Mire jók a szankciók?
#6
"az nem a szankciók, hanem a pánik és a hiány miatt volt"
És mi miatt volt pánik ha nem a szankciók miatt?
"most hogy az árak visszazuhantak kb a háború előtti szintekre jóval kevesebb pénzhez jut oroszország a drasztikusan kisebb mennyiségű vásárlás miatt"
Maximum az únió felöli vásárlás lesz kisebb, de az India és Brazília, esetleg Kína ezt kiegyenlíti vagy akár még is haladhatja
És akkor? Attól még nem fogjuk megtudni hogy az EU-S SZANKCIÓK "kinek fájt jobban". Abban egészen biztos vagyok hogy Oroszország rosszabb állapotban lesz, de abban is hogy ezt nem a szankciók okozzák.
Szerintem inkább olyanról lehet szó hogy a nyugati vállalatok/spekulánsok meggazdagodjanak, minket meg azért hülyének néznek mert szükségünk van orosz olajra, de az hogy nekik gyémántok kellenek az tök természetes és senki nem szólhat bele
"És mi miatt volt pánik ha nem a szankciók miatt?"
A pánik oka az elszabadult kereslet volt. Oroszország már tavaly elkezdte csökkenteni a gáz szállításait, aztán a háború után előjöttek a szankciók majd az oroszok elővették a gázfegyvert: már csak azzal a felvetéssel hogy nem küldenek több gázt az egekbe lőtték a gázárakat akkor amikor a tározók feltöltése és a pánikhangulat nagyon magas volt a kereslet:
Ahogy csökkent a kereslet be is zuhant az európai tőzsdei ár és ezen már a felrobbantott Nord Stram sem tudott érdemben változtatni ( a robbantások szeptember 26-án voltak, itt azért hosszan lehetne elmélkedni kinek NEM állt érdekében a tőzsdei gázár zuhanása... xD ).
Itt még valóban volt "extraprofit", csak az elmúlt fél évben negyedére esett vissza az oroszok Európába irányuló gázszállítása. A dupla ár persze jó pénz, de ha a volumen az negyedére esik akkor a bevételed a dupla ár miatt sem nő hanem csökken, ráadásul a gáz tárolása problémás is.
A folyékony és szilárd energiahordozók az más sztory, az a gázzal ellentétben nagy mennyíségben is tárolható. India és Kína jól megvan az extra orosz energiahordozók nélkül is, az Európába szánt gázt oda nem tudod elvinni, nincs hozzá vezeték. Az olajnak van világpiaci ára, ha előnyhöz akarsz jutni a felsorolt országok esetében akkor az ár alá kell menned hogy el tudd adni a töbletedet. Ha ugyanannyit el is adsz akkor is kevesebb lesz a bevételed, ha lesz egyáltalán. Az uráli az magasabb kéntartalmú olaj, ott a finomítás is több törődést igényel ( lásd a MOL problémáját ) valamint az urali nyersolaj a jelenlegi helyzet miatt jelentősen olcsóbb, mint a brent. Most épp hordónként 23$-ral olcsóbb, de nyáron ez 35$ volt,ehhez jön még az alkukényszer a nagy mennyiség piacra dobása miatt. A Brent most 95$, a WTI és a Dubai crude az 90 $ alatt van, ha te nagy mennyíségű uralskkal piacra lépsz az nagyon jó esetben tudod elsütni 70$-ért. És itt jön a fájó pont: a rubel árfolyama. A háború előtt 1 dollár az 75 rubel volt, míg most ugyanez 60 rubel. Ők is olyanok, mint mi hogy belföldön a saját pénzükkel fizetnek, így ha átváltod egy tartályhajó rakományát...
Csak hogy világos legyen:
1 hordó brent a háború előtt 80-85 dollár között mozgott, az uralsk 1 dollárral volt olcsóbb ami azt jelenti durván 6300 rubelt adtak egy hordó olajért. Ma a brent 95$, az uralsk 72,5$ és mai árfolyamon ez 4530 rubelt jelent. 1 hordón 28% bukóban vannak az oroszok a febráuár közepi állapotokhoz képest és a kitermelésük is csökkent, azt meg azért nehéz kidumálni hogy ezen ők nyernek :D
India, Kína és Brazília hülye lesz ezekért többet fizetni...
Az ugye megvan, hogy dec 5-ig semmilyen szankció nincs az olajra?
Na meg Brüsszel Belgiumban van, de ettől nincs a gazdasági szerepenel nagyobb szava Belgiumnak.
Azt már fel se vetem, hogy amúgy hogy nem merül fel az emberekben az egojuk mellett, hogy azért na, lehet nem rendelkezem minden infoval, mint a világ egyik legnagyobb gazdasagakent az eu összes vezetője, akik megegyeztek a szankciókban. De most komolyan, azért mert elolvastal két cikket a neten, mégis hogy merül fel, hogy velük ellentétben te hoznál logikus döntést, ők pedig mind csak idióták akik maguk alatt vágják a fát.
"Mire jók a szankció ha közben Brüsszel növeli Oroszország bevételeit?"
Ez a tipikus esete annak, amikor egyetlen mondatban több valótlatnság is áll.
Egyrészt tudod-e, Brüsszel hogyan alakít ki szankciós csomagot? Orbánék úgy állítják be, mintha lenne Brüsszelben egy iroda, ahol ül pár öltönyös hülye, és hülye döntéseket hoznak. Csak éppen minden szankciós csomagra tett javaslat a tagországok közös munkájának eredménye és az elfoadás EGYHANGÚ szavazással történik. Abban a formában, ahogy sugallják Brüsszel nem is létezik.
Másrészt nem az EU, hanem Oroszország növeli a saját bevételeit, mert felveri a gáz árát. Az EU ugyanis nem vetett ki szankciót az orosz gázra, hanem Oroszország áll így bosszút. A legjobb az lenne, ha nem kellene semmilyen gázt venni Oroszországtól, csak sajnos erre jelenleg nincs esély, ezért ez az egyetlen pont, ahol Putyin szorongatni tud.
Harmadrészt az sem igaz, hogy Oroszország bevételei nőnek. A Gazprom bevételei nőnek, de ez teljesen érthető. Az orosz gazdaság recesszióban van, egyáltalán nem nőttek a bevételei, valójában visszaestek.
"Az Egyesült Államok szerint az árplafon olyan dolog, amely előnyös Kínának, előnyös Indiának, és előnyös az orosz olaj összes vásárlójának. Így viszont végső soron a nyugati szövetségesek járhatnak rosszul"
Akkor most ki az inkompetens, az USA vagy az únió?
Tehát az az érvelésed, hogy az USA döntései csak jók lehetnek? Mert akkor jelzem, hogy volt már néhány aprócska szankció, amivel egyetértettek, ez az utolsó az egyetlen, amivel nem, tehát az a kérdésed, hogy az eddig megfelelő szankciók mellé miért kell még egy, ami az USA szerint az orosz olaj minden vásárlójának, így az uniónak is jó, de az USA gazdasági ellenfelének Kínának is?
Vagy pontosan hogyan kell értelmezni a kérdésed?
"Akkor most ki az inkompetens, az USA vagy az únió?"
Miért kell, hogy valaki inkompetens legyen? Próbálnak megoldást keresni egy helyzetre, és megoszlanak a vélemények. Ebben nincs semmi rendkívüli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!