Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az erdélyi románok mit akarnak?

Az erdélyi románok mit akarnak?

Figyelt kérdés
Ellentétben az interneten a sok bukaresti fotelharcossal akik a tiszáig akarják "nagy-Romániát", az erdélyi románok mit szeretnének igazából?

2023. márc. 12. 20:57
A kérdező szavazást indított:
Romániához tartozni, és asszimilálni az erdélyi magyarságot
Romániához tartozni és békénhagyni a magyarokat
Erdély független állam legyen
Magyarországhoz tartozni
34 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
74%
Elhatárolódni a regáti románoktól, akiket utálnak.
2023. márc. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
15%
Megint egy okos kérdés
2023. márc. 12. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%
Én Romániai vagyok de érdekes még nem gondolkoztam ezen
2023. márc. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
88%
Az erdélyi románok is "kevertek", a 20. században Erdélybe több millió románt telepítettek a Regátból, nem lehet egységes mentalitású erdélyi románságról beszélni. Összességében nem akarnak elszakadni, viszont a magyarok nem érdeklik őket túlságosan, pár ugató politikuson kívül.
2023. márc. 13. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
20%
Nagyon sok ráóománit ismerek, ők is Tiszáig tartó Romániát akarnak. Teszem hozzá én is örülnék neki itt Debrecenben, de ez mellékes, sajnos erre nem lehet pozitív ráhatásom :(
2023. márc. 13. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
72%

Nem egységesek ezügyben (ahogy "a magyarok" sem egységesek, van, akinek jó így, van, aki revíziót akar és vagyunk, akik önálló Erdélyt szeretnénk!).


A románok körében is egyre népszerűtlenebb, hogy Erdély tartja el egész Romániát az adójából, ezért valamilyen fokú decentralizációt a legtöbb erdélyi román szeretne (a Kárpátokon túliak viszont nagyon nem, tíz körömmel kapaszkodnak a centralizált nemzetállami modellbe).


Kevesen vannak közülük, akik teljes elszakadást szeretnének (de vannak, léteznek még ilyen facebook-csoportok is, román nyelven!), Magyarországhoz pedig nyilván nem szeretnének tartozni.


De egyre többen támogatnának egyfajta föderalizációt, decentralizációt, autonómiát (főleg gazdasági autonómiát), mivel szerintük is Erdély adóján, GDP-jén és munkáján élősködik az egész román állam, főleg a főváros.


A baj az, hogy a bukaresti rendszerváltók már számoltak ezzel az alkotmány megszövegezésekor, emiatt Erdély semmit nem tud eldönteni egyedül - még ha az érvényességhez elegendő számú választó is adná le a szavazatát egy népszavazáson, akkor is van egy plusz feltétel: egy népszavazásnak KÜLÖN-KÜLÖN IS ÉRVÉNYESNEK ÉS EREDMÉNYESNEK KELL LENNI LEGALÁBB A MEGYÉK FELÉBEN!


Ez sajnos 20 megyét jelent, Erdély pedig csak 16 megye... Ezt nagyon rafkósan, okosan kitalálták a forradalom idején (ehhez volt eszük borgőzösen is, miközben az utcán egymást lőtték az emberek!)...


Sajnos egy nagyobb fokú decentralizáció pillanatnyilag csak Erdélynek és Dobrudzsának (a román tengermelléknek) érdeke a történelmi régiók közül, mert ezek állnak jobban gazdaságilag - csakhogy ezek együtt is csak 18 megyét alkotnak...


Sajnos akkor lesz érdemi decentralizáció / föderalizáció, amikor az Moldvának is érdeke lesz.

2023. márc. 15. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!