azt a mintát követi most, mint ami az Egyesült Államokat is a világ első számú hatalmává tette az 20. században.
Gyártás, gyártás, gyártás.
A polgárháború után a 20. század elejére az USA a világ legnagyobb ipari óriási lett, a világ gyártókapacitásának a fele náluk volt.
A világ legnagyobb exportőre voltak.
Ez tette lehetővé, hogy a világ legnagyobb és legerősebb hadseregét felépítsék.
Ma már viszont a súlypontok eltolódtak, a gyártókapacitások nagy részét leépítették.
Már 3x annyi autót importálnak, mint amennyit exportálnak.
De általában is elmondható, hogy ~kétszer annyit importálnak, mint amennyit exportálnak.
Tehát gyakorlatilag az történik nagyobb perspektívában, hogy ~100 évnyi gyártás és export révén iszonyatosan meggazdagodtak, iszonyatosan felfegyverkeztek, aztán a gyártásukat leépítették, és most, mint fogyasztók élik fel ezt a vagyont.
Ma már a világot nem azzal dominálják, hogy mindenkit ő látnak el, hanem azzal, hogy a gyártó korszakukban felépített hadseregükkel és a fogyasztásukkal.
Csak hát arra nem számítottak a szovjetunió bukása után, hogy még egyszer felemelkedik majd egy óriási kihívó, és fegyverkezni kezd.
Arra számítottak, hogy Kína békés, gyártó, kereskedő országként betagozódik az ő világrendjükbe, ők meg, mint a világ csendőrei, a katonai erejükkel a kisebb konfliktusokat lerendezik, és biztosítják a világtengereken a globalizációhoz szükséges kereskedést.
De most igen komoly sz-rban vannak.
Persze még mindig óriási pénzeket keresnek ájfonok gyártásával, meg a google meg a facebook meg hasonló, virtuális dolgokat/szolgáltatásokat kínáló cégek által, de egy ájfonnal vagy egy gugli kereséssel vagy egy facebook post-tal nem lehet harcolni egy AK ellen.
Nem lennének képesek egy tömegháborút megvívni Kínával.
Emberanyagból, hadianyagból is sokkal előbb fogynának ki.
A technológiai fölényüknek köszönhetően a veszteségek persze nagyobbak lennének a kínai oldalon, de nincs már komoly nehéziparuk, amit át tudnának állítani háború esetén hadigazdálkodásra a veszteség pótlására, miközben a kínai hadigépezet ontaná magából a fegyvereket.
Hasonló ez a német helyzethez a második világháborúban, a technológiai fölény a németeknél volt, de amint az USA beszállt az óriási gyártókapacitásával a másik oldalon, onnantól kezdve borítékolható volt, hogy a németeknek reszeltek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!